Filmy o sporcie i sportowcach – fabularne

Fabularne filmy o sportowcach i sporcie często pojawiają się wśród oferty udostępnianej przez stacje telewizyjne. Historie wschodzących gwiazd konkretnej dyscypliny czy po prostu produkcje opowiadające o sportowej rywalizacji wciągają, dostarczając niezapomnianych wrażeń, czasem też przybliżając przy okazji sylwetki autentycznie istniejących postaci.

 „Youngblood” (1986), reż. Peter Markle

Opisując filmy o sportowcach, warto sięgnąć do tej produkcji, idealnej dla wszystkich fanów hokeja. Wychowany na farmie Dean Youngblood (Rob Lowe) bardzo chciałby zostać zawodowym hokeistą. Chłopak ma prawdziwy talent, a na łyżwach jeździ od najmłodszych lat. Jego atutami są niezwykła szybkość i zwinność. To dzięki nim trafia do dobrej drużyny hokejowej Hamilton Mustangs, gdzie gwiazdą jest Derek Sutton (Patrick Swayze). Problem w tym, że Dean nie ma w sobie nic z brutalności właściwej innym zawodnikom, a na boisku nie potrafi być dość twardy. Kiedy jednak Derek niespodziewanie ulega kontuzji, chłopak stoi przed ogromną szansą, by spełnić swoje najskrytsze marzenia.

„Ali” (2001), reż. Michael Mann

Sportowe filmy często opowiadają historie znanych i cenionych zawodników z różnych dyscyplin, tak jak i w tym przypadku. Główny bohater, Cassius Clay (Will Smith) jest czarnoskórym bokserem, który, dzięki dużemu talentowi i pracy, osiąga ogromny sukces – zostaje mistrzem. Młody Cassius ma ogromne ambicje. W międzyczasie poznaje też Malcolma X, a buntowniczy charakter boksera sprawia, że postanawia zostać prawdziwym muzułmaninem, który nie wstydzi się swojego koloru skóry. Wtedy też odrzuca imię i nazwisko, jakim dotąd się posługiwał, przyjmując nowe: Muhammad Ali. Jednocześnie rozpoczyna nierówną walkę z państwem, systemem i uprzedzeniami na tle rasowym, w której będzie potrzebował nie tylko wytrwałości, ale i ogromnych pokładów odwagi.

„Spadaj!” (2006), reż. Jessica Bendinger

Sportowe filmy to także świetne, pozwalające się rozerwać komedie. Ta propozycja to opowieść o Haley Graham (Missy Peregrym), która jako zbuntowana nastolatka nie cofnie się przed niczym. Przez swoje brawurowe pomysły, po raz kolejny wchodzi w konflikt z prawem, w konsekwencji czego staje przed sądem. Aby nie popełniać dalszych błędów, zostaje wysłana do słynnej Akademii Gimnastyki Vickermana. Dziewczyna już kiedyś miała styczność z gimnastyką i była w tym naprawdę dobra. Teraz natomiast trafia do znajomego środowiska, gdzie utrzymuje się ścisły rygor. Niestety, wraz z Haley, do szkoły docierają też wieści o jej wybrykach. W aklimatyzacji dziewczynie stara się jednak pomóc sam trener, Burt Vickerman (Jeff Bridges). Czy uda mu się wykorzystać talent Haley?

„42 – prawdziwa historia amerykańskiej legendy” (2013), reż. Brian Helgeland

Tym razem mamy do czynienia z filmem dotyczącym baseballu, a konkretniej jego niekwestionowanej gwiazdy, Jackiego Robinsona (Chadwick Boseman). Ciemnoskóry chłopak miał tę nieprzyjemność wychowywać się w czasach nietolerancji, kiedy biała rasa była uznawana za jedyną słuszną. Pośród jego ponurego życia widoczna staje się jednak iskierka nadziei – fachowcy dostrzegają jego talent w dziedzinie baseballu. Tak Jackie, jako pierwszy Afroamerykanin, dostaje się do Major League, najważniejszej amerykańskiej baseballowej ligi. Choć na co dzień spotyka się z prześladowaniami i nietolerancją społeczną, Jackie powoli pnie się w górę, zyskując sławę i sprawiając, że dyskryminujące go środowisko ze zdumieniem przeciera oczy.

„Creed: narodziny legendy” (2015), reż. Ryan Coogler

Produkcja nawiązująca do serii o Rockym, słynnym bokserze o pseudonimie „Włoski ogier”, to film o sporcie i miłości. Mamy okazję poznać Adonisa Johnsona (Michael B. Jordan), syna legendarnego Apollo Creeda, jednego z rywali, a zarazem największego przyjaciela Rocky’ego Balboy (Sylvester Stallone). Jest bardzo utalentowany i choć rodzina nie chce o tym słyszeć, postanawia pójść w ślady ojca i rozpocząć bokserską karierę. Nikt spośród zawodowych bokserów nie daje mu szans, dlatego chwyta się ostatniej deski ratunku, zwracając się do Rocky’ego. Choć Balboa z początku nie pali się do tego pomysłu, dostrzega w młodym Adonisie zalety jego ojca. Następca Creeda otrzyma też dodatkowe wsparcie od pięknej dziewczyny, Bianki (Tessa Thompson), która stanie na jego drodze.

„Do utraty sił” (2015), reż. Antoine Fuqua

Dobre filmy sportowe mają to do siebie, że niosą ogromne emocje. Tu można przyjrzeć się historii kolejnego pięściarza, Billy’ego Hope’a (Jake Gyllenhaal). Kiedy go poznajemy, zdaje się wieść niezwykle szczęśliwe życie – bo czego chcieć więcej, skoro ma się piękną kobietę (Rachel McAdams) u boku, kochaną córkę (Oona Laurence) i same sukcesy w życiu zawodowym? Kiedy jednego dnia ziemia osuwa mu się spod nóg, a świat wywraca do góry nogami, ma wrażenie, że to koszmarny sen. Jeśli chce żyć dalej i jakoś się otrząsnąć, musi zacząć wszystko od nowa. Czy trening z emerytowanym pięściarzem pracującym z ambitnymi bokserami amatorskimi, Tickiem Willsem (Forest Whitaker) okaże się receptą na sukces? Film można zobaczyć na platformie Netflix.

„Pele: Narodziny legendy” (2016), reż. Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist

Film o sportowcu, którego wszyscy kojarzą, choć nie każdy zna jego historię. Obejrzenie tej produkcji daje szansę, by to zmienić. Pele (Kevin de Paula) przyszedł na świat i wychował się w Brazylii, wśród krajobrazu skrajnego ubóstwa. Od najmłodszych lat kochał grać w piłkę z przyjaciółmi, a to, co z nią robił, przechodziło ludzkie pojęcie. Ćwicząc długo i wytrwale, zdołał stworzyć swój charakterystyczny styl, który pozwolił mu przejść do historii. To w końcu on jako siedemnastolatek strzelił dwa gole w finale Pucharu Świata, jednocześnie stając się prawdziwym bohaterem w swojej ojczyźnie.

„Zwycięzca” (2016), reż. Stephen Hopkins

Kolejny dramat sportowy o prawdziwej legendzie, tym razem w lekkoatletyce. Jesse Owens (Stephan James) to niezwykle ambitny, a zarazem zdolny lekkoatleta, który musi się jednak sporo napracować, by wejść do gry, dołączając do reprezentacji Stanów Zjednoczonych na igrzyska olimpijskie w Berlinie (rok 1936). Ze względu na swój kolor skóry, Jesse musi wkładać dużo więcej wysiłku w to, co robi, by zostać odpowiednio docenionym. Tymczasem wielka olimpiada ma być spektaklem opracowanym przez Hitlera, który założył sobie, że właśnie podczas niej zaakcentowana zostanie wyższość białej rasy. Jesse będzie jednak tym, kto mocno pokrzyżuje plany fanatycznego dyktatora.

 „Najlepszy” (2017), reż. Łukasz Palkowski

To film o sportowcu narkomanie, który jednak, dzięki determinacji, wychodzi na prostą. Jeśli chcemy zobaczyć najlepszy film o polskim sportowcu, warto przyjrzeć się bliżej historii Jerzego Górskiego (Jakub Gierszał). Choć wielu kojarzy go z imienia i nazwiska, aktualnie niewiele się o nim mówi. Tymczasem w tej produkcji można go poznać jeszcze jako chłopaka, który wciąż przebywa pod wpływem narkotyków. Jerzy postanawia jednak podjąć walkę o swoje życie, a to skutkuje bardzo rozwojową karierą sportową oraz sukcesami międzynarodowymi w triatlonie.

 „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” (2017), reż. Craig Gillespie

Sportowe filmy dotykają także problemu rywalizacji, która może się łatwo zamienić w chorą obsesję. Tym razem w centrum wydarzeń znajduje się Tonya Harding (Margot Robbie), jedna z doskonałych łyżwiarek figurowych. Jako dziecko, nie miała łatwego życia. Wciąż słyszała, że do niczego się nie nadaje i niczego nie osiągnie. Mimo to, wytrwale trenowała, dążąc do celu. Niestety, na każdym kroku spotyka się z niesprawiedliwością – jury nie jest jej przychylne, a ludzie często jej grożą. W końcu ofiarą napadu staje się jej największa rywalka, Nancy Kerrigan (Caitlin Carver). Z czasem podejrzenia padają na Tonyę i jej najbliższych.

Filmy o sporcie i sportowcach – dokumentalne

Filmy o sportowcach to także ciekawe dokumenty. Dzięki nim można się lepiej przyjrzeć każdemu z nich, a przy okazji poznać środowisko dotyczące danej dyscypliny.

 „Bracia Kliczko” (2011), reż. Sebastian Dehnhardt

Wymieniając filmy biograficzne o sportowcach, należy wspomnieć koniecznie ten dokument. Przedstawia on losy dwóch pięściarzy: Wladimira i Witalija Kliczko. W produkcji opowiedziano o dzieciństwie sportowców, które ci spędzili na Ukrainie, w pobliżu skażonego terenu w Czarnobylu. W filmie można również prześledzić losy ich karier, wcale niełatwych, ze względu na trudną sytuację w Związku Radzieckim. Mowa tam o pierwszych zawodowych treningach Władimira i jego debiucie na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie. W materiale znajdują się też wywiady z braćmi Kliczko, których nigdzie wcześniej nie emitowano.

„Senna” (2012), reż. Asif Kapadia

Filmy sportowe oparte na faktach to pozycje, wśród których trudno pominąć także dokument o brazylijskim geniuszu wyścigów samochodowych. Ayrton Senna zostaje przedstawiony jako ten, który dążył do sukcesów w Formule 1, a także powoli zmieniał swoje życie, zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym. Widoczna w filmie ambicja przekładała się na wyniki sportowe tego zawodnika. To właśnie ten film jest pierwszym zapisem z życia Senny, który ukazuje momenty, o jakich nikt nie wiedział, a które pokazują, jaki był legendarny kierowca.

„Diego” (2019), reż. Asif Kapadia

Kolejny portret słynnego argentyńskiego piłkarza, Diego Maradony. Możemy zobaczyć, jak chłopak obdarzony niespotykanym talentem, nagle wyrasta na bohatera, którego współrodacy czczą niczym boga. To jednak nie tylko opowieść o sukcesach, jakie Maradona odnosił na boisku z drużyną, ale również przedstawienie zagubienia, które nie pozwalało mu udźwignąć ciężaru, jaki złożono na jego barki. W filmie można także usłyszeć echa skandali, jakie miały miejsce, gdy ten zdolny piłkarz osiągał kolejne szczyty. Film można obejrzeć na platformie HBO.

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują