Co oznaczają plamki na paznokciach?

Czasem na płytce paznokci pojawiają się nieestetyczne plamki. Niekiedy, w pośpiechu i natłoku innych spraw, nawet nie zwrócisz na nie uwagi, ale kiedy są tam naprawdę długo, mogą wzbudzić niepokój. Czy słusznie? To zależy. Przede wszystkim, musiałabyś znaleźć ich przyczynę, żeby wiedzieć, czy rzeczywiście jest się czym martwić. A jakich zmian na paznokciach możesz się spodziewać?

  • białe plamki na paznokciach – najczęściej spotykane przebarwienia. Przeważnie pojawiają się w wyniku niewielkich urazów spowodowanych nieostrożnym zachowaniem, ale mogą też wynikać z wielu innych przyczyn;
  • ciemne plamki na paznokciach – brązowe przebarwienia mogą się pojawiać u osób, które są uzależnione od nikotyny, ale i z powodu chorób tarczycy. Niekiedy mogą też świadczyć o przyjmowaniu bardzo silnych leków. Z kolei czarne plamki mogą się pojawić w wyniku uderzenia w płytkę paznokcia (podchodzi pod nią wówczas krew) lub nawet czerniaka. Czasem zdarzają się też srebrzystoniebieskie plamki na płytce paznokci – występują przy zatruciach srebrem;
  • żółte plamki na paznokciach – jeśli się pojawią, najczęściej wskazują na wystąpienie grzybicy paznokci.

Czym jest bielactwo paznokci?

Białe plamki na paznokciach, tak częste u sporego grona ludzi, to nic innego, jak oznaka bielactwa paznokci, czyli leukonychia. Ten defekt dermatologiczny charakteryzuje się występowaniem białych przebarwień. Choroba występuje w kilku postaciach:

  • leukonychia pozorna – wówczas przebarwienia są zlokalizowane na samej płytce paznokcia;
  • pseudoleukonychia – przebarwienia występują w tkance podpaznokciowej;
  • leukonychia prawdziwa – przebarwienia pojawiają się w łożysku paznokcia.

Bielactwo nie jest groźną przypadłością, jednak może na taką wskazywać, dlatego zawsze warto się zainteresować, co ją wywołało.

Zobacz też: Kasia Smutniak choruje na bielactwo. „Przez ostatnie 6 lat nauczyłam się akceptować i kochać siebie za to, kim jestem”

Jakie mogą być przyczyny białych plamek na paznokciach?

Określenie, skąd wzięły się białe plamki na twoich paznokciach, może zająć Ci trochę czasu. A wszystko przez to, że przyczyn zniszczonych paznokci może być naprawdę wiele. Jakie choroby mogą się kryć pod niepozornymi przebarwieniami? A może to tylko przypadkowy mikrouraz?

Grzybica paznokci

Choć grzybica paznokci najczęściej wiąże się z półprzezroczystymi, żółtawymi przebarwieniami, w jej wyniku mogą także powstawać białe plamki na paznokciach. Często w przebiegu infekcji grzybiczej dochodzi do rogowacenia płytki paznokcia oraz jej późniejszego wykruszania się. Po wyleczeniu biały nalot znika, natomiast paznokcie odzyskują wcześniejszy zdrowy wygląd. Pamiętaj, że choroba grzybicza paznokci może przebiegać bardzo różnorodnie, więc niekoniecznie w twoim przypadku muszą się pojawić białe plamki na płytce paznokcia.

Łuszczyca paznokci

Białe plamki nierzadko towarzyszą właśnie łuszczycy. Oczywiście, nie są one jedynym objawem tej przypadłości. Prócz tego paznokcie rosną dużo szybciej niż normalnie, a ich płytka jest niemal dwukrotnie grubsza. Ponadto pojawiają się na niej liczne wgłębienia i nierówności. Może się ona wyraźnie rozdwajać, a pod jej powierzchnią często występują krwiaki, generowane przez postępujący stan zapalny.

Niestety, łuszczycy bardzo trudno się pozbyć, a jej leczenie okazuje się uciążliwe (wymaga aplikacji wielu leków, w tym nierzadko miejscowego stosowania sterydów). Co więcej, temu schorzeniu mogą towarzyszyć inne jednostki chorobowe, dodatkowo przeszkadzające w doprowadzeniu płytki paznokcia do pierwotnego stanu.

Niedobory składników odżywczych i minerałów

Bardzo często zdarza się, że białe plamki na paznokciach pojawiają się w wyniku różnego rodzaju niedoborów. Jeśli w organizmie znajduje się za mało cynku, magnezu, potasu czy białka, można spodziewać się wystąpienia białych przebarwień w obrębie płytki paznokcia. Mogą się one pojawić także w przypadku niedoboru i nadmiaru wapnia. W takim wypadku należy odpowiednio zmienić dietę, by zapewnić organizmowi właściwą ilość składników odżywczych. Warto włączyć preparaty ze skrzypem oraz biotyną, a także przyjmować witaminy A,C i E, ponieważ pozwolą one na szybszą regenerację płytki paznokci.

Zobacz też: Wpływ diety na cerę. Co jest skórze niezbędne?

Uszkodzenia mechaniczne

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna powstawania białych plamek na płytce paznokcia. W tym wypadku powstają one w wyniku uszkodzenia paznokcia, na przykład podczas wykonywania codziennych zajęć. Zdarza się również, że płytka paznokcia ulegnie uszkodzeniu w trakcie niewłaściwie lub nieostrożnie wykonywanego manicure’u. Zastanów się więc, czy w ostatnim czasie nie przejechałaś czymś ostrym po powierzchni paznokcia lub go o coś nie obtarłaś. Plamy tego rodzaju są nieregularne, często poziome, przypominające kreski.

Zatrucie

Bywa też, że białe plamki na paznokciach wskazują na poważne zatrucie. Zwykle winowajcami są metale ciężkie, takie jak ołów, tal lub arszenik. Zdarza się to raczej rzadko i występuje u osób, które działają w przemyśle metalurgicznym. Tam rzeczywiście każdego dnia pracownicy znajdują się w pobliżu tych niebezpiecznych substancji.

Skąd się biorą białe plamki na paznokciach u dzieci?

Czy u małych dzieci też występują podobne przebarwienia na paznokciach? Tak, można je nawet zaobserwować dość często, bo jak łatwo się domyślić, maluch jest zdecydowanie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju mikrourazy. Wystarczy, że maluch przejedzie wierzchem dłoni po barierce łóżeczka lub nieco starsze dziecko uderzy w jeden z paznokci zabawką i już powstaje uszkodzenie, które może być związane z powstaniem białych plamek.

W większości przypadków plamkami na paznokciach dziecka nie trzeba się więc przejmować, chyba że pojawiają się nagminnie, nawet wtedy, gdy maluch nie ma szans doprowadzać do mikrouszkodzeń lub po prostu gdy towarzyszą temu jakieś inne niepokojące objawy. Weź też pod uwagę, że te pojawiające się nieustannie zmiany na paznokciach mogą wskazywać na jakieś niedobory żywieniowe.

Warto upewnić się, czy dieta dziecka jest prawidłowa, ponieważ to, co je dziecko, jest szczególnie ważne właśnie w okresie dorastania.

Jak zdiagnozować problem?

Zawsze, gdy na twoich paznokciach po raz któryś z kolei pojawią się plamki (w dowolnym kolorze), warto udać się do lekarza. Specjalistą, który zajmuje się takimi przypadłościami jest dermatolog, jednak w pierwszej kolejności warto udać się po prostu do lekarza pierwszego kontaktu. Ten przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, w którym na pewno padną pytania o ewentualne urazy paznokci, sposobów, w jaki je pielęgnujesz, o to, czy narażałaś je na działanie czynników chemicznych, a także czy na coś chorujesz lub czy w ostatnim czasie nie zmieniłaś w żaden sposób nawyków żywieniowych.

Specjalista na pewno uważnie obejrzy płytkę paznokcia, na której występują przebarwienia, a następnie zleci komplet badań. Mogą to być podstawowe badania krwi, rozszerzone o niektóre pierwiastki. Niekiedy też przeprowadza się mikrobiologiczne badanie zeskrobin zebranych z płytki paznokcia. Jeśli natomiast podejrzewa się raka, można ponadto wykonać badanie histopatologiczne.

Jak się pozbyć białych plamek z paznokci?

Jak już przeczytałaś, pozbywanie się białych plamek na paznokciach wcale nie musi nastąpić szybko i sprawnie. Poza tym powracanie do siebie płytki paznokcia może się wydłużyć w czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o niedobory żywieniowe, z którymi będziesz musiała walczyć odpowiednią dietą. Również w przypadku poważnego urazu, na przykład podczas przypadkowego przytrzaśnięcia palców, może to trwać miesiącami.

Czasem jednak nie wystarczy wyłącznie leczenie objawowe. Jeśli białe plamki w danym wypadku świadczą o chorobie, która im towarzyszy, trzeba się najpierw dowiedzieć, o jaką dolegliwość chodzi, i to z nią zacząć walczyć. W wyniku prawidłowego leczenia z czasem powinny zniknąć również nieestetyczne plamki na paznokciach. A jeśli bardzo Cię irytują, pójdź po poradę do dermatologa, a być może podpowie Ci, w jaki sposób możesz je bezpiecznie zamaskować.