Po dekadzie wąskich talii, okazałych sukni, nienagannych fryzur i idealnego makijażu, wiele modowych zasad zostało złamanych w akcie buntu, odzwierciedlając doniosłe zmiany społeczne i polityczne tej dekady. To była era, w której żadna spódnica nie była za krótka i żaden kok zbyt wysoki. Dziś możemy podziękować jej za popularne w latach 60. spodnie culottes, geometryczne nadruki i pudełkowe sukienki, które nadal nosimy na co dzień.

Charakterystyczne stylizacje lat 60.

Moda lat 60. była pełna sprzeczności pod każdym względem i stała się bardzo swobodna, niezależnie od płci i wieku. Odzież damska podążała za trzema głównymi trendami: elegancją z lat 50., młodzieńczym stylem Mary Quant oraz erą kosmiczną i stylem hippisowskim z końca dekady. Schludnie skrojone garnitury, jaskrawe, wirujące kolory, psychodeliczne koszule tie-dye, długie włosy i brody, kobiety noszące niewiarygodnie krótkie spódniczki oraz mężczyźni ubrani w tuniki i peleryny. Jeszcze dekadę wcześniej nikt nie uwierzyłby w tego typu fantazję.

Getty Images

Co było modne w latach 60.? Trendy odzwierciedlały ruchy społeczne, które w tym okresie trafiały na pierwsze strony gazet, przełamując tym samym wiele modowych tradycji. Idea projektowania tylko dla dorosłych członków elit została porzucona, a zastąpiła ją chęć zaspokajania potrzeb rynku młodzieżowego. Po raz pierwszy kobiety zaczęły w swoich stylizacjach pokazywać więcej ciała, niż kiedykolwiek, a centrum światowej mody przeniosło się z Paryża do Londynu.

Zobacz też: Moda damska w latach 50. Jak wyglądały wtedy kobiety na ulicach? >>

Fenomenem stało się zjawisko kulturowe określane jako Swinging London skupiające się na ówczesnej młodzieży, kierującej się hedonizmem i dążącej do rewolucji kulturowej. Projektantką, która nieoficjalnie stała na czele tego "młodzieżowego trzęsienia ziemi" była Mary Quant, której proste, kolorowe projekty przemawiały do młodych ludzi mających do dyspozycji większą ilość pieniędzy, niż jakiekolwiek inne pokolenie wcześniej. To właśnie jej przypisuje się jeden z najbardziej rewolucyjnych projektów tamtego okresu, czyli spódnicę mini, która szokowała, ale była też niezwykle popularna wśród młodych kobiet.

Mary Quant / Getty Images

Wraz z długością mini, przyszły bardziej szalone materiały wykorzystywane w przemyśle odzieżowym lat 60. Nowo opracowane tworzywa, takie jak akryle, poliestry i błyszczące PCV, na dobre zagościły w szwalniach, a projektanci zaczęli inspirować się abstrakcyjnymi dla niektórych rzeczami, takimi jak pop-art i kosmos.

Pod koniec lat 60. moda zmieniła jednak kierunek - pojawił się nowy styl i kultura. Spódnice wydłużono do połowy łydki, powoli zaczęto również nosić długość maxi (tak wyglądała również moda lat 60. w Polsce). Zmiany w trendach związane były z przejściem w stronę estetyki "hippisowskiej", a wraz z nią pojawiły się zamsz, opaski na głowę, długie płaszcze, koraliki i odzież wykonywana ręcznie.

Getty Images

Ikony stylu w latach 60.

Od nieziemskich koków “beehive” Brigitte Bardot po geometryczne nadruki Mary Quant - każda ikona mody lat 60. wniosła swój własny, charakterystyczny styl do tej dekady. Była to era girlsbandów, supermodelek i oryginalnych it-girls, które do dziś inspirują Alexę Chung i inne dziewczyny z tego pokolenia.

Jackie Kennedy

Jacqueline Kennedy Onassis / Getty Images

W pierwszych latach dekady, zanim jeszcze świat opanował Swingujący Londyn, ikoną stała się Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, Jacqueline Kennedy. Garnitury ze spódnicami i współgrające z nimi akcesoria były charakterystyczne dla stylu, który prezentowała podczas kampanii prezydenckiej i krótkiej prezydentury swojego męża. Kobiety na całym świecie podziwiały ją za schludny, kobiecy wygląd, na który składały się ołówkowe spódnice, sukienki w kształcie litery A oraz płaszcze od najlepszych projektantów - wszystko to uzupełnione białymi rękawiczkami, perłami i pasującym kapeluszem.

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn / Getty Images

Audrey Hepburn do dziś uchodzi za jedną z największych ikon stylu 60. Na początku dekady, podobnie jak Jackie Kennedy, nosiła kobiece garsonki ze spódnicami, które łączyła z eleganckimi akcesoriami, takimi jak rękawiczki i kapelusze. Jednak wraz z upływem dziesięciolecia, jej styl ewoluował. W połowie lat sześćdziesiątych Hepburn przerzuciła się na jaskrawe kolory i mini sukienki, a w filmie "Jak ukraść milion" zaprezentowała się w okularach przeciwsłonecznych w stylu space age i stylowym bobie oraz ciemnym eyelinerze. Wiele jej stylizacji przeszło do historii mody, w kostiumy z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" zaprojektowane przez Huberta de Givenchy i oczywiście ikoniczna czarna suknia z pierwszej sceny.

Jane Birkin

Serge Gainsbourg i Jane Birkin / Getty Images

Trendy przychodzą i odchodzą, ale styl Jane Birkin nigdy nam się nie znudzi. Zamiłowanie aktorki do beztroskiej klasyki i jej leseferyzm przyniosły jej natychmiastowe uznanie na całym świecie, a charyzma i beztroski, francuski styl ubierania się oczarowały Serge'a Gainsbourga. No i trzeba przyznać, że nikt nigdy nie nosił torebek-koszyków tak stylowo, jak ona.

Brigitte Bardot

Brigitte Bardot / Getty Images

Można powiedzieć, że to Bardot wyznaczyła zasady francuskiego stylu w modzie. To ona sprawiła, że upięte w wysoki kok "messy hair" stały się ulubionymi fryzurami kobiet, a każda dziewczyna chciała mieć w sobie cząstkę jej charakterystycznej pewności siebie. Kto by pomyślał, że jej idealnie nieidealna grzywka będzie nadal tak pożądana ponad 60 lat później?

Twiggy

Twiggy / Getty Images

Moda damska w latach 60. nie byłaby kompletna bez Twiggy. Jako jedna z największych muz wszech czasów, szybko zdobyła sławę supermodelki, dzięki swoim gęstym rzęsom i chłopięcej fryzurze, za którą odpowiedzialny był Leonard, fryzjer gwiazd. Niemal z dnia na dzień stała się twarzą dekady; natychmiast rozpoznawalna, została uwieczniona na wszystkim, od sitodruków Andy'ego Warhola po torby na zakupy M&S.

Polecamy: Historia mody damskiej: tak zmieniał się styl kobieta na przestrzeni ostatnich 100 lat >>

Najmodniejsze płaszcze w latach 60.

Wełniany płaszcz

Getty Images

Każda kobieta miała w swojej szafie przynajmniej jeden ciepły płaszcz zimowy, zwykle z wełny. Płaszcz charakterystyczny dla lat 60. nie miał podkreślonej talii, a zamiast tego lekko rozszerzał się w kształcie litery A. Jego długość, podobnie jak długość sukienek, wraz z upływem dekady skracała się - większość płaszczy kończyła się na wysokości kolan lub powyżej nich. Projektanci bawili się proporcjami, dodając zbyt duże kołnierze, guziki i klapy kieszeni, a także swobodnie eksperymentowali z kolorami (dominowały pastele, odcienie ecru i wzór małej kratki).

Płaszcz winylowy

Getty Images

Młodzi projektanci w latach 60. chętnie sięgali po niewykorzystany wcześniej potencjał nowoczesnych tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych, takich jak winyl czy nylon. Tworzyli projekty, które były łatwe w pielęgnacji i jednocześnie przyjemne w noszeniu, w tym winylowe płaszcze, które uwielbiała m.in. Twiggy.

Popularne sukienki w latach 60.

Sukienka typu shift

Getty Images

Sukienki Shift były swobodnym strojem na co dzień, do miasta lub na plażę, jednak ze względu na ich krótką długość, raczej nie zakładano ich do biura. Dopasowane w biuście, najczęściej bez rękawów i w fantazyjne wzory, stały się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów mody w latach 60.

Sukienka babydoll

Goldie Hawn / Getty Images

Początek rewolucji seksualnej wyzwolił kobiety, a wygoda stała się dla wielu z nich ważniejsza niż podkreślenie sylwetki. Luźne w talii i krótkie sukienki babydoll były symbolem buntu i stały się bardzo popularne również w latach 70.

Zobacz: Moda damska w latach 70. Jaki styl był wtedy hitem na ulicach i wybiegach? >>

Buty noszone i dodatki w latach 60.

Kozaki

Nancy Sinatra / Getty Images

Kozaki to element charakterystyczny strojów z lat 60., który zyskał popularność w połowie dekady. Początkowo modele produkowano głównie w kolorze białym, na niskim obcasie o długości do kolan, jednak z czasem eksperymentowano z kolorystyką i konstrukcją.

Berety

Getty Images

Przez całą dekadę rosło zainteresowanie francuskimi filmami nowej fali, co bezpośrednio miało wpływ na obowiązujące trendy. Jednym z paryskich akcesoriów, który na dobre zadomowił się w kobiecych szafach był beret, z którego swój znak rozpoznawczy uczyniła Brigitte Bardot.