"The First Monday in May"? Ostatnie wiadomości na temat MET Gala 2021 nie pozostawiły złudzeń: najbardziej wyczekiwana impreza modowa w branży w tym roku nie odbędzie się zgodne ze swoim słynnym harmonogramem. Dobre wieści są jednak takie, że w ogóle się będzie miała miejsce, bo po zeszłorocznym odwołaniu wydarzenia oraz w obliczu trwającej od ponad roku pandemii nie było to takie oczywiste. A jednak: MET Gala 2021 odbędzie się podwójnie i jej organizatorzy zdradzili właśnie motyw jej przewodni oraz opowiedzieli o zbliżającej się wystawie. 

Moda przyszłości. Dokąd zmierza branża fashion? Karolina Sulej, dziennikarka i antropolożka mody [podcast ELLE & ONA]>>

Tym razem Costume Institute skupi się na amerykańskiej modzie i jej języku, co będzie tematem długo wyczekiwanej MET Gala oraz wystawy w słynnym nowojorskim muzeum. Ekspozycja "In America: A Lexicon" ma zostać otwarta pod koniec kolejnego nowojorskiego tygodnia mody, dokładnie 18 września, i zbiegnie się z coroczną wystawą w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Będzie to jednak połowa tego, co zaproponują jej organizatorzy - w pierwszy majowy poniedziałek 2022 roku światło dzienne ujrzy jej druga część pod nazwą "In America: An Anthology of Fashion". 

Wystawa przedstawi amerykańskich projektantów i obraz mody made in the USA pokazanych przez soczewkę wydarzeń politycznych, kulturalnych i społecznych z 2020 roku (a co za tym idzie także pandemii, Black Lives Matter i wyboru nowego prezydenta kraju). 

Rejina Pyo zaprojektowała kolekcję dla słynnej szwedzkiej sieciówki. Ubrania ulubionej projektantki influencerek kupicie w &Other Stories>>

Kiedy Andrew Bolton opracowywał tematykę nowej wystawy, przechodził etap fascynacji książką Witolda Rybczyńskiego "Dom: krótka historia idei". Lektura to właściwie rozbudowany esej, który mówi o ewolucji takich pojęć, jak prywatność, domowość, komfort, swoboda oraz tym, jaki mają wpływ na codzienne życie mieszkańców miast. Rybczyński na warsztat bierze jednak nie tylko sam zamysł domu, ale też to, jak zmienia się jego wygląd czy wyposażenie, co dzieje się z przyzwyczajeniami i jak układa się kalejdoskop mody. Po podobną narrację sięga Bolton, który już teraz zdradził, że na wystawie zobaczymy między innymi sportową odzież Claire McCardell, ukwiecone suknie Oscara de la Renty, płaszcze-koce Bonnie Cashin czy eksperymenty Collina Strada w duchu sustainable a także społeczne zaangażowane stroje Prabala Gurunga, którego kolekcja "Who gets to be American?" odbiła się szerokim echem w branży. Poza tym, rzecz jasna, projekty Halstona z lat 70., Virgil Abloh i Ralph Lauren. 

"Naprawdę wierzę, że amerykańska moda przeżywa renesans. Myślę, że szczególnie młodzi projektanci są w awangardzie dyskusji na temat różnorodności i integracji, a także zrównoważonego rozwoju i przejrzystości, znacznie bardziej niż ich europejscy koledzy, być może z wyjątkiem angielskich projektantów" wyjaśnia kurator wystawy. Co ciekawe, podobny temat muzeum podejmowało już pod koniec lat 90. Obie części wystawy będzie można obejrzeć do 5 września 2022 r. 

Maluma współpracuje z Balmain. Kolumbijski wokalista i francuski dom mody stworzyli kolekcję w klimacie "Miami Vice">>

A co z samą MET Gala 2021? Mówi się, że wydarzenie mają poprowadzić Tom Ford i Anna Wintour razem z poetką Amandą Gorman, która m.in. wystąpiła podczas inauguracji Joego Bidena. Póki co jednak ta informacja nie została jeszcze potwierdzona i podana oficjalnie. Wiadomo jednak, że wrześniowa gala będzie kameralna i wszystko odbędzie się zgodnie z zachowaniem środków ostrożności. W przypadku maja 2022 roku organizatorzy planują już tradycyjny czerwony dywan na około 550 gości (ale czy to się uda zależy oczywiście od sytuacji pandemicznej).