Zdejmowanie hybrydy w domu nie powinno źle odbić się na twoich paznokciach pod warunkiem, że będziesz działać delikatnie i z wyczuciem. Dla płytki najgorsze jest zbyt długie poddawanie jej działaniu acetonu oraz uszkodzenia mechaniczne, czyli na przykład rysowanie jej pilnikiem czy pusherem. Jak więc zmyć hybrydowy lakier, żeby uniknąć zniszczenia paznokci? Oto 4 sposoby.

Zdejmowanie hybrydy acetonem

Metoda najprostsza i najszybsza, ale wśród wszystkich, które tu znajdziesz – najmniej obojętna dla zdrowia paznokci. Do ściągnięcia hybrydy tym sposobem potrzebny jest aceton, który rozpuści twardą powłokę lakieru i umożliwi jej odseparowanie od płytki. Jako substancja używana w przemyśle chemicznym, aceton ma mocne działanie drażniące i wysuszające, i to właśnie on najczęściej powoduje osłabienie paznokci. Są jednak sposoby na to, żeby ograniczyć jego szkodliwy wpływ.

Najpierw przygotuj niezbędne akcesoria. Będą to:

  • płatki kosmetyczne pocięte na mniejsze kawałki
  • folia aluminiowa
  • aceton
  • pilnik (najlepiej o gradacji 100/180)
  • kopytko drewniane, metalowe lub striper do ściągnięcia lakieru

Możesz skorzystać z wygodnych, gotowych folii do zdejmowania hybrydy, do których przyklejony jest kawałek wacika do nasączania acetonem.

Jak zdjąć hybrydę acetonem? Oto instrukcja krok po kroku:

Krok 1. Spiłuj wierzch lakieru hybrydowego używając do tego gruboziarnistego pilnika (najlepiej o gradacji 100/180). Im grubszą warstwę spiłujesz, tym krócej będziesz musiała trzymać aceton na paznokciach, co zapobiegnie ich wysuszeniu.

Krok 2. Nasącz płatki kosmetyczne acetonem i przyłóż do paznokci. Każdy palec owiń w folię aluminiową i odczekaj od 5 do 15 minut.

Krok 3. Gdy zauważysz, że hybryda zaczyna się marszczyć, podważ ją za pomocą kopytka lub stripera. Jeśli łatwo odchodzi, możesz zdjąć folię ze wszystkich paznokci i zacząć zdrapywanie lakieru. Hybrydę usuwaj kopytkiem lub striperem zaczynając od nasady i przesuwając się ku bokom paznokcia. Nie dociskaj zbyt mocno końcówki przyrządu - bądź delikatna, a jeśli lakier trudno odrywa się od płytki, jeszcze raz przyłóż do niej wacik nasączony acetonem. To ważne, bo mocne rysowanie paznokci niszczy je najbardziej.

Krok 4. Na koniec obowiązkowo posmaruj płytkę oliwką, która nawilży paznokcie i skórki wokół nich. Możesz zanurzyć też palce w podgrzanej oliwie z oliwek, co szybko przywróci paznokciom elastyczność i połysk.

Wiele dziewczyn, które akurat nie mają pod ręką acetonu zastanawia się, czy można zdjąć hybrydę zwykłym zmywaczem. Odpowiedź: teoretycznie tak, ale zajmie to o wiele więcej czasu, bo stężenie acetonu w tradycyjnych zmywaczach jest mniejsze. W takiej sytuacji folie trzeba trzymać na paznokciach dużo dłużej, a mimo to i tak nie będzie gwarancji, że lakier dokładnie się rozpuści.

Zdejmowanie hybrydy pilnikiem

Chcesz ściągnąć hybrydę w domu bez folii aluminiowej i acetonu? Jest na to rozwiązanie – po prostu spiłuj cały lakier pilnikiem. Metoda dość czasochłonna, ale jeśli zachowasz ostrożność, płytka będzie w o wiele lepszym stanie niż po rozpuszczaniu hybrydy acetonem. Do całej operacji potrzebne ci będzie kilka pilników o różnym stopniu gradacji: 100/180 oraz 240/500. Top coat spiłuj za pomocą gruboziarnistego pilniczka, a kolejne warstwy ścieraj tymi o coraz gładszej powierzchni – dzięki temu nie uszkodzisz naturalnej płytki. Pro tip: jeśli planujesz położenie kolejnej hybrydy, nie musisz spiłowywać bazy.

Czytaj też: 3 najczęstsze błędy w manicure hybrydowym, które zmniejszają jego trwałość

Zdejmowanie hybrydy frezarką

Jest jeszcze jeden sposób na usunięcie hybrydy bez niszczenia paznokci – spiłowanie jej frezarką. Z tym urządzeniem ściągniesz hybrydę dużo szybciej niż zwykłym pilnikiem, a jednocześnie nie wysuszysz płytki jak przy zmywaniu paznokci acetonem. Posługiwanie się frezarką wymaga jednak ostrożności i wprawy, bo jeśli będziesz używać jej nieumiejętnie, może się to skończyć poważnym uszkodzeniem paznokcia – łącznie z jego całkowitym przepiłowaniem.

Oto kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli zdecydujesz się na tę metodę zdejmowania hybrydy:

1. Gdy jesteś początkująca, zacznij od ustawienia frezarki na najniższe obroty – cały proces będzie trochę dłuższy, ale pozwoli ci zachować większą kontrolę i bezpieczeństwo.

2. Nigdy nie piłuj paznokcia przez dłuższy czas w jednym miejscu – prawidłowa technika polega na tym, aby równomiernie przesuwać obracający się frez po całej płytce. W przeciwnym razie możesz przepiłować paznokieć.

3. Jeśli boisz się uszkodzenia płytki, nie musisz usuwać całej warstwy lakieru frezarką – wystarczy, że spiłujesz top i lakier, a bazę możesz wyszlifować zwykłym pilnikiem o małej gradacji.

4. W czasie piłowania wymieniaj frezy – zacznij od gruboziarnistego, którym ściągniesz top, i stopniowo przechodź do tych o coraz mniejszej gradacji.

Zdejmowanie hybrydy z bazą typu peel-off

Czwarty sposób ściągania hybrydy wymaga odpowiedniego przygotowania już w trakcie robienia manicure. Na rynku dostępne są specjalne naklejki oraz bazy pod lakiery hybrydowe typu peel-off. Pokrywa się nimi płytkę przez nałożeniem lakieru. Preparat zapewnia odpowiednie mocowanie hybrydy do paznokci do dwóch tygodni. Po tym czasie, gdy chcemy ją zdjąć, wystarczy podważyć brzeg paznokcia i hybryda sama z łatwością odklei się od płytki.

Wady takiego rozwiązania? Większość dziewczyn twierdzi, że baza peel-off znacznie zmniejsza trwałość manicure. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy pod lakier dostanie się trochę wilgoci – wtedy hybryda niczym naklejka odchodzi od płytki. Ogromnym plusem jest tu jednak zabezpieczenie paznokci przed uszkodzeniami.

Manicure japoński krok po kroku >>>