Organizatorzy festiwalu ogłosili podczas czwartkowej konferencji prasowej większość filmów, które powalczą o nagrodę m.in. w kategorii głównej oraz Un Certain Regard. Już wcześniej widzieliśmy, że na festiwalu pojawi się Jim Jarmusch ze swoją komedią o zombie pt.: „The Dead Don’t Die”, gdzie pojawia się plejada gwiazda – Adam Driver, Tilda Swinton, Bill Murray oraz Iggy Pop. Teraz wiemy, że najnowsze dzieło Amerykanina nie tylko otworzy 72. edycję Cannes, ale też będzie rywalizować o Złotą Palmę. Można powiedzieć, że dla Jarmuscha nie jest to nic nowego, bowiem spora część jego filmów walczyła o tę prestiżową nagrodę, w tym również jego ostatni, czyli „Paterson”.

Z kim powalczy Jarmusch? Wśród nazwisk są zarówno zwycięzcy tej nagrody w poprzednich latach (bracia Dardenne, Terrence Malick), jak i młodsi twórcy, którzy są od jakiegoś czasu typowani do tego zaszczytu (Xavier Dolan). Tak się prezentuje lista filmów w kategorii głównej:

The Dead Don’t Die (Jim Jarmusch)
Parasite (Bong Joon-ho)
Glory and Gloria (Pedro Almodóvar)
The Traitor (Marco Bellocchio)
The Wild Goose Lake (Diao Yinan)
Matthias & Maxime (Xavier Dolan)
Roubaix, a Light (Arnaud Desplechin)
Atlantique (Mati Diop)
Les Misérables (Ladj Ly)
A Hidden Life (Terrence Malick)
Little Joe (Jessica Hausner)
Sorry We Missed You (Ken Loach)
Ahmed (Jean-Pierre and Luc Dardenne)
Nighthawk (Kleber Mendonça Filho)
The Whistlers (Corneliu Porumboiu)
Frankie (Ira Sachs)
Portrait of a Lady on Fire (Céline Sciamma)
It Must Be Heaven (Elia Suleiman)
Sibyl (Justine Triet)

Tak z kolei wygląda kategoria Un Certain Regard:

Joan of Arc (Bruno Dumont)
The Climb (Michael Covino)
A Brother’s Love (Monia Chokri)
The Swallows of Kabul (Zabou Breitman, Eléa Gobé Mévellec)
Invisible Life (Karim Aïnouz)
A Sun That Never Sets (Olivier Laxe)
Chamber 212 (Christophe Honoré)
Port Authority (Danielle Lessovitz)
Papicha (Mounia Meddour)
Adam (Maryam Touzani)
Zhuo Ren Mi Mi (Midi Z)
Liberté (Albert Serra)
Bull (Annie Silverstein)
Summer of Changsha (Zu Feng)
Evge (Nariman Aliev)

Poza konkursem głównym pokazane zostaną chociażby filmy „Rocketman” (biografia Eltona Johna), „Family Romance, LLC” Wernera Herzoga, „Tommaso” Abela Ferrary czy dokument „Diego Maradona” Asifa Kapadiego, autora wysoko ocenianych biografii Ayrtona Senny i Amy Winehouse.

72. MFF w Cannes – jury

Przypomnijmy, że 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywać się będzie w dniach 14-25 maja. Wiemy już, że przewodniczącym jury Konkursu Głównego został meksykański reżyser Alejandro Gonzalez Inarritu. W przypadku jury sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki. Z kolei przewodniczącą jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie wybitna francuska reżyserka Claire Denis. Oprócz tego wiemy też, że Honorową Złotą Palmę otrzyma znakomity aktor Alain Delon.