Jeśli profesjonalny manicure jest teraz poza twoim zasięgiem, pora wziąć sprawy (paznokcie?) w swoje ręce. Bez obaw, przeprowadzimy cię przez cały proces tak, aby efekt końcowy wyglądał jak z salonu. Oto instrukcja krok po kroku.

Jak zrobić klasyczny manicure w domu?

Na początek upewnij się, że masz pod ręką podstawowe akcesoria i preparaty do manicure:

  • zmywacz bezacetonowy
  • pilniczek papierowy, szklany lub ceramiczny
  • polerka do paznokci
  • drewniane patyczki do odsuwania skórek
  • cążki
  • oliwka do paznokci i skórek
  • baza pod lakier
  • lakiery do paznokci
  • top coat
  • krem do rąk

Krok 1. Usuwanie lakieru

Na początek oczywiście pozbądź się pozostałości po starym manicure. Jeśli była to hybryda, konieczne będzie użycie wacików namoczonych w acetonie i zawinięcie paznokci w folię aluminiową. W przypadku tradycyjnego lakieru, użyj zmywacza bez acetonu – jest delikatniejszy dla płytki. Sprawdzi się na przykład pielęgnujący zmywacz MicroCell wzmacniający słabe i kruche paznokcie.

Krok 2. Piłowanie płytki

Za pomocą pilniczka nadaj płytce ulubiony kształt. Pamiętaj, że piłowanie na prosto skraca optycznie palce, natomiast wydłużone i zaokrąglone brzegi (jak w przypadku migdała) optycznie wysmuklają dłonie. Ważne jest to, aby piłować paznokieć tylko w jedną stronę, dzięki czemu brzegi płytki nie będą poszarpane. Używaj tylko pilników papierowych, szklanych lub ceramicznych.

Krok 3. Zmiękczanie skórek

Aby łatwiej usunąć skórki nachodzące na paznokcie, namocz palce w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Odczekaj kilka minut i osusz dłonie ręcznikiem. Opcjonalnie, możesz wykorzystać preparat zmiękczający skórki, np. Sally Hansen Instant Cuticle Remover albo Artdeco Cuticle Remover Pen.

Krok 4. Usuwanie skórek

Są dwie szkoły klasycznego manicure: jedna dopuszcza tylko odsuwanie skórek drewnianym kopytkiem, a według drugiej można je dodatkowo wyciąć cążkami. Zwolennicy pierwszego rozwiązania argumentują, że dzięki odsuwaniu, skórki mniej narastają na płytkę. Jeśli jednak zdecydujesz się na wycięcie pamiętaj, żeby cążki były ostre i żeby nie wycinać skórek zbyt głęboko, aby nie uszkodzić macierzy paznokcia.

Czytaj też: Detox manicure - nowy trend w stylizacji paznokci. Jest stworzony dla fanek hybrydy

Krok 5. Matowienie paznokci

Kolejny krok w klasycznym manicure to delikatne zmatowienie płytki paznokciowej, dzięki czemu lakier lepiej będzie się trzymał. Użyj do tego kostki polerskiej. Bardziej chropowatą stroną usuń delikatnie wszelkie nierówności i pozostałości skórek. Następnie gładszą powierzchnią przetrzyj paznokcie, aby stały się matowe.

Krok 6. Malowanie płytki

Malowanie zacznij od aplikacji primera, który ochroni paznokcie przed przebarwieniem, zwiększy trwałość lakieru i wzmocni płytkę. Wybierz preparat typu 2 in 1, czyli ochrona plus pielęgnacja, np. O.P.I. Natural Nail Base Coat, Eveline Nail Cement lub Rimmel Stronger Nail Nurse Base Coat. Zawierają one składniki, które utwardzają paznokcie i zapobiegają ich łamaniu się.

Lakier nałóż w dwóch cienkich warstwach (odczekaj między aplikacjami, aż pierwsza warstwa wyschnie). Żeby paznokcie wydawały się smuklejsze, nie dociągaj lakieru bezpośrednio do brzegów płytki. Zwróć też uwagę, aby lakierem nie zalać skórek u nasady płytki – zawsze miej w pogotowiu ostro zakończony patyczek, którym zbierzesz nadmiar preparatu. Gdy obie warstwy wyschną, zabezpiecz paznokcie nakładając utwardzający top coat. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz wybrać top z matowym lub błyszczącym wykończeniem.

Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby i preparaty >>>

Krok 7. Nawilżenie skórek i paznokci

Ostatnim krokiem w klasycznym manicure jest natłuszczenie paznokci i skórek oliwką, aby nadać im miękkość i zdrowy wygląd. Możesz użyć zwykłej oliwy z oliwek, olejku rycynowego albo zastosować specjalny preparat z witaminami. Zaletą gotowych produktów jest lepszy skład wzbogacony o dodatkowe substancje pielęgnujące oraz szybkie wchłanianie się, bez pozostawiania tłustej warstwy.

Krok 8. Nawilżenie dłoni

Manicure zakończ wmasowaniem w dłonie kremu do rąk. Jeśli nie masz swojego ulubieńca, oto kilka naszych typów o świetnych składach i zapachach:

8 najlepszych kremów do rąk na przesuszoną skórę dłoni >>>