Filmy biograficzne: Niczego nie żałuję, 2007

Dramat biograficzny w reżyserii Oliviera Dahana opowiada tragiczną historię wybitnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf. Bohaterka jako dziecko zostaje porzucona przez matkę i trafia pod opiekę babki, właścicielki domu publicznego w Normandii. Wychowuje się w otoczeniu tamtejszych prostytutek.

Jako nastolatka postanawia śpiewać na ulicach Paryża, żeby wyjść z nędzy. Zostaje dostrzeżona przez szefa nocnego klubu, który proponuje jej występy na scenie swojego lokalu. Wymyśla także jej artystyczny pseudonim - La Môme Piaf, czyli mały wróbelek.

Od tego momentu kariera śpiewaczki nabiera tempa, jednak nie jest to koniec jej trudnych przeżyć. Edith musi zmierzyć się z oskarżeniami o morderstwo, a potem także z ciężką chorobą. Odtwórczyni głównej roli, francuska aktorka Marion Cotillard, otrzymała za swoją kreację Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Filmy biograficzne: Amadeusz, 1984

Wśród filmów biograficznych o muzykach koniecznie należy wymienić dramat pt. Amadeusz wyreżyserowany przez Miloša Formana. Obraz ten przedstawia historię Wolfganga Amadeusza Mozarta widzianą oczami jego największego wroga, kompozytora Antonio Salieriego. Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy młody Mozart przybywa na dwór cesarza Józefa II. Szybko oczarowuje władcę swoimi utworami.

Salieri, pełniący funkcję nadwornego muzyka dostrzega, że mimo wszelkich starań nie może równać się z Mozartem. Uważa jednak, że rozwiązły i arogancki młodzieniec nie zasługuje na talent, którym został obdarzony, dlatego postanawia zniszczyć jego karierę. Opracowuje przebiegły plan pozbycia się konkurenta. Pierwszym krokiem jest zdobycie sympatii Amadeusza i udawanie jego przyjaciela.

Filmy biograficzne: Selena, 1997

Selena to film biograficzny o piosenkarce Selenie Quintanilli, która mimo krótkiego życia trwale zapisała się w historii muzyki latynoskiej. Dziewczyna rozpoczyna karierę w niewielkim zespole założonym przez swojego ojca. Dzięki przejmującej barwie głosu podbija serca kolejnych słuchaczy, a jej utwory pną się na listach przebojów. Jako 22-latka zostaje dostrzeżona w USA i już rok później otrzymuje prestiżową nagrodę Grammy. Wokalistka staje się prawdziwą gwiazdą, lecz obdarza zaufaniem niewłaściwą osobę, co doprowadza do tragedii.

W tytułową bohaterkę wcieliła się Jennifer Lopez. Rola ta przyniosła jej nominację do Złotego Globu i otworzyła drzwi do pierwszej ligi przemysłu filmowego. Do tej pory jest to najbardziej uznana kreacja w jej dorobku aktorskim.

Filmy biograficzne: Frida, 2002

Dramat Julie Taymor pt. Frida prezentuje sylwetkę i twórczość Fridy Kahlo, słynnej meksykańskiej malarki. Życie artystki już od dzieciństwa pełne było cierpienia. Jako 6-latka chorowała na polio, a w wieku nastoletnim uległa poważnemu wypadkowi autobusowemu, w którym łamie kręgosłup, nogi i żebra. Podczas długich tygodni spędzonych w gipsie Frida odkrywa w sobie talent malarski. Postanawia także, że za wszelką cenę zacznie znowu chodzić.

Kiedy udaje jej się stanąć na nogi, zanosi swoje obrazy do pracowni Diego Rivery, uznanego autora fresków. Artysta zakochuje się w Kahlo i wprowadza ją do świata wielkiej sztuki. Kolejne lata wspólnego życia malarzy przeplatane są burzliwymi rozstaniami i powrotami. Cieniem na ich związku kładzie się także niespełnione marzenie Fridy o dziecku, którego nie może urodzić na skutek uszkodzenia macicy w wypadku sprzed lat. W roli głównej: Salma Hayek.

Filmy biograficzne: Jak zostać królem, 2010

Jak zostać królem to opowieść o królu Jerzym VI Windsorze, który po abdykacji starszego brata musi poprowadzić Anglię do walki przeciwko nazistom. Wypełnianie publicznych obowiązków utrudnia mu jednak jąkanie, z którym zmaga się od dzieciństwa. W przezwyciężeniu tego problemu postanawia pomóc jego żona, która zapisuje go na wizytę u australijskiego logopedy Lionela Logue’a, słynącego z kontrowersyjnych metod leczenia.

Między mężczyznami rodzi się przyjaźń, która pomaga królowi pokonać trudności z wymową i poprowadzić swoich rodaków do walki. Film został nagrodzony czterema Oscarami, w tym jednym dla Colina Firtha jako odtwórcy roli pierwszoplanowej.

15 filmów fabularnych na faktach, które trzeba obejrzeć >>

Filmy biograficzne: Evita, 1996

Evita z Madonną w tytułowej roli opowiada o Evie „Evicie” Perón, ubogiej aktorce, która stała się jedną z najważniejszych kobiet w historii Argentyny. Przed wybuchem II wojny światowej nastoletnia Evita przeprowadza się z prowincji do Buenos Aires, żeby zdobyć sławę i wyrwać się z biedy. Początkowo dziewczyna występuje w podrzędnych klubach i ledwo wiąże koniec z końcem, ale w końcu otrzymuje wymarzoną pracę w radiu.

Tam poznaje polityka Juana Peróna, w którym zakochuje się z wzajemnością. W 1945 roku para bierze ślub, a wkrótce po tym Perón zostaje wybrany na prezydenta kraju. Evita jako pierwsza dama angażuje się w walkę o prawa kobiet i staje się ikoną dla argentyńskiego społeczeństwa. W tę niezwykłą postać wcieliła się Madonna, a jej wersja "Don't Cry for Me Argentina" jest jedną z najsławniejszych piosenek filmowych wszech czasów.

Filmy biograficzne: Bohemian Rhapsody, 2018

Film biograficzny pt. Bohemian Rhapsody przedstawia drogę, którą ku sławie przeszli członkowie legendarnego zespołu Queen. Opowieść skupia się przede wszystkim na frontmanie formacji, czyli Freddiem Mercurym, uznawanym za jednego z najlepszych i najbardziej charyzmatycznych wokalistów w dziejach.

Na ekranie prześledzimy karierę grupy od ich pierwszych występów aż do słynnego koncertu Live Aid z 1985 roku. Zobaczymy również proces nagrywania tytułowego utworu, który był prawdziwą rewolucją dla muzyki popularnej. Rami Malek występujący w roli Mercury’ego z najwyższym kunsztem oddał jego fascynującą osobowość, za co został nagrodzony Oscarem.

W filmie pojawiają się najbardziej znane i lubiane przeboje Queen. Produkcja ma wielu fanów, jak i przeciwników, a powodem tych negatywnych opinii jest zmiana chronologii pewnych wydarzeń. 

Filmy biograficzne: Bogowie, 2014

Jeśli interesuje nas polski dobry film biograficzny, warto obejrzeć dramat Łukasza Palkowskiego pt. Bogowie portretujący wybitnego kardiochirurga, profesora Zbigniewa Religę. W latach 80. ambitny Religa planuje dokonać pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Ograniczają go jednak nie tylko problemy natury medycznej, ale również opór ze strony starszych lekarzy i partyjnych dygnitarzy. Nikt nie chce uwierzyć w to, że marzenie Religi można wcielić w życie.

Kardiochirurg wkłada wiele trudu w wyremontowanie opuszczonego budynku, w którym chce otworzyć klinikę chorób serca. Napotyka na swojej drodze wiele przeszkód, ale postanawia, że się nie podda i wbrew wszystkim osiągnie sukces. Jako profesor Religa wystąpił doceniony przez widzów i krytyków Tomasz Kot.

Filmy biograficzne: Ostatnia rodzina, 2016

Ostatnia rodzina przez wielu krytyków uznawana jest na najlepszy polski film oparty na faktach. Przedstawia trudną relację łączącą malarza Zdzisława Beksińskiego z jego synem, Tomaszem, który pracuje jako dziennikarz muzyczny i tłumacz. Ważną postacią w ich rodzinie jest także Zofia, która jako matka i żona stara się pogodzić trudne osobowości obu mężczyzn.

Ekscentryczny Tomasz osiąga wiele sukcesów zawodowych, lecz cierpi z powodu nasilających się problemów psychicznych. Na przestrzeni lat rodzice starają się pomóc mu w pokonaniu choroby. Tymczasem Zdzisław rozwija swoją zagraniczną karierę. Gdy wreszcie wydaje się, że rodzina wychodzi na prostą, ciążące nad nią fatum daje o sobie znać. Film nie unika trudnych tematów, lecz nie stroni też od dużej dawki czarnego humoru.

Filmy biograficzne: Pianista, 2002

Pianista Romana Polańskiego przedstawia wojenne losy Władysława Szpilmana, polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, tuż po wybuchu II wojny światowej. Szpilman pracuje w Polskim Radiu, ale już wkrótce Niemcy odbierają mu wszystko i razem z rodziną zamykają go w warszawskim getcie. W ostatniej chwili muzyk zostaje uratowany przed wywózką do Treblinki, lecz traci wszystkich swoich bliskich.

Podczas powstania warszawskiego ukrywa się w zrujnowanym budynku, gdzie pewnego razu spotyka niemieckiego oficera. Gdy mężczyzna dowiaduje się, że Szpilman jest pianistą, każe mu zagrać na fortepianie. Wzruszony jego talentem postanawia mu pomóc.