1. „Rocky” (1976), reż. John G. Avildsen

Kto choć raz nie słyszał o legendarnym filmowym bokserze, tytułowym Rockym? Ten dramat sportowy to film, który już dawno przeszedł do historii, ale wciąż zyskuje sobie nowych fanów. Opowiada historię amatorskiego boksera, Rocky’ego Balboy (Sylvester Stallone). Jako że nie zarabia zbyt wiele w walkach, w których bierze udział, główne zyski czerpie ze ściągania długów dla niejakiego Gazzo (Joe Spinell). Ma wiernego przyjaciela, Pauliego (Burt Young), pracującego w rzeźni, a siostra Pauliego, Adrian (Talia Shire) już dawno wpadła bokserowi w oko. Niespodziewanie mistrz świata wagi ciężkiej, Apollo Creed (Carl Weathers), rozpoczyna poszukiwania przeciwnika do następnej obrony mistrzowskiego pasa. Przypadkiem wybór pada właśnie na Rocky’ego. Bokser zrobi wszystko, by stanąć do walki z championem, który spodziewa się po prostu dobrej rozrywki.

2. „Zabójcza broń” (1987), reż. Richard Donner

Wymieniając filmy dla mężczyzn, warto wspomnieć o tej produkcji. Tym razem to ciekawy i pełny emocji film akcji z dodatkami humoru. Oficer policji, Martin Riggs (Mel Gibson), nie potrafi sobie poradzić ze śmiercią ukochanej żony. Z tego powodu planuje popełnić samobójstwo. Jego przełożeni, by uniknąć najgorszego, przenoszą go na inny posterunek, do Los Angeles. Tam Martin zostaje partnerem Rogera Murtaugha (Danny Glover), spokojnego mężczyzny o nieposzlakowanej opinii, szczęśliwego ojca i męża. Ze względu na wybuchową naturę Riggsa, nowi partnerzy nie potrafią się ze sobą dogadać. Tymczasem mają do rozwiązania sprawę zabójstwa pewnej kobiety, która, jak się wkrótce okaże, wcale nie jest rutynowa.

3. „Człowiek z blizną” (1983), reż. Brian De Palma

Męskie kino z prawdziwego zdarzenia to z pewnością jeden z najkrwawszych filmów Briana De Palmy. Główny bohater to Tony Montana (Al Pacino), uciekinier z Kuby i bezwzględny przestępca. Mężczyzna, wraz ze swoim przyjacielem, Mannym Reyem (Steven Bauer), ląduje w Stanach Zjednoczonych, gdzie chce zrealizować własną wizję cudownego życia. Sprawnie buduje imperium narkotykowe na terenie Miami, powoli pnąc się w górę przestępczej kariery. Im jest silniejszy, tym większą zwraca na siebie uwagę – co niekoniecznie może sprzyjać jego interesom.

4. „Wejście smoka” (1973), reż. Robert Clouse

Jeden z bardziej znanych filmów dotyczących sztuk walki. Lee (Bruce Lee), mistrz kung-fu, który szkolił się w świątyni Shaolin, zostaje zwerbowany przez agencję rządową. Jego zadaniem ma być wzięcie udziału w turnieju sztuk walki organizowanym przez niebezpiecznego człowieka, Hana (Kien Shih). Odpowiednio przygotowany, ma rozpracować jego gang, a także odnaleźć agentkę, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Przed samym wyjazdem na wyspę Hana, Lee dowiaduje się, że przestępca jest winny śmierci jego siostry.

5. „Rambo: Pierwsza krew” (1982), reż. Ted Kotcheff

Doskonałym filmem dla mężczyzn będzie kultowa historia Rambo (Sylvester Stalonne). Tytułowy bohater to były komandos, który przybywa do niewielkiego miasteczka, by odszukać jednego z kolegów, walczących z nim w Wietnamie. Niestety, na miejscu okazuje się, że jego znajomy nie żyje. Co więcej, Rambo natyka się na nieprzyjemnego w obejściu szeryfa Teasle’a (Brian Dennehy), przez którego trafia do aresztu. Tam, poniżany i prześladowany przez stróżów prawa, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć samotną walkę z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości.

6. „Chłopcy z ferajny” (1990), reż. Martin Scorsese

Oglądając męskie filmy, na pewno można się natknąć na ten tytuł. Głośna produkcja w reżyserii Martina Scorsese przedstawia losy Henry’ego (Ray Liotta), który już jako nastolatek zasłynął w przestępczym półświatku, a z czasem trafił pod skrzydła szanowanego gangstera, Jimmy’ego Conwaya (Robert De Niro). Henry’emu bardzo zależy na tym, by pójść w ślady potężnych kryminalistów, zdobywając wielkie pieniądze, posłuch i odnajdując się idealnie w brutalnym świecie. Tyle, że nie wszystko tam jest tak proste, jak wydaje się młodemu mężczyźnie.

7. „Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym” (1995), reż. Gary Fleder

Kolejnym ciekawym i nieco przewrotnym filmem idealnym dla facetów jest historia Jimmy’ego (Andy Garcia), byłego gangstera, który postawił na uczciwe życie. W jego ramach prowadzi firmę „Rada po życiu”, choć to zajęcie nie przynosi mu zbyt wielkich dochodów. Kiedy więc otrzymuje ofertę od szefa mafii, „Faceta z planem” (Christopher Walken), z którym utrzymuje przyjacielskie stosunki, zbiera dawną ekipę i postanawia wykonać polecenie. Jego zleceniodawca chce, by nastraszył adoratora dziewczyny, która wpadła w oko jego synowi. Niestety, akcja nie kończy się szczęśliwie dla Jimmy’ego. Facet z planem, przez wzgląd na ich przyjaźń, daje mężczyźnie czterdzieści osiem godzin na opuszczenie miasta. W przeciwnym razie Jimmy zginie.

8. „Psy” (1992), reż. Władysław Pasikowski

Film dla mężczyzn można także odnaleźć wśród propozycji naszej rodzimej kinematografii. „Psy” to bez wątpienia jedna z głośniejszych produkcji tego rodzaju, która przyciągnęła już przed ekran niejednego miłośnika filmów policyjnych, pościgów i brutalnych scen. Franciszek Mauer (Bogusław Linda), znany także jako Franz, z trudem potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie widząc lepszego pomysłu na życie, podobnie jak inni byli pracownicy SB, wstępuje w szeregi policji. Podczas pierwszej akcji ginie wielu funkcjonariuszy, a mordercy bez trudu uciekają. Mauer jednak poprzysięga im zemstę, którą zamierza zrealizować, bez względu na wszystko.

9. „Szybcy i wściekli” (2001), reż. Rob Cohen

Filmy tylko dla faceta to także produkcje, w których pojawiają się piękne kobiety i… szybkie samochody. „Szybcy i wściekli” to chyba najsłynniejsza propozycja o wyścigach samochodowych. Brian O’Conner (Paul Walker) jest policjantem, który ma za zadanie wyjaśnić sprawę tajemniczych porwań ciężarówek. Aby tego dokonać, musi wniknąć do środowiska niebezpiecznych mężczyzn, którzy nocami biorą udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. Gdy ratuje przed policją jednego z nich, Dominica Toretto (Vin Diesel), ten zgadza się przyjąć go do swojej drużyny. Fascynujący świat, pełen niebezpieczeństwa i adrenaliny, ma jednak moc przyciągania. Czy Brian zdoła jej się oprzeć?

10. „Transporter” (2002), reż. Corey Yuen, Louis Leterrier

Kolejna propozycja dla zwolenników męskiego kina. Tym razem widz poznaje historię Franka Martina (Jason Statham), byłego komandosa, który pracuje obecnie jako… kurier. Mężczyzna bez problemu dostarczy dowolną przesyłkę na wskazane miejsce, nie zadając żadnych pytań. W swojej pracy zresztą trzyma się pewnych zasad, które pozwalają mu zachować pełnię bezpieczeństwa i cieszyć się sporym zarobkiem. Wszystko jednak wywraca się do góry nogami, gdy po raz pierwszy zagląda do przesyłki. Ta zaś okazuje się piękną kobietą, którą porwał gang handlarzy niewolników. Jak wielkie niebezpieczeństwo ściągnie na siebie Frank?

11. „Bad Boys” (1995), reż. Michael Bay

Tym razem kino policyjne przedstawia dwóch kumpli z wydziału antynarkotykowego w Miami: Mike’a Lowrey’a (Will Smith) oraz Marcusa Burnetta (Martin Lawrance). Wspólnymi siłami muszą odnaleźć dużą porcję heroiny, która zniknęła z posterunku policji. Podczas śledztwa dochodzi do morderstwa przyjaciółki Mike’a, natomiast wszystko widzi przypadkiem zjawiskowa Julia Mott (Tea Leoni). Jako że jest ona cennym świadkiem w sprawie, policjanci starają się zdobyć jej zaufanie. Aby to osiągnąć, postanawiają na jakiś czas zamienić się rolami. I tak beztroski Mike staje się głową rodziny, natomiast twardo stąpający po ziemi Marcus wciela się w rolę przebojowego playboya.

12. „Nietykalni” (2011), reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

Ten film zabarwiony specyficznym poczuciem humoru opowiada o męskiej przyjaźni. Driss (Omar Sy), nigdy nie miał w życiu łatwo. To czarnoskóry imigrant z Senegalu, któremu udało się już wejść w konflikt z prawem. Dopiero co wyszedł z więzienia i robi wszystko, by uzyskać prawo do zasiłku. W tym celu zbiera podpisy pracodawców, którzy go nie zatrudnili. Zjawia się też w domu niepełnosprawnego arystokraty, Philippe’a (Francois Cluzet), który szuka dla siebie asystenta i opiekuna w jednym. Ku zdumieniu Drissa, ekscentryczny mężczyzna nie chce odprawić go z kwitkiem, a zaproponować oferowaną posadę, choć wokół zdaje się gromadzić dużo lepszych kandydatów.

13. „Django” (2012), reż. Quentin Tarantino

Coś dla siebie każdy mężczyzna powinien także odnaleźć w niekonwencjonalnym westernie. Tytułowy Django (Jamie Foxx) to niewolnik, który przypadkiem trafia na niemieckiego łowcę nagród, Kinga Schultza (Christoph Waltz). Mężczyzna wykupuje Django, ponieważ ten wie, jak wyglądają bracia Brittle, których Schultz zobowiązał się wytropić. Z tego powodu obiecuje niewolnikowi wolność, w zamian za pomoc w zadaniu. Kiedy Django wykonuje swoją część roboty, jego nowy towarzysz dotrzymuje słowa. Zaczyna go też szkolić na łowcę nagród i teraz wspólnie podróżują, ścigając przestępców. Gdy jednak Schultz dowiaduje się o żonie Django, Broomhildzie (Kerry Washington), z którą to mężczyzna został rozdzielony, zobowiązuje się pomóc mu ją odnaleźć.

14. „John Wick” (2014), reż. David Leitch, Chad Stahelski

Filmy dla faceta to rozmaite propozycje, także te pełne krwi i strzelanin, a ta produkcja świetnie wpisuje się w ten schemat. John Wick (Keanu Reeves) to były zabójca o doskonałej opinii. Przestał zabijać dla swojej żony, ta jednak, po ciężkiej chorobie, w końcu zmarła. Johnowi pozostał po niej jedynie pies, Daisy, którego ta ofiarowała mu jako ostatni prezent. Któregoś dnia były zabójca zostaje zaczepiony na stacji benzynowej. Nieznany mężczyzna chce odkupić jego Mustanga, ten jednak odmawia. W nocy w jego domu dochodzi do włamania. John zostaje pozbawiony przytomności, okradziony z samochodu, a Daisy zabita. Rozgoryczony mężczyzna szybko ustala, że sprawcą napadu był Iosef (Alfie Allen), syn bossa rosyjskiej mafii, Viggo Tarasova (Micheal Nyqvist). Teraz John zrobi wszystko, by dopełnić zemsty.

15. „Siedmiu wspaniałych” (2016), reż. Antoine Fuqua

Ulubione filmy mężczyzn to także westerny w klasycznym stylu. Remake kultowego filmu z 1960 roku to także doskonała propozycja dla każdego faceta. Pewne miasteczko znajdujące się na pograniczu Ameryki i Meksyku, jest terroryzowane przez bandytów kierowanych przez okrutnego Bartholomew Bogue’a (Peter Sarsgaard). Jedna z kobiet, Emma Cullen (Haley Bennett) wyrusza na poszukiwanie pomocy. Tak trafia na pewnego rewolwerowca, Chisolma (Denzel Washington). Po przekonaniu go do swoich racji, razem zbierają drużynę, która ma stawić czoło rzezimieszkom.

ZOBACZ: Najlepsze filmy o eksploracji kosmosu. Od „Pierwszy krok w kosmos” po „Interstellar” [PRZEGLĄD ELLE MAN]

ELLE MAN POLECA: HBO GO – najlepsze seriale w serwisie. „Rodzina Soprano”, „Gra o tron”, „Sukcesja” i inne [RANKING ELLE MAN]

CZYTAJ: Najlepsze filmy z niezapomnianymi rolami ojców [PRZEGLĄD ELLE MAN]