Dlaczego tak ważne jest, aby dbać o skórki przy paznokciach? Skórki wokół paznokcia to martwy naskórek, którego główną rolą jest ochrona macierzy paznokcia przed uszkodzeniami. Te okolice pozbawione są gruczołów łojowych, przez co musimy dostarczać nawilżenia z “zewnątrz”.  Niestety nasze dłonie są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, jak detergenty czy alkohol (szczególnie w ostatnim okresie w postaci płynów do dezynfekcji) przez co nasze skórki mają tendencje do pękania, wysuszania czy rogowacenia - mówi Kinga Kapczuk z salonu Nail Ink w Warszawie.

Twarde skórki przy paznokciach - jak je nawilżyć i usunąć?

  • Stosowanie kremów i olejków z masłem shea oraz witaminą E

Skórki chronią paznokieć przed grzybicą i infekcjami bakteryjnymi. Z tego powodu zaleca się, aby zawsze były miękkie i nawilżone. Dwoma składnikami, które pomogą zachować ich zdrowy wygląd są masło shea i witamina E. Szczególnie ten drugi jest bogatym przeciwutleniaczem i świetnie pomaga w szybszym gojeniu popękanych okolic paznokci, dlatego w drogerii warto szukać preparatów do skórek z witaminą E (np. olejków) i odżywiać nim potrzebujące miejsca.

  • Stosowanie domowych olejków do zmiękczania skórek

Odżywcze olejki są niezbędnym elementem do utrzymania nawilżonej skóry dłoni. Kluczem jest konsekwentne ich używanie – przynajmniej raz dziennie. Zapobiegają one wysychaniu skórek i pęknięciom. Możesz spróbować samodzielnie wykonać olejek, który wykorzystasz do skutecznego zmiękczenia skórek przy paznokciach.

W mediach społecznościowych sporą popularność zdobyła mieszanka na bazie oleju jojoba i migdałowego, którą na swoim blogu Humblebee & Me opublikowała Marie Rayma. Oto, czego będziesz potrzebować do jego wykonania.

  • 2 ml oleju migdałowego
  • 2 ml oleju jojoba
  • 1 ml oleju z otrębów ryżowych
  • 2 krople oleju z witaminą E
  • 1 kropla olejku lawendowego
  • 1 kropla olejku z rumianku rzymskiego

Połącz wszystkie składniki i przelej je do małej buteleczki z zakraplaczem. Dobrze wstrząśnij i używaj wtedy, kiedy potrzebujesz. Po nałożeniu olejku pozostaw go na kilka minut do wyschnięcia, zanim spróbujesz odepchnąć skórki drewnianym patyczkiem.

  • Spanie w specjalnych rękawiczkach zapewni jedwabiście gładką skórę dłoni

Innym sposobem na odżywienie i nawilżenie wysuszonych, twardych skórek jest nawilżanie ich przed snem ultra mocnym kremem do rąk i nałożenie na nich specjalnych rękawiczek. Zapewni to całonocne nawilżenie i zmiękczenie skórek, które rano będą elastyczne i przestaną pękać. Przyzwyczajenie się do spania w rękawiczkach może zająć trochę czasu, ale efekt jedwabiście gładkich dłoni i jest wart poświęcenia. Co więcej, wystarczy robić to tylko kilka razy w tygodniu, aby osiągnąć długoterminowe wyniki.

  • Specjalne preparaty do usuwania skórek

Na rynku istnieją również specjalne preparaty oraz żele do usuwania skórek, dzięki którym nie trzeba wycinać ich ostrymi narzędziami. W łatwy sposób rozpuszczają one niechciany naskórek wokół paznokci nawet w kilkanaście sekund. Internautki szczególnie chwalą produkty, które w swojej ofercie mają marki Sally Hansen oraz Farmona.

Jak usunąć skórki z paznokci - domowe sposoby

Wiele osób uważa, że ​​jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się upartych skórek jest ich wycięcie, ale eksperci zgodnie twierdzą, że lepiej tego nie robić. Może to spowodować, że będą one jeszcze bardziej poszarpane, postrzępione, a nawet spowodować infekcję.

Usuwanie skórek w domu może okazać się problematyczne dla osób które nie mają wprawy przy tego typu czynnościach. Wycinając skórki zbyt głęboko możemy zrobić sobie krzywdę. Głównym powodem może być niedostateczna higiena naszych domowych narzędzi. W profesjonalnych salonach kosmetycznych narzędzia są poddawane najpierw dezynfekcji następnie sterylizacji, przez co możemy czuć się bezpiecznie) - twierdzi Kinga Kapczuk z Nail Ink.

Kolejnym powodem dlaczego warto pielęgnację skórek oddać profesjonalistom, jest to, że podczas zbyt głębokiego wycinania skórek możesz uszkodzić macierz paznokcia, co z kolei może spowodować zaburzenia wzrostu lub defekty wizualne takie jak bruzdy lub pęknięcia.

Jeśli jednak już zdecydujesz się na domowy manicure i usunięcie niechcianych skórek, pamiętaj o kilku zasadach. Kinga Kapczuk radzi, aby przed wycięciem używać płynów do zmiękczania skórek lub namoczyć skórki w wodzie - ułatwi to ich odsunięcie z płytki paznokcia. Do tego celu stosuj na przykład jednorazowe patyczki drewniane. 

Możesz również podgrzać olejek do skórek z witaminą E w małej misce i namoczyć w niej paznokcie przez około 15 minut. Innym sposobem jest przecieranie skórek namoczonym w olejki wacikiem kosmetycznym. Niektórzy eksperci zalecają również wykonywanie delikatnego peelingu, który stosowany w raz w tygodniu może pomóc w walce z suchymi skórkami przy paznokciach.

Jak wycinać skórki cążkami? Pracując cążkami (nożyczkami do wycinania skórek) w okolicach wału około paznokciowego bądź ostrożna i wytnij tylko to, co naprawdę przeszkadza i wygląda nieestetycznie. Umieść główkę cążek do skórek u podstawy odstającej skórki. Zamknij i otwórz szczękę w tym samym miejscu, ale nie ciągnij za nią za wszelką cenę. Kiedy będziesz starać się uparcie ciągnąć za skórki, możesz zrobić to zbyt mocno i uszkodzić głębiej skórę palca, co ostatecznie wyrządzi więcej szkody niż pożytku.

Na koniec pamiętaj o nawilżeniu odżywczym olejkiem do skórek

Pękające skórki to efekt niedoboru witamin?

Przyczyny suchych skórek wokół paznokci mogą być naprawdę różne. Niezależnie od tego, czy zbyt często myjesz ręce, stosujesz mocne żele do dezynfekcji lub środki chemiczne, czy jesteś wrażliwa na mróz i klimatyzowane pomieszczenia, jak twierdzi stylistka paznokci z warszawskiego studia Nail Ink, warto zacząć od systematycznej i prawidłowej pielęgnacji, która może uchronić nas przed przykrymi skutkami nadmiernego wysuszenia czyli pękania i zadzierania się skórek. Dobrze też zwrócić uwagę na każdorazowe zabezpieczenie skórek przy malowaniu paznokci.

Jeśli chodzi o pielęgnację domową, pamiętaj o zminimalizowaniu wpływu detergentów na skórę, czyli używaj rękawiczek do prac domowych. Systematycznie dbaj o nawilżenie dłoni i skórek, preparatami, które w swoim składzie nie posiadają wody, a cenne składniki odżywcze takie jak naturalne oleje czy witaminy - dodaje.

Warto jednak również zadbać o odpowiednią suplementację witamin w diecie. Suche, nieestetycznie zadzierające się skórki wokół paznokci to oznaka niedoboru takich witamin, jak te z grupy B, witaminy A, E oraz H (biotyny)

Na zadzierające się, popękane skórki pomoże również suplementacja skrzypu polnego w tabletkach, który należy brać 1-2 razy dziennie przez około 3 miesiące. Warto wypróbować picie świeżo wyciskanych soków, np. z marchwii, lub spróbować soku z aloesu.