Gonzalez, wraz ze współoskarżonymi Diego Mauricio Rodriguezem i Jhonem Camilo Jaramillo, w kwietniu 2022 r. została oskarżona przez prokuratorów federalnych na Florydzie. Oskarżenia zarzucają, że między lutym 2016 r. a kwietniem 2019 r. Gonzalez zorganizowała przemyt ponad 200 torebek ze skóry pytona i kajmana do USA bez wymaganych zezwoleń, naruszając międzynarodowe umowy o ochronie dzikiej przyrody.

Aby uniknąć kontroli celnej, projektantka rzekomo instruowała "muły", żeby na wypadek pytań o dokumenty twierdzili, że torby są prezentami dla krewnych. Jednak te luksusowe towary były później wystawiane w firmie Gonzalez, Gzuniga Ltd., w salonie wystawowym w Nowym Jorku, osiągając ceny przekraczające 2000 dolarów za sztukę. Dalsze dochodzenia prowadzone przez kolumbijską policję i władze europejskie ujawniły nielegalne pozyskiwanie przez Gonzalez różnych zagrożonych skór zwierzęcych, w tym węży i jeleni, przeznaczonych do jej projektów torebek. Kiedy aresztowano ją w lipcu 2022 roku, Gonzalez była podobno w posiadaniu kilku torebek ze skóry pytona i piłki nożnej wykonanej ze skóry kajmana.

Torba ze skóry krokodyla od Nancy Gonzalez / mat. prasowe Farfetch

Pyton indyjski, wpisany na listę gatunków zagrożonych w 1976 roku, został objęty zakazem importu zarówno przez rząd USA, jak i Indii. Podobnie, pytony białe i kajmany zostały dodane do listy gatunków zagrożonych w 1976 roku. Raport CITES z 2023 r. wymienia te zwierzęta w załączniku I, oznaczając je jako "najbardziej zagrożone".

Gonzalez, której grożą poważne konsekwencje, przebywa w areszcie od czasu aresztowania, a jej kara może wynieść do pięciu lat za spisek i potencjalnie 20 lat za każdy przypadek przemytu, plus wysokie grzywny.