ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY

„Pavarotti”

Ten film to intymny portret jednego z najsłynniejszych śpiewaków operowych wszech czasów. Reżyserem dokumentu jest zdobywca Oscara Ron Howard. Obraz skupia się m.in. na tym, z czym muzyk się borykał, jakie miał poczucie humoru, z czym wiązał swoje nadzieje. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych śpiewaka, w tym córek, drugiej żony Nicoletty, Placido Domingi i Jose Carrerasa. W „Pavarottim” zobaczymy również m.in. Stinga, Spice Girls, Boba Geldofa, Stevie Wondera, Celine Dion i Mariah Carey.

„Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich” – czytamy w opinie tego niezwykle interesującego dokumentu. Warto iść.

„Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw”

Z racji, że seria „Szybcy i wściekli” jest niesamowicie popularna, to nic dziwnego, że w końcu doczekaliśmy się spin-offa. Stróż prawa Luke Hobbs i wyrzutek Deckard Shaw łączą swoje siły przeciwko cybernetycznie zmodyfikowanemu przestępcy zagrażającemu całej ludzkości. Jak już zwiastuny zapowiadały, „Hobbs i Shaw” zapewnią konkretną dawkę scen akcji i będą jechały na charyzmach Dwayne’a „The Rock” Johnsona, Jasona Stathama oraz Idrisa Elby. Fanów serii raczej nie trzeba zachęcać.

„Yuli”

Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania ani edukacją, ani tańcem. Dyscyplina to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Ojciec chłopca nie daje jednak za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent, więc zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI

„Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić” – Richard MacLean Smith

Pewnego poranka w 2014 roku w stanie Wisconsin przerażony rowerzysta zauważa wyczołgującą się z leśnej gęstwiny zakrwawioną dziewczynkę. Na jej ciele jest dziewiętnaście ran zadanych kuchennym nożem. Wkrótce okazuje się, że do lasu zabrały ją i zaatakowały dwie dwunastoletnie przyjaciółki. Pytane przez policję, dlaczego to zrobiły, odpowiedziały, że tego chciał od nich Slender Man.

Richard MacLean Smith opowiada prawdziwe historie, które nigdy nie doczekały się racjonalnego wyjaśnienia. Fascynuje, przeraża i stawia odważne pytania o nasze postrzeganie świata i granice wiedzy.

Czy krwawe wydarzenia w hotelu Cecil nie są wystarczającym dowodem, że nawiedzone domy istnieją? Czy Anneliese Michel naprawdę była opętana przez demona? Czy sześćdziesięcioro dzieci rzeczywiście mogło kłamać, że na szkolnym podwórku wylądowało UFO? Czy wraz z rozwojem internetu nasz umysł cofa się do wypełnionego upiorami i przesądami średniowiecza, a może to sieć daje schronienie nadnaturalnym groźnym istotom jak Slender Man?

„Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci” – Anna Golus

Książka dziennikarki Anny Golus opisuje dzieje przemocy wobec dzieci głównie w kulturze europejskiej. „Chciałabym napisać, że przeczytałam tę książkę z prawdziwą przyjemnością, ale nie pozwala na to jej tematyka. Napiszę więc inaczej: przeczytałam ją z zainteresowaniem i ze świadomością, że tak było (wynikającą z mojego zainteresowania problematyką dziecka i dzieciństwa w dawnych czasach), ale także z niedowierzaniem, że, co gorsze, tak jest! A jeszcze gorsze - że nadal są dorośli, którzy uzasadniają stosowanie przemocy wobec dzieci, twierdząc, jak przytoczony przez Annę Golus profesor filozofii polityki Zbigniew Stawrowski, że klaps "jest czynem o wysokiej wartości wychowawczej i dlatego zasługuje na pochwałę!” – napisała prof. Dorota Żołądź-Strzelczyk.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA i TEATR

„Mayday” w Och Teatrze w Warszawie

Jedna z najlepszych na świecie komedii. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że Mayday od wielu, wielu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie. Tytuł jest grany w wielu miastach w Polsce, we wrocławskim Teatrze Polskim od 19 lat. W Warszawie nie był grany od 10 lat.

„Wajda” w Muzeum Narodowym w Krakowie (do 8 września)

Pierwsza na świecie monograficzna wystawa Andrzeja Wajdy, którą można oglądać od 6 kwietnia 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie, to multimedialny spektakl nie tylko przypominający, ale także interpretujący twórczość wybitnego reżysera.

O autentyczności ekspozycji decydują archiwalne dokumenty i fotografie, listy pisane i otrzymywane przez Andrzeja Wajdę, a także kostiumy, fragmenty scenografii i najważniejsze nagrody ze statuetką Oscara na czele. Sztukę reprezentują m.in. polskie i zagraniczne plakaty. Nie brak multimediów: mappingów, projekcji, wideoesejów. Najsłynniejsze, a czasem zaskakujące sceny z filmów Andrzeja Wajdy wyświetlane są na dużych ekranach, poszczególnym sekcjom towarzyszy odpowiednio dobrana muzyka.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

Michał Urbaniak – „For Warsaw With Love”

„For Warsaw with Love” to tytuł płyty Michała Urbaniaka, która ukazuje się w ramach corocznego cyklu Pamiętamy’44 i obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Album „For Warsaw with Love” to 12 utworów obejmujących bliskie autorowi gatunki muzyczne: jazz, blues, czy hip-hop. Na płycie będzie można usłyszeć kompozycje autora, a także jego interpretacje utworów Theleniousa Monka czy Billa Evansa i Milesa Davisa. Michał Urbaniak do nagrania płyty zaprosił wielu wybitnych muzyków, m.in.: basistę Marcusa Millera,  gitarzystę Davida Gilmore’a, trębacza Michaela Patchesa Stewarta, czy perkusistę Lenny’ego White’a. 

„For Warsaw with Love” to moja muzyczna podróż z bagażem miłości do czarnych twórców jazzu, bluesa i hip-hopu, groove i rytmu, ludzi i miast, z dedykacją dla tych, których już nie ma i dla tych, którzy jeszcze są i będą – mówi Michał Urbaniak. 

Of Monsters And Men – „Fever Dream”

„Fever Dream” to trzeci album w dyskografii grupy Monsters And Men. Za produkcję płyty odpowiadają członkowie zespołu oraz Rich Costey (Muse, Vampire Weekend, Chvrches). Pierwszym singlem promującym wydawnictwo jest utwór „Alligator”. Utwór zebrał rewelacyjne recenzje. Dziennikarze NME chwali Of Monsters And Men za pompatyczne i energiczne brzmienie, a na łamach The Line of Best Fit czytamy, że od utworu ciężko się uwolnić.

Of Monsters and Men debiutowali w 2011 albumem „My Head Is An Animal”. „Little Talks” stało się światowym hitem. Utwór przeszedł do historii jako pierwsza piosenka zespołu z Islandii, która przekroczyła miliard streamów na Spotify. Utwory grupy pojawiły się na ścieżkach dźwiękowych takich hitów małego i wielkiego ekranu jak „Igrzyska Śmierci” czy „The Walking Dead”.