Moda cyrkularna opiera się na idei, w której nadrzędną wartością jest nadanie ubraniom drugiego życia i przywrócenie ich do świata fashion. Dzięki temu negatywny wpływ na środowisko biznesu związanego z produkcją odzieży jest mniejszy (zwłaszcza zanieczyszczenie wody i zużycie surowców naturalnych), niższa jest także liczba rzeczy trafiających na wysypiska śmieci. Nie mniej istotne jest to, że projekty powstające w procesie upcyclingu nadają modzie nowy, bardzo kreatywny wymiar, który stanowi wyraźny kontrapunkt dla fast fashion.

Wszystkie te zagadnienia były tematem warsztatów Fiskars ReNew Fashion, współorganizowanych przez redakcję ELLE i markę Fiskars, które odbyły się 26 października 2022 w Warszawie. W czasie pierwszej części spotkania uczestnicy warsztatów mogli wysłuchać wykładu Moniki Surowiec, projektantki marki odzieżowej Saint Warsaw, która wyjaśniła, czym jest moda cyrkularna i jak upcycling może wpłynąć na nasze codzienne życie:

„Upcycling w modzie jest bardzo szczególny, ponieważ daje ujście kreatywności i jednocześnie kieruje nasze działania na sferę proekologiczną i proetyczną”.

zdjęcia: Adrian Stykowski

Upcycling w akcji

Do udziału w części warsztatowej Fiskars ReNew Fashion zostało zaproszonych dziesięciu finalistów, których wybrało trzyosobowe jury spośród nadesłanych do redakcji Elle zgłoszeń. Składowi jurorskiemu  przewodniczył Marcin Świderek, zastępca redaktor naczelnej i szef działu mody Elle. Razem z nim prace uczestników oceniali Monika Surowiec, projektantka, CEO marki Saint Warsaw, oraz Jakub Buczyński, projektant i właściciel marki Jackob Buczyński. 

Każdy z finalistów miał już wcześniejsze doświadczenia z modą cyrkularną, a na warsztatach Fiskars ReNew Fashion mógł zaprezentować swoje umiejętności i kreatywność. Wszyscy mierzyli się z tym samym wyzwaniem – mieli do wykonania projekt upcyclingowy z wykorzystaniem jako bazy męskiej białej koszuli, pochodzącej z drugiej ręki. Na realizację tego zadania uczestnicy dostali dwie godziny oraz pełną dowolność przy wyborze technik i materiałów dodatkowych. Na stołach projektantów znalazły się także zestawy nożyczek krawieckich Fiskars, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i w 100% nadających się do ponownego przetworzenia. 

zdjęcia: Adrian Stykowski

Popis kreatywności

Uczestnicy warsztatów udowodnili, że ich modowa wyobraźnia jest niemal nieograniczona, a projekty opowiadały ich osobiste historie. Niektórzy z finalistów zdecydowali się na dekonstrukcję fasonu koszuli, wykorzystując np. kołnierzyk w roli elementu rękawa czy też rękawy w roli paska. Na kilku projektach pojawiły się barwne aplikacje, hafty, malowane ręcznie obrazy. Inne zostały wzbogacone o elementy 3D. Wszystkie pomysły bardzo doceniło jury, które wnikliwie analizowało kolejne etapy powstawania projektów. Każdy z uczestników mógł też przedstawić swoje dzieło i w kilku zdaniach opowiedzieć o inspiracjach, które wykorzystał do jego powstania. 

zdjęcia: Adrian Stykowski

Najlepszy projekt wybrany!

Wyłonienie zwycięzcy nie było proste, co pokazały burzliwe obrady jury. Czym się kierowali jurorzy, wybierając najlepszy projekt? Marcin Świderek zdradził:

Nie tylko mnie, ale resztę jury, Monikę i Jackoba, zaskoczył bardzo wysoki poziom, rodzaj obycia z modą i kreatywności. Dwa projekty, które wyróżniliśmy, są trochę inne niż pozostałe”.

Ostatecznie jury zdecydowało się wyróżnić dwie uczestniczki. Nagrodę dodatkową, czyli udział projektu w sesji modowej do magazynu „Elle”, wygrała Ewa Ślusakowicz, projektantka, która upcyclingiem ubrań zajmuje się od kilkunastu lat. W swoim projekcie wykorzystała skrawki materiałów i fiszbiny, które zostały jej po przygotowaniu własnych kolekcji.

Ewa  Ślusakowicz zdobyła nagrodę dodatkową / zdjęcia: Adrian Stykowski

Ewa Ślusakowicz zdradziła też, że jej ostatnią fascynacją jest farbowanie elementów ubrań w naturalny sposób, z użyciem kurkumy, kawy i innych barwników tego typu. W swoim projekcie wykorzystała m.in. ścinki zafarbowane kawą.

Nagrodę główną, czyli zestaw produktów Fiskars, wygrała Gosia Dambek. Jej projekt powstał bez użycia igły i nitki, projektantka wykorzystała za to kilka pociętych na cienkie paski T-shirtów, których już nie nosi. Użyła ich jako elementów plecionek i frędzli, które zmieniły białą koszulę w sukienkę 3D, dającą efekt ruchu. 

Zwyciężczyni Gosia Dambek i jej projekt / zdjęcia: Adrian Stykowski

Gosia Dambek na co dzień zajmuje się pisaniem doktoratu z literatury słowackiej, w wolnych chwilach maluje obrazy kawą, a od 12 lat robi biżuterię – naszyjniki – ze wszystkiego, co uda się jej wokół siebie znaleźć: z łyżeczek, rurek do inhalatora, fiolek od perfum. I to właśnie biżuteria była początkiem jej przygody z modowym recyclingiem, a potem upcyclingiem, w którym również zaczęła się rozwijać – i jak widać, ze znakomitym skutkiem.

Autorce zwycięskiego projektu  nagrodę główną wręczyła Wioletta Skoneczny, dyrektor marketingu Fiskars, która wspomniała także o tym, że marka Fiskars bardzo wspiera upcycling w modzie i mocno stawia na zrównoważony rozwój. Każdy z uczestników mógł zabrać do domu nożyczki Fiskars z linii ReNew, które idealnie wpisują się w trend mody cyrkularnej.

Dyrektor marketingu Fiskars Wioletta Skoneczny z jury i zwyciężczynią warsztatów / zdjęcia: Adrian Stykowski