Smukła, zadbana i odporna na uszkodzenia płytka - ten efekt możesz osiągnąć domowymi metodami. Jak dbać o paznokcie w domu, by były twarde i się nie łamały? Poznaj nasze triki.
Zadbane paznokcie od kuchni
W każdej kuchni znajdzie się coś, dzięki czemu w naturalny (i bardzo skuteczny zarazem) sposób wzmocnisz paznokcie. To przede wszystkim oleje, miód oraz sok z cytryny. Regularne wcieranie wybranego oleju przyniesie efekty porównywalne do stosowania różnych chemicznych odżywek. Jednak sięgając po naturalne produkty, dostarczasz wyłącznie tego, co najlepsze - bez żadnych zanieczyszczeń i syntetycznych składników.
Oliwa z oliwek - wzmocni i wybieli płytkę
Najbardziej znany domowy sposób pielęgnacji paznokci to moczenie ich w podgrzanej oliwie z oliwek lub wcieranie jej w płytkę. To cenny specyfik, który wykorzystasz na wiele sposobów: od gotowania poprzez wzmacnianie paznokci po poprawę kondycji włosów oraz skóry.
Oliwy możesz używać na dwa sposoby: wcierać ją w płytkę lub podgrzać ją i moczyć w niej paznokcie. W obu przypadkach działanie będzie podobne: oliwa zadziała jak koktajl odżywczy, który nawilży i uelastyczni płytkę, a przy tym rozjaśni ją i zniweluje przebarwienia.
Odrobinę oliwy wcieraj w oczyszczone, odtłuszczone i osuszone paznokcie oraz skórki wokół nich, najlepiej wieczorem. Czynność powtarzaj przez co najmniej 2 tygodnie. Na dłonie możesz założyć rękawiczki bawełniane, aby nie wetrzeć oliwy w pościel.
Kąpiel w oliwie możesz przygotować na dwa sposoby: podgrzewając samą oliwę lub dodatkowo dodając do niej kilka kropel soku z cytryny oraz miodu. Taka kuracja, stosowana przez co najmniej 2 tygodnie każdego wieczora (przez około 15 minut dziennie) nie tylko nawilży i wzmocni paznokcie oraz skórki, ale także skuteczniej rozjaśni płytkę - to dzięki wybielającym właściwościom cytryny.
Pozostałe oleje wzmacniające płytkę
Oprócz oliwy możesz stosować również inne oleje - np. awokado, z pestek winogron, arganowy czy lniany. Każdy z nich ma właściwości nawilżające i regenerujące, dzięki czemu przy ich systematycznym stosowaniu wzmocnisz i uelastycznisz płytkę paznokci.
Najważniejsze jest to, by sięgać po naturalne, czyste oleje. Koniecznie wybieraj te nierafinowane. Proces rafinacji pozbawia oleje najcenniejszych składników odżywczych i antyoksydantów, przez co całkowicie tracą swoje walory pielęgnacyjne.
Jak dbać o paznokcie po hybrydach?
Manicure hybrydowy pozwala na zapuszczenie długiej i mocnej płytki. Specjalne lakiery utwardzane w lampie UV chronią paznokcie przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Często jednak paznokcie po usunięciu stylizacji są miękkie, łamią się i wyginają. Przez to nie można ich zapuścić. Zdarza się również, że paznokcie po hybrydach są uszkodzone mechanicznie.
Warto wspomnieć przy tym, że manicure hybrydowy sam w sobie nie niszczy paznokci. Najczęściej płytkę uszkadza się wskutek niewłaściwego usuwania lakieru. Grzech numer jeden to rozpuszczanie hybrydy acetonem, który może wysuszać i jednocześnie nadmiernie rozmiękczać paznokcie. Zdejmowanie frezarką uchodzi za lepszy i zdrowszy dla paznokci sposób, ale musi to robić wprawiona osoba - inaczej ryzykujesz przepiłowanie płytki lub miejscowe uszkodzenia związane ze zbyt silnym naciskiem frezu. Inną opcją jest zdejmowanie hybrydy papierowym pilnikiem, które również wiąże się z ryzykiem przepiłowania paznokci.
W przypadku mechanicznego uszkodzenia płytki niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych. Po czym poznać, że paznokcie są uszkodzone mechanicznie? Objawy to:
- ból przy dotykaniu, kontakcie z ciepłą wodą i detergentami;
- czerwone plamy na płytce - zwłaszcza, jeśli również są nadwrażliwe przy dotyku.
Nakładanie chemicznych preparatów na uszkodzoną w ten sposób płytkę może prowadzić do podrażnień, a nawet uczulenia - to zaś w przypadku paznokci leczy się długo i jest uciążliwe.
Dlatego paznokcie zniszczone po hybrydach warto pielęgnować jak najbardziej naturalnymi metodami. Podstawą jest opiłowanie ich na krótko. W ten sposób zapobiegniesz przypadkowemu zahaczeniu i złamaniu się płytki. Paznokcie będą odrastać około 6 miesięcy, zanim wrócą do pierwotnego stanu. Przez ten czas warto je wzmacniać i odżywiać wymienionymi wcześniej metodami: wcieraniem olejów i kąpielami w nich.
Czytaj też: Jak uratować paznokcie zniszczone po hybrydzie?
Jeżeli jednak paznokcie nie są uszkodzone mechanicznie, a jedynie miękkie i podatne na wyginanie, pękanie i łamanie, możesz zastosować kurację wzmacniającą odżywkami utwardzającymi.
Jak dbać o paznokcie u rąk? Piłowanie na krótko
W pielęgnacji wzmacniającej osłabione paznokcie Istotne jest również to, by piłować je na krótko oraz chronić je przed kontaktem z detergentami. Do zmywania naczyń czy porządków zakładaj gumowe rękawiczki. Staraj się również wyzbyć nawyku (jeśli go masz) używania paznokci w roli otwieracza do puszek, zdrapywania naklejek czy podważania innych przedmiotów. Osłabiona, zmiękczona płytka jest w ten sposób narażona nie tylko na łamanie i kruszenie, ale nawet na odrywanie od łożyska (defekt ten fachowo nazywa się onycholizą). Dlatego im słabsze paznokcie, tym krócej powinnaś je piłować, a także chronić przed chemią i uszkodzeniami.
Jak dbać o paznokcie w domu, aby szybciej rosły? Suplementy diety + naturalne odżywki
Chcesz zapuścić paznokcie, jednak rosną dość powoli, a w dodatku się łamią i pękają? Połącz pielęgnację wzmacniającą i przyśpieszającą ich porost.
Wykonuj codzienne kąpiele w oliwie (lub wmasowuj ją w płytkę i skórki), a dodatkowo zwróć uwagę na swoją dietę. Powinna być bogata przede wszystkim w żelazo, cynk i magnez. Warto również zaopatrzyć się w suplementy diety na wzmocnienie włosów, skóry i paznokci. Zwróć jednak uwagę na zawartość witamin i minerałów - powinny pokrywać większość dziennego zapotrzebowania. Na paznokcie dobrze działają cynk, krzemionka, biotyna, żelazo, skrzyp polny. Znajdziesz je w tych preparatach:
Jak dbać o skórki wokół paznokci? Nie wycinaj ich!
Innym problemem związanym z estetycznym wyglądem paznokci jest pielęgnacja skórek wokół nich. Najczęściej są suche i pozadzierane, często również pękają, nawet do krwi.
Po wycięciu cążkami skórki odrastają bardzo szybko, w dodatku w nieestetyczny sposób - są poszarpane, suche i twarde.
Podstawą pielęgnacji skórek jest ich zmiękczenie. Pomogą w tym specjalne preparaty drogeryjne, ale świetnym sposobem są wspomniane już wcześniej oleje. W roli środka zmiękczającego skórki sprawdzi się także:
- sok i miąższ z aloesu;
- żel lniany (powstający wskutek gotowania siemienia lnianego);
- papka z awokado;
- miód.
Przy wykonywaniu manicure nie wycinaj skórek, a jedynie odsuń je drewnianym patyczkiem. Jeżeli potrafisz używać frezarki, to podważenie ich frezem stożkowym, a następnie usunięcie frezem-kulką będzie dobrym pomysłem. Po takim zabiegu skórki są gładkie i nie pojawiają się "zadziory", jak ma to miejsce w przypadku wycinania ich cążkami.
Przy aplikowaniu kremu na dłonie, nie zapominaj o wcieraniu go w płytkę i skórki dookoła - to także świetny sposób na to, by były miękkie i zadbane.