ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

Dwóch papieży”

W 2012 roku kardynał Bergoglio (Jonathan Pryce), głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół Katolicki prosi papieża Benedykta (Anthony Hopkins), aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

„Dwóch papieży” zbiera póki co dobre recenzje i jest nominowane w czterech kategoriach do Złotych Globów, więc bez wątpienia warto sprawdzić tę produkcję od Netflixa.

Czarne święta”

Coś dla fanów horroru. Zbliżają się święta, więc Hawthorne College, jak co roku o tej porze, robi się pusty. Ale nie wszyscy opuszczają kampus. Riley Stone (Imogen Poots) i jej siostry ze stowarzyszenia studenckiego – atletka Marty (Lily Donoughe), rebeliantka Kris (Aleyse Shannon) i smakoszka Jesse (Brittany O’Grady) – przygotowują się do serii przyjęć z okazji świąt. Tymczasem na terenie kampusu pojawia się tajemniczy, zamaskowany morderca, który zabija młode kobiety jedną po drugiej. Kiedy liczba ofiar rośnie, Riley i jej przyjaciółki zaczynają się zastanawiać, komu mogą ufać. Podejrzani są wszyscy mężczyźni. Chłopak Marty – Nate (Simon Mead), nowy crush Riley – Landon (Caleb Eberhardt), a nawet uznany profesor Gelson (Cary Elwes). Kimkolwiek jest morderca, wkrótce przyjdzie mu odkryć, że dzisiejsze młode kobiety nie mają najmniejszego zamiaru być niczyimi ofiarami. 

Serce do walki”

Piotrek jest utalentowanym sportowcem. W pamięci ma jednak traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, które rzucają się cieniem na całe jego obecne życie. Nie mogąc odnaleźć swojej drogi zaczyna brać udział w nielegalnych walkach. Pewnego dnia jego życie się jednak zmienia. Poznaje niezwykłą dziewczynę i otrzymuje propozycję nie do odrzucenia, która może zmienić wszystko. Piotrek podejmuje wyzwanie i zamierza pokazać światu na co go stać. W jego otoczeniu są jednak ludzie, którzy zrobią wszystko, aby poniósł porażkę. Tylko wsparcie najbliższych osób może dać mu siłę, której tak bardzo potrzebuje.

W polskim kinie zapanowała ostatnio moda na filmy o sportach walki. Jak nie MMA, to boks. Zatem „Serce do walki” kierowane jest przede wszystkim do fanów właśnie takich produkcji.

6 Underground” na Netflix

W filmie „6 Underground” poznajemy sześciu specjalistów z różnych stron świata, niezrównanych w swoim fachu, który zostali wybrani nie tylko z racji swoich wybitnych umiejętności, ale także dlatego, że każdy i każda z nich chce pogrzebać swoją przeszłość, by zmienić przyszłość. Na czele grupy staje enigmatyczny lider (Ryan Reynolds), który zrobi absolutnie wszystko, by jego drużyna pozostała anonimowa, ale jej dokonania – wręcz przeciwnie.

W filmie wyreżyserowanym przez Michaela Baya, twórcy znanego z „Bad Boysów” i „Transformersów”, odnajdziemy typową dla niego masę efektownych scen akcji, które mają zapewnić lekką rozrywkę. Oprócz Reynoldsa w obsadzie pojawiają się także Melanie Laurent oraz Dave Franco.

Droga śmierci” na HBO GO

Joshua (Cuba Gooding Jr.) i Mickey (Johnny Messner) są drobnymi rzezimieszkami, którzy pracują dla lokalnego gangstera Vincenta (Miguel Ferrer). Pewnego dnia dowiadują się, że niejaki Frankie Tahoe (Noel Gugliemi) planuje zabić ich szefa. Joshua, Mickey i Vincent postanawiają dopaść mężczyznę w nocnym klubie. Niestety, sytuacja szybko wymyka się spod kontroli. Rozwścieczony Vincent zabija Frankiego kijem bejsbolowym. Pech chce, że mężczyzna był bliskim współpracownikiem mafijnego bossa, Nino (Harvey Keitel).

Ekscytujące gangsterskie kino w doborowej obsadzie. Szybkie tempo akcji, mocne dialogi, duża dawka napięcia oraz sprytnie skonstruowana intryga to podstawowe wyróżniki filmu w reżyserii specjalizującego się w thrillerach Francka Khalfouna („Poziom -2”, „Maniac”). W głównych rolach wyraziste kreacje tworzą takie gwiazdy Hollywood, jak m.in.: laureat Oscara Cuba Gooding Jr. („Jerry Maguire”, „Siła i honor”), nominowany do Nagrody Akademii Harvey Keitel („Bugsy”, „Wściekłe psy”) oraz Miguel Ferrer (serial „Miasteczko Twin Peaks”, „Traffic”).

I ty możesz być mordercą” na HBO GO

Sam (Fran Kranz) jest opiekunem na obozie letnim. Jego spokój szybko zostaje przerwany za sprawą serii zbrodni. Mężczyzna dzwoni na policję, na posterunku nikt jednak nie podnosi słuchawki. Zrozpaczony postanawia skontaktować się ze swoją pracującą w sklepie z komiksami i będącą znawczynią filmów slasherowych przyjaciółką o imieniu Chuck (Alyson Hannigan). Dziewczyna ma do Sama wiele pytań, a niektóre odpowiedzi mogą mu się nie spodobać.Kino komediowe wyśmiewające pewien rodzaj horrorów, w których liczba bohaterów zmniejsza się systematycznie w nieznanych okolicznościach.

Twórcą obrazu jest Brett Simmons („Małpia łapa”). W obsadzie filmu znaleźli się Fran Kranz („Dom w głębi lasu”), laureatka nagrody Saturna Alyson Hannigan (serial „Buffy: Postrach wampirów”) i Brittany S. Hall („Chwyć życie za włosy”).

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” na HBO GO (od 15 grudnia)

Rok 1926. Newt Scamander kończy wielką, międzynarodową wyprawę badawczą, której celem było odnalezienie i opisanie jak największej liczby fantastycznych zwierząt. W drodze powrotnej mężczyzna zatrzymuje się na chwilę w Nowym Jorku. Jego krótki pobyt mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien amerykański mugol o imieniu Jakub (Dan Fogler) oraz kilka nieprzewidzianych zdarzeń. Co z tego wyniknie?

Magiczny świat z powieści J.K. Rowling powraca na duży ekran w nowej odsłonie. Akcja obrazu toczy się siedemdziesiąt lat przed pierwszą częścią „Harry'ego Pottera”, a bohaterem opowieści jest autor książki, którą najsłynniejszy czarodziej na świecie zaczytywał się w szkole.

W rolę nieustraszonego badacza fantastycznych stworzeń wciela się laureat Oscara Eddie Redmayne („Teoria wszystkiego”). Obok niego występują Katherine Waterston („Obcy: Przymierze”), nagrodzony Złotym Globem Colin Farrell („Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”) oraz Dan Fogler („Facet pełen uroku”). Reżyserem superprodukcji jest laureat BAFTY David Yates („Rank”). Obraz został wyróżniony statuetką Oscara w kategorii „najlepsze kostiumy” i zarobił blisko 815 milionów dolarów na całym świecie.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” na HBO GO (od 15 grudnia)

Czarnoksiężnik Gellert Grindelwald został schwytany z pomocą Newta Scamandera, ale szybko udało mu się uciec z aresztu. Teraz zajmuje się zjednywaniem sobie nowych zwolenników, chcąc wynieść czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty. Jedyną osobą, która może pokrzyżować plany złoczyńcy jest jego były przyjaciel Albus Dumbledore. Z pomocą przychodzi mu jego były uczeń Newt. Chłopak nie zdaje sobie jednak sprawy jakie niebezpieczeństwo na jego czyha.

Kolejna część przygód niezwykłych czarodziejów w gwiazdorskiej obsadzie. Scenarzystką obrazu, w którym miłość i lojalność zostają wystawione na próbę jest sama J.K. Rowling. Obraz pokazuje pogrążający się w chaosie, coraz bardziej podzielony świat magii. Zapewnia też mroczny i pełen emocji finał.

Odtwórcami głównych ról są ponownie Eddie Redmayne, trzykrotnie nominowany do Nagrody Akademii Johnny Depp („Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”), czterokrotnie nominowany do Złotego Globu Jude Law („Sherlock Holmes”), Katherine Waterston oraz Dan Fogler.

Sztokholm” na HBO GO (od 15 grudnia)

Rok 1973. Lars Nystrom wchodzi w przebraniu do banku centralnego w Sztokholmie i bierze zakładników. Mężczyzna chce w ten sposób zmusić władze do wypuszczenia z więzienia jego kumpla Gunnara. Negocjacje nie przynoszą spodziewanego przez niego rezultatu, a godziny zamieniają się w dni. Lars na przemian grozi swoim zakładnikom i próbuje sprawić, żeby poczuli się komfortowo. Między uwięzionymi i porywaczem powoli rodzą się skomplikowane relacje.

Komiczna, pełna absurdów i oparta na faktach opowieść o wydarzeniach, które zadziwiły świat i dały początek terminowi znanemu dziś jako „syndrom sztokholmski”. Opisuje on stan psychiczny, który pojawia się u ofiar porwania, wyrażający się odczuwaniem sympatii i solidarności z osobami, które je przetrzymują.

Reżyserem obrazu jest Robert Budreau, a w główne role wcielają się czterokrotnie nominowany do Oscara Ethan Hawke („Boyhood”), Noomi Rapace („Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”), Mark Strong („W sieci kłamstw”) oraz Bea Santos (serial HBO „Detektyw”). Obraz z wdziękiem ukazuje ducha lat siedemdziesiątych XX wieku.