Dramaty psychologiczne 

Dramat psychologiczny to produkcja filmowa ukazująca konflikt rozgrywający się w psychice bohatera. Jest to gatunek, który nie zawiera elementów dreszczowca, komedii czy kryminału. Zwykle jest skupiony wokół poważnej fabuły, dotykającej ważnego problemu społecznego. Dobry dramat psychologiczny powinien poruszać widza do głębi, wywoływać w nim wzruszenie, a także skłaniać do przemyśleć i refleksji na temat własnego życia. 

„Jak w zwierciadle” (Såsom i en spegel), 1961 

Reżyserem filmu „Jak w zwierciadle” jest szwedzki mistrz dramatu psychologicznego Ingmar Bergman. Produkcja ta otrzymała w 1962 roku Oscara za najlepszy film nieangielskojęzyczny. Film opowiada o perypetiach chorej na schizofrenię kobiety o imieniu Karin. Mąż i ojciec nie potrafią jej zrozumieć, jednak dziewczyna nawiązuje bliską więź z młodszym bratem. Berman ukazuje skomplikowane portrety psychologiczne bohaterów, którzy nie są w stanie zbudować między sobą więzi. Akcja rozgrywa się w klaustrofobicznej scenerii, a także wyjątkowo surowej scenografii. 

„Instynkt” (Instinct), 2019

Kolejny dobry dramat psychologiczny nosi tytuł „Instynkt”. Reżyserką tej holenderskiej produkcji jest Halina Reijn. Główna bohaterka to psycholożka kryminalna o imieniu Nicoline. Prowadzi sprawę seryjnego przestępcy seksualnego Indrisa, który po pięciu latach ma opuścić szpital po zakończonym leczeniu. Nicoline przeczuwa jednak manipulację z jego strony i próbuje mu w tym przeszkodzić. Wkrótce traci czujność i pozwala się wciągnąć w nieczystą grę, przyjmując uległą i służalczą postawę. Film ten można obejrzeć na platformie HBO GO.

„Melancholia” (Melancholia), 2011

„Melancholia” to dramat psychologiczny z wątkiem fantastycznonaukowym w reżyserii Duńczyka Larsa von Triera. Głównymi bohaterkami są dwie siostry o skrajnie odmiennych osobowościach – Claire i Justine. Justin to pracująca w agencji reklamowej kobieta, która zmaga się z depresją. Pomimo zbliżającej się zagłady Ziemi na skutek jej zderzenia z inną planetą, zachowuje całkowity spokój i obojętność. Film ten opowiada o takich ludzkich emocjach jak rozpacz, poczucie beznadziei, samotność, a także lęk przed śmiercią i wieczną pustką. Obfituje w bogatą symbolikę. Produkcja ta jest dostępna w serwisie HBO GO.

Thrillery psychologiczne

Thriller psychologiczny to film wywołujący u widzów takie emocje jak niepewność, strach, lęk czy uczucie zagubienia i tajemniczości. Zwykle koncentruje się na ukazaniu psychologicznych motywów postępowania bohaterów. 

„Ptaki” (The Birds), 1963 

Wyjątkowo mocny film psychologiczny, uznawany za jedną z najlepszych thrillerów w historii światowego kina. Melanie poznaje w sklepie zoologicznym prawnika o imieniu Mich, który chciał kupić papużki dla swojej siostry. Rezygnuje jednak z tego zakupu, lecz wkrótce Melanie postanawia mu je podarować. Kiedy udaje się do nadmorskiej miejscowości, gdzie mieszka tajemniczy prawnik, zostaje zaatakowana przez mewę. Wkrótce agresywne ptaki rozpoczynają inwazję na całe miasteczko, zabijając wielu ludzi. Film ukazuje ich przerażenie, lęk przed śmiercią oraz rozpaczliwą walkę o przetrwanie. Wywołuje silne emocje u widza, który zaczyna identyfikować się z mieszkańcami.

„W wysokiej trawie” (In the Tall Grass), 2019 

Kolejny warty obejrzenia thriller psychologiczny to amerykańska produkcja, której reżyserem jest Vincento Natali. Film stanowi adaptację powieści Stephena Kinga, która ukazała się pod tym samym tytułem. Głównymi bohaterami jest rodzeństwo – brat z siostrą będącą w ciąży. Jadą samochodem, przemierzając przez bezkresne drogi stanu Kansas. Nagle dochodzi do nich głos małego chłopca, dlatego zatrzymują pojazd i wyruszają dziecku na ratunek. Wchodzą w wysoką trawę, z której nie ma już wyjścia. Film ten trzyma w napięciu do ostatniej minuty, wzbudza niepewność, tajemniczość i poczucie nieuchronnego zagrożenia. Produkcję tę można obejrzeć na platformie Netflix. 

„Trauma” (Fractured), 2019 

Na Netflixie dostępny jest również film psychologiczny „Trauma” w reżyserii Brada Andersona. Główny bohater to Ray Monroe, to przemęczony życiem mężczyzna, który wraz z żoną Joanne wychowuje córkę o imieniu Peri. Pewnego razu uczestniczą w wypadku, w wyniku którego Peri odnosi obrażenia i trafia do szpitala. Niebawem Ray spostrzega, że jego żona i córka zniknęły z oddziału, razem z dokumentacją medyczną Peri. Zdesperowany mężczyzna wyrusza na poszukiwania swoich najbliższych. 

Filmy erotyczno-psychologiczne 

Filmy psychologiczne często zawierają motywy miłosne. Ukazują stopniowo narastające pomiędzy bohaterami napięcie, a także inne silne emocje towarzyszące zakochaniu. Często podejmują oni nieprzemyślane decyzje, które rzutują na ich dalsze życie. 

„Wakacje z Moniką” (Sommaren Med Monika), 1953 

Ranking filmów psychologicznych z erotycznymi wątkami rozpoczynamy od produkcji w reżyserii Ingmar Bergmana. Harry i Monika zakochują się w sobie. Rzucają znienawidzoną pracę, a następnie uciekają od rodziny. Wyruszają w podróż, podczas której nawiązują gorący romans. Wkrótce Monika zachodzi w ciążę, jednak po urodzeniu dziecka ciężar opieki nad nim spada jedynie na Harrego, gdyż jego partnerka nie zamierza wpisać się w tradycyjną rolę żony i matki. 

„Nimfomanka”, (Nymphomaniac), 2013 

Film erotyczno-psychologiczny w reżyserii Larsa von Triera, dostępny na platformie VOD.pl. Opowiada o trudnych losach Joe, kobiety uzależnionej od seksu. Film z wyjątkowym realizmem ukazuje przeżywane przez nią emocje oraz doznawane traumy. Seks staje się dla niech mechaniczną czynnością, służącą jedynie pozbyciu się wewnętrznego napięcia. Nie jest źródłem spełniania, lecz wiążę się z nieustannym niezaspokojeniem i cierpieniem. 

„Pianistka” (La pianiste), 2001 

Pianistka to francusko-austriacki dramat psychologiczny z elementami erotyki. Opowiada o perypetiach Eryki, która pracuje jako nauczycielka gry na pianinie. Film ten ukazuje jej skomplikowane relacje z nadopiekuńczą matką. Ta toksyczna relacja doprowadza tytułową pianistkę do wielu problemów natury emocjonalnej, które przejawiają się w różnego typu perwersjach seksualnych.

Polskie filmy psychologiczne

Przedstawiamy również top filmy psychologiczne polskiej produkcji. Są one dowodem na to, że polskie kino nie musi odbiegać od zagranicznego. 

„Pręgi”, 2004 

Polski dramat psychologiczny w reżyserii Magdaleny Piekorz. Opowiada historię chłopaka o imieniu Wojciech, który jest wychowywany przez swojego surowego i despotycznego ojca. Doświadcza z jego strony przemocy fizycznej, co pozostawia ślady w postaci pręg na plecach. Pewnego razu decyduje się uciec z domu. Będąc dorosłym mężczyzną Wojciech przejmuje cechy swojego ojca, stając się zimnym człowiekiem, niezdolnym do okazywania uczuć. Spotyka Tatianę, która się w nim zakochuje. Czy będą w stanie zbudować związek? W rolach głównych występują Michał Żebrowski i Agnieszka Grochowska. 

„Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, 2006 

Polski dramat psychologiczny w reżyserii Marka Koterskiego. Ukazuje problem życia w rodzinie alkoholowej oraz współuzależnienia. Główni bohaterowie – Adam Miauczyński (Andrzej Chyra/Michał Konrad) oraz jego syn Sylwuś (Michał Koterski) wspominają swoją przeszłość, boleśnie naznaczoną przez alkoholizm ojca. Film ten uświadamia cierpienie, straty i rany, które alkoholik zadaje sobie oraz najbliższym osobom. 

„Krótki film o miłości”, 1988 

Polski film psychologiczny w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. W rolach głównych występują Olaf Łukaszenko i Grażyna Szapołowska. Dziewiętnastoletni Tomasz podgląda ze swojego okna przez lunetę dużo starszą od siebie sąsiadkę Magdę. Wkrótce zakochuje się w niej i pragnie ją osobiście poznać. Wyznaje kobiecie miłość, po tym jak obserwuje jej rozstanie z kochankiem. Magda daje mu jednak do zrozumienia, że miłość nie istnieje – jest tylko seks. Film ten zachwyca ascetyczną formą i powolnym sposobem narracji, skłaniając widza do głębokich przemyśleń. 

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują