Usuwanie skórek z paznokci – dlaczego i jak często to robić? 

Wyschnięte, długie i popękane skórki są problemem, z którym boryka się wiele z nas. Sposobów na usuwanie skórek jest kilka - najważniejsze jednak, aby odbywało się ono w sterylnych warunkach i było odpowiednio dopasowane do charakterystyki naszych skórek. W pierwszej kolejności zadbaj więc o to, żeby narzędzia, z których korzystasz, zawsze były sterylnie czyste. Oszczędzi ci to przykrych sytuacji związanych z niepotrzebnym zakażeniem. 

Zanim rozpoczniesz zabieg usuwania skórek, porządnie je wymocz. Bez tego kroku cały zabieg może być dla ciebie bolesny. Ciepła, kilkuminutowa kąpiel dłoni powinna wystarczająco zmiękczyć skórki. Dodaj do wody kilka kropli olejku, a efekty będą jeszcze lepsze. Następnie dokładnie osusz dłonie ręcznikiem i nawilż kremem do rąk. W ten sposób odpowiednio przygotujesz je do dalszych etapów zabiegu.

Wybierz metodę, która sprawdza się u ciebie najlepiej. Do wyboru masz między innymi:

  • wycięcie cążkami,
  • usunięcie frezarką,
  • rozpuszczenie skórek preparatem typu „cuticle remover”

Jeśli nie chcesz, aby usuwanie skórek było dla ciebie traumą, pamiętaj też o tym, żeby wycinać je bardzo ostrożnie. Mniej wprawionym osobom zalecamy skorzystanie ze specjalnego preparatu. 
Indywidualna jest też kwestia dotycząca tego, jak często usuwać skórki. Wszystko zależy od twoich predyspozycji.

Czy należy usuwać suche skórki do manicure?

Usunięcie skórek sprawi, że nasze paznokcie będą wyglądać estetyczniej i będą mieć ładniejszy kształt. Skórki nie będą też nachodzić na płytkę paznokcia - dzięki czemu łatwiej jest równo pokryć ją lakierem. To główny powód, dla którego ta czynność jest stałym elementem wizyty w salonie kosmetycznym. Wiele osób obawia się jednak nie tylko bólu, ale także uszkodzenia paznokcia lub tego, że skórki odrosną grubsze. Chcemy cię uspokoić - prawidłowo wykonany zabieg jest bezpieczny, a kwestia odrastania skórek jest sporna - zależy to w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań twojego organizmu. 

Zobacz też: Czy powinno się wycinać skórki przy paznokciach? Zapytaliśmy o to eksperta

Wycinanie skórek przy paznokciach cążkami 

Nie zawsze odsuwanie skórek przynosi taki efekt, jakiego oczekujemy. Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest ich wycięcie. Jeśli usuwasz skórki przy pomocy narzędzi, koniecznie wzbogać swój zestaw do usuwania skórek o spirytus albo zaprzyjaźnij się z płynem do dezynfekcji. Po każdym(!) zabiegu powinnaś dokładnie wyczyścić i zdezynfekować wszystkie elementy, z których korzystałaś. 

Usuwanie skórek frezarką

Frezowanie skórek jest najbardziej wymagającą metodą, więc jeżeli nie wiesz, jak usunąć skórki frezarką, najbezpieczniejszym wyjściem będzie po prostu udać się do sprawdzonej kosmetyczki. Istnieje bowiem ryzyko, że (robiąc to nieumiejętnie) uszkodzisz sobie macierz - co skutkuje m.in. deformacją odrastającej płytki. Jeżeli jednak jesteś ostrożna i masz za sobą liczne szkolenia albo lata praktyki, przy pomocy tego urządzenia szybko pozbędziesz się nieestetycznych skórek i zagwarantujesz sobie manicure idealny. A jakie frezy służą do usuwania skórek? Odpowiednim frezem, który pozwoli ci dokładnie je usunąć, jest frez diamentowy, frez soft, a także frez ceramiczny, który wykorzystuje się niekiedy do tego zabiegu. Staraj się nie dotykać frezem płytki paznokcia - nie chcesz przecież jej uszkodzić.

Cążki i frezarka są skutecznym rozwiązaniem, ale tylko w momencie, kiedy jesteś precyzyjna i doświadczona w temacie pielęgnacji paznokci. W przeciwnym razie przy ich pomocy możesz zrobić sobie krzywdę - bądź więc bardzo ostrożna. Pamiętaj też, że cążki muszą być ostre, a prawidłowo wykonany zabieg nie powinnien sprawiać bólu.

Zobacz też: Jak dbać o paznokcie w domu? Domowa pielęgnacja na łamiącą się płytkę i suche skórki

Jak usunąć skórki preparatem?

Usuwanie skórek rozmaitymi, dedykowanymi tym problemom, preparatami jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteś właścicielką delikatnych skórek. W przypadku grubych skórek taki specyfik może jednak okazać się niewystarczający. Na rynku jest dostępnych wiele żeli, które rozpuszczają skórki, peelingów i płynów do usuwania skórek. Produkty te często świetnie radzą sobie ze skórkowym problemem. Postępuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. 

W Internecie znajdziesz też specjalne rankingi preparatów do usuwania skórek, które być może pomogą ci zdecydować się na zakup konkretnego. Jednym z polecanych przez wiele osób produktów jest preparat do zmiękczania skórek, żel Sally Hansen Instant Cuticle Remover. Wspomniany Sally Hansen do skórek to jeden z najpopularniejszych specyfików stosowanych przez osoby, które preferują tę metodę pozbywania się skórek.

Odsuwanie skórek z płytki paznokcia

Wiele osób preferuje ten sposób, nie wyobrażając sobie ich wycinania. Powodem tego jest oczywiście brak ewentualnych krwawych i bolesnych doświadczeń związanych z usunięciem skórek za pomocą ostrzejszych narzędzi. Jeśli więc należysz do tego grona, będziesz potrzebować drewnianego patyczka, metalowego przyrządu lub kopytka do usuwania skórek. Delikatnie odsuń nim namoczone wcześniej skórki i gotowe. Jeśli wciąż ci przeszkadzają, możesz teraz ostrożnie wyciąć je specjalnymi nożyczkami. 

Zobacz też: Jak zrobić prosty manicure, kiedy nie możesz iść do salonu – instrukcja krok po kroku

Jak nie usuwać skórek?

Wiemy już, jak usuwać skórki. A jak tego nie robić? Z całą pewnością nie warto usuwać skórek w  niesprawdzonych gabinetach kosmetycznych. Zawsze zwracaj uwagę, czy kosmetyczka korzysta ze sterylnych, odkażonych narzędzi. Jeśli nie, uciekaj z tego miejsca jak najszybciej!

Nie jesteś specjalistką w temacie paznokci? Bądź ostrożna przy korzystaniu z narzędzi takich jak radełko czy frezarka.Jeżeli usuwasz sobie skórki samodzielnie i nie chcesz, aby zabieg ten był dla ciebie traumą, pamiętaj, żeby nie wycinać skórek zbyt głęboko. Może wówczas pojawić się krwawienie i ból. W przypadku korzystania z radełka jest to częsty problem. 
Nie szarp skórek i nie ciągnij ich do góry. Nie wycinaj też ich bez uprzedniego zmiękczenia. Nie próbuj wspomagać się pilnikiem do paznokci - to narzędzie służy do czegoś innego. Nie gwarantuje dokładnego, estetycznego efektu, na którym przecież nam zależy. Dodatkowo możesz się zranić. 

Po usunięciu skórek zawsze warto ponownie wymoczyć i nawilżyć dłonie. Szczególnie polecamy wcieranie w nie kremów z witaminą A oraz E albo oliwki czy olejku, np. migdałowego. Dzięki temu ograniczymy nieestetyczne zgrubienia naskórka.