Diva

Gdzie: Muzeum Wiktorii i Alberta, Londyn

Kiedy: do 10 kwietnia 2024 r.

Od Cher i Eltona Johna po Janelle Monae, Marilyn Monroe, Grace Jones i Prince'a, "Diva" opowiada historie ambicji, władzy i odporności, ujawniając, w jaki sposób te gwiazdy wykorzystały swoje platformy do czynienia dobra i zmian politycznych. Na wystawie zadebiutowało ponad 60 oszałamiających strojów, w tym czarna sukienka z frędzlami Marilyn Monroe z filmu "Some Like It Hot" (1959), 50. urodzinowa stylizacja Eltona Johna autorstwa Sandy Powell i błyszczące kalosze Shirley Bassey noszone na Glastonbury w 2007 roku. Ta wystawa to nie tylko prezentacja mody; to narracja snuta za pomocą arkuszy piosenek, odręcznych tekstów i osobistych przedmiotów, zapewniająca intymne spojrzenie na życie tych niezwykłych diw.

Women Dressing Women

Gdzie: Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork;

Kiedy: do 3 marca 2024 r.

Instytut Kostiumów w The Met prezentuje "Women Dressing Women", wyczerpującą eksplorację kreatywności i spuścizny artystycznej projektantek mody. Przedstawiająca ponad siedemdziesiąt projektantek od początku XX wieku do dnia dzisiejszego wystawa ukazuje ewolucję mody damskiej. Od francuskich domów haute couture, takich jak Jeanne Lanvin i Elsa Schiaparelli, po współczesne innowatorki, takie jak Iris van Herpen i Rei Kawakubo, "Women Dressing Women" zagłębia się w zapomniane historie i celebruje nowe głosy. Wystawa ta jest wizualną podróżą w czasie, podkreślającą ogromny wpływ, jaki projektantki wywarły na krajobraz mody.

Sleeping Beauties: Reawakening Fashion

Gdzie: Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Kiedy: 10 maja - 2 września 2024 r.

Wystawa "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion" w The Met's Costume Institute tchnie nowe życie w arcydzieła mody. Od najnowocześniejszych narzędzi po tradycyjne techniki, wystawa wykorzystuje różnorodne technologie, aby przywrócić zmysłowe możliwości odzieży powstałej na przestrzeni czterech stuleci. Około 250 eksponatów, wizualnie połączonych ikonografią o tematyce przyrodniczej, posłuży jako metafora kruchości i efemeryczności mody. Dzięki immersyjnym funkcjom, odwiedzający będą mogli doświadczyć zapachów, dźwięków, tekstur i ruchu odzieży, budując głębszą więź z tymi ponadczasowymi kreacjami.

Viktor&Rolf: Fashion Statements

Spotlight/Launchmetrics

Gdzie: Kunsthalle München, Monachium, Niemcy

Kiedy: 23 lutego - 6 października 2024 r.

Niemcy oddają hołd innowacyjnemu duetowi holenderskich projektantów Viktora Horstinga i Rolfa Snoerena. Ta wystawa prezentuje ponad sto najbardziej charakterystycznych kreacji duetu. Zamiast chronologicznej retrospektywy, wystawa, której kuratorem jest Thierry-Maxime Loriot, zagłębia się w wątki tematyczne przeplatające się w twórczości Viktor&Rolf w ciągu ostatnich trzech dekad. Spodziewaj się kompleksowej eksploracji ich dorobku, oferującej wgląd w humor, ironię i specyficzne spojrzenie duetu na tematy społeczne - a wszystko to zawarte w ich wymownych projektach. Wystawa obejmuje również filmy wideo, szkice i wkład ze strony wybitnych artystów wizualnych.

Iris van Herpen: Sculpting the Senses

Gdzie: Musée des Arts décoratifs, Paryż

Kiedy: do 28 kwietnia 2024 r.

Ta retrospektywa zagłębia się w awangardowy świat holenderskiej projektantki mody Iris van Herpen. Znana z przesuwania granic konwencjonalnej odzieży, van Herpen płynnie łączy tradycyjne rzemiosło couture z najnowocześniejszymi technologiami. Wystawa obejmuje ponad 40 strojów, które przedstawiają całą jej znakomitą karierę. To, co wyróżnia "Sculpting the Senses", to wciągające podejście. Odwiedzający nie są zwykłymi obserwatorami; stają się uczestnikami tego doświadczenia. Wystawa obejmuje różne technologie, od technologii augmented reality i sztucznej inteligencji po tradycyjne formaty, takie jak zdjęcia rentgenowskie i animacje wideo. Elementy te, w połączeniu z różnorodnymi aktywacjami sensorycznymi, ożywiają odzież, pozwalając odwiedzającym poczuć tekstury, usłyszeć dźwięki, a nawet poczuć esencję odzieży.

The Biba Story

Doreen Spooner/Getty Images

Gdzie: Fashion & Textile Museum, Londyn

Kiedy: Otwarcie w marcu 2024 r.

Wystawa, której kuratorem jest Martin Pel, przedstawia rozkwit marki Biba, stworzonej przez Barbarę Hulanicki, która zrewolucjonizowała modę uliczną. Od początków sprzedaży wysyłkowej do kultowego siedmiopiętrowego emporium lifestylowego Big Biba, Hulanicki wyposażyła nowe pokolenie w przystępne cenowo, zgodne z trendami ubrania. Na wystawie znajduje się ponad 40 strojów prezentujących prace Hulanicki, w tym kurtka ze skóry lamparta zaprojektowana dla Twiggy (1973) i czarna szyfonowa sukienka sięgająca podłogi (1970). Wystawa jest nostalgiczną podróżą do tętniącego życiem i wpływowego świata Biba, wzbogaconą o oryginalne fotografie, filmy i efemerydy z osobistego archiwum Hulanicki.

Barbie: 65 Years of Evolution

Gdzie: Design Museum, Londyn

Kiedy: od 5 lipca 2024 r. do 23 lutego 2025 r.

Wystawa, której kuratorką jest Danielle Thom, zaprasza odwiedzających w nostalgiczną podróż w czasie, badając wpływ kultowej lalki na modę, architekturę, meble, a nawet projektowanie pojazdów od momentu jej debiutu w 1959 roku. To, co czyni tę wystawę naprawdę wyjątkową, to ekskluzywny dostęp do obszernych archiwów Barbie w Kalifornii. To nie tylko ekspozycja; to analiza kulturowego znaczenia Barbie, badająca, w jaki sposób lalka kształtowała i była kształtowana przez stale zmieniający się świat wokół niej. Spodziewaj się zobaczyć unikalne archiwalne elementy, a nawet mieć szansę na licytację niektórych kultowych przedmiotów.