Historia mody: moda damska w latach 20.

Rozwój swobodnej, nowoczesnej kobiecej garderoby był głównym trendem lat 20. - odrzucono formalny styl i konieczność noszenia wielowarstwowego ubioru na rzecz wygody i bardziej naturalnego wyglądu. Klasyczna kobieca sylwetka z lat 20. odzwierciedlała nowe poczucie wolności tej epoki. Była luźna, prosta i smukła, z obniżoną talią i krótszym dołem. Codziennym strojem dla większości kobiet była swobodna bawełniana sukienka domowa, często szyta własnoręcznie, którą łączono z luźnymi swetrami w pastelowych kolorach, w prążki lub we wzór kratki vichy.

Trendy lat 80., o których przypomniał nam czwarty sezon „Stranger Things”>>

Moda damska w latach 20. XIX wieku / Getty Images

Na specjalne okazje najczęściej zakładano sukienkę z frędzlami, tzw. flapper dress - luźną, odsłaniająca ramiona, o długości za kolano i z obniżoną talią, zdobioną koralikami, haftami lub cekinami. Obowiązkowo noszono do niej sznur pereł oraz futrzany kołnierz, a także buty z paskami w kształcie litery T i pończochy.

Historia mody: moda damska w latach 30.

Lata 30. to czas, na który przypada rozwój Hollywood, a moda tego okresu kształtowała się głównie pod wpływem filmów i gwiazd świata filmowego. Styl kobiet nie był już określany jako “chłopięcy” (tak, jak to miało miejsce w ubiegłej dekadzie) i zmierzał w kierunku bardziej kobiecych sylwetek. Po krachu giełdowym w 1929 roku, długość sukienek została wydłużona aż do kostek, jednak ich krój stał się bardziej obcisły i dopasowany do krągłości.

Moda damska w latach 30. XIX wieku / Getty Images

Typowe suknie wieczorowe miały odsłonięte plecy i były wykonane z satyny, a modele noszone na co dzień zaczęły występować w większej ilości wzorów (kwiatowe, w kratkę, kropki czy inne abstrakcyjne wzory). Ikonami hollywoodzkiej mody, na których wzorowało się wiele kobiet, stały się aktorki takie jak Greta Garbo i Bette Davis.

Historia mody: moda damska w latach 40.

II wojna światowa przyniosła ze sobą racjonowanie tkanin, a wiele z materiałów typowo kobiecych (satyna, skóra, wełna) było potrzebnych do produkcji mundurów wojskowych i spadochronów dla żołnierzy. Odzież codzienna była więc wykonywana głównie z bawełny i nylonu.

Moda damska w latach 40. XIX wieku / Getty Images

Spódnice stały się krótsze i bardziej obcisłe, a szalone wzory odeszły w przeszłość, gdyż kobiety znów wybierały proste, praktyczne kolory i wręcz wojskowy styl. Popularne stały się poduszki na ramiona zaczerpnięte z żołnierskich mundurów, które często sięgały nawet poza linię ramion. Pojawiły się dekolty kwadratowe i w kształcie serca, przez co eleganckie, wieczorowe suknie zaczęły odsłaniać ramiona i klatkę piersiową.

Historia mody: moda damska w latach 50.

Gdy racje żywnościowe przeminęły na dobre, moda damska stała się bardziej luksusowa. W tym okresie swoje kariery zaczęli dobrze znani dziś projektanci, w tym Christain Dior, Balenciaga czy Coco Chanel. Odzież prezentowała elegancję i styl glamour; sukienki miały wąską talię i sięgały do kostek, ale nie były jedyną opcją, jaką nosiły kobiety.

Moda damska w latach 50. XIX wieku: New Look Diora / Getty Images

Wraz z latami 50. pojawiło się więcej opcji stylistycznych dostępnych dla kobiet. Niektóre wybierały sukienki, podczas gdy inne skłaniały się ku garniturom. Popularne stały się sukienki w odważnych kolorach, spódnice do kostek z plisami i marszczone kostiumy kąpielowe. Sukienki w stylu empire noszono w dzień i wieczorem, a halki często zakładano pod spód stylizacji, tworząc zgrabniejsze sylwetki, a jednocześnie zapewniając sobie dodatkową warstwę ocieplającą. Stylowy wygląd dekady dopełniały szpilki i koki beehive.

Historia mody: moda damska w latach 60.

Na początku lat 60. dochody społeczeństwa były najwyższe od końca II wojny światowej. Większa siła ekonomiczna podsycała nowe poczucie tożsamości i potrzebę jej wyrażania. Przemysł modowy szybko zareagował, tworząc projekty dla młodych ludzi, które nie były już tylko kopią stylów "dorosłych". Ubrania charakteryzowały się wyrazistymi kolorami i krojami, kobiety nosiły golfy i sukienki shiftowe, dzianinowe swetry, garnitury ze spódnicami i koszule. Coraz większą popularność zaczęły również zdobywać spodnie z wysokim stanem i wąskimi nogawkami oraz buty na niskim obcasie i fryzury “bob”.

Lata 2000.: moda damska. Jakie trendy wtedy królowały?>>

Moda damska w latach 60. XIX wieku: Nancy Sinatra / Getty Images

Dzięki projektom Mary Quant kobiety na całym świecie pokochały spódniczki mini, do których (zamiast pończoch) zakładały kolorowe rajstopy oraz kozaki go-go.

Historia mody: moda damska w latach 70.

Lata 70. to jedne z najbardziej szalonych w historii mody. Opisywane są jako mieszanka stylu prezentowanego przez popularne domy mody i swobodnego nurtu hipisowskiego. Tuniki i spodnie dzwony były podstawowymi trendami, szczególnie w pierwszej połowie dekady, podobnie jak buty na platformie noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. To właśnie w tamtym okresie najprężniej rozwijały się trendy, a kobiety zaczęły doceniać wygodę robienia zakupów w domach towarowych lub przez odzieżowe katalogi.

Moda damska w latach 70. XIX wieku: Farrah Fawcett / Getty Images

Mniej więcej w połowie dekady rozpoczęła się szalona era disco, przepełniona cekinami, brokatem i błyszczącą biżuterią, która przyniosła ze sobą modną alternatywę dla sukienek maxi: kombinezony.

W schyłku dekady zauważono również początek rozwoju stylu fitness, który dominował w późniejszych latach 80.

Historia mody: moda damska w latach 80.

Moda lat 80. opierała się w dużej mierze na jaskrawych kolorach i abstrakcyjnych wzorach. Wszyscy nosili potargane włosy, neonowe makijaże i duże kolczyki koła. Nikogo nie dziwiły kobiety stylizujące na co dzień kolorowe legginsy z za dużym topem lub spodnie tzw. parachute pants - to wszystko było wtedy w modzie. Wraz z pojawieniem się stacji MTV i teledysków, moda stała się o wiele bardziej istotnym aspektem kultury, szczególnie tej amerykańskiej.

Moda damska w latach 80. XIX wieku: Madonna / Getty Images

Prawdziwy rozkwit na początku lat 80. przeżył trend fitness, która rozpoczął się jeszcze w latach 70. Niezwykle popularne były trykoty, rajstopy i welurowe dresy, a także ocieplacze na nogi i opaski na czoło. Z drugiej strony zaś, lata 80. przyniosły również epokę New Romantic, na którą duży wpływ miała muzyczna scena. Dziewczyny chciały być jak Madonna i Cyndi Lauper - nosić odważny makijaż, obowiązkowo z czarnym eyelinerem, natapirowane włosy i odważne ubrania.

Historia mody: moda damska w latach 90.

Początek lat 90. przyniósł ze sobą styl silnie inspirowany sceną grunge. Kurtki dżinsowe, podarte dżinsy i buty Dr Martens to trzy z głównych trendów pierwszej połowy dekady, którym przewodziły takie ikony mody jak Courtney Love i Winona Ryder.

Lata 50.: moda damska. Jak wyglądały wtedy kobiety na ulicach? [najważniejsze trendy i modne ubrania]>>

Moda damska w latach 90. XIX wieku: Jennifer Aniston / Getty Images

Wraz z upływem dekady, nastąpił koniec disco szaleństwa i początek ery less is more. Modne stały się ubrania od projektantów, minimalistyczny streetstyle i neutralne kolory. Młode dziewczyny wzdychały do klasycznego modelu jeansów Levi’s 501, a dojrzałe kobiety zaczęły poważnie skupiać się na karierze i nosiły stylizacje korporacyjne.

Historia mody: moda damska w latach 2000.

W latach 00. nikogo nie dziwiły celebrytki przechadzające się po czerwonym dywanie z odsłoniętym brzuchem, w dżinsach i klapkach na koturnie. Początek nowego tysiąclecia przyniósł eksplozję nowych kolorów, krojów i materiałów. Wyglądało to tak, jakby wszystkie style z poprzednich dekad były tylko rozgrzewką przed tym, co dziś znamy jako modę Y2K.

Moda damska w latach 2000.: Spice Girls / Getty Images

Zasada tamtych czasów? Pozbądź się klasyki. Moda lat 2000 to mieszanka popkultury i postępu technologicznego, przejawiająca się w asymetrii, metalicznych kolorach i grubych podeszwach. Juicy Couture, Fiorucci i Fila cieszyły się popularnością, a filmy z końca lat 90., takie jak “Słodkie zmartwienia” czy “Matrix “inspirowały zarówno Hollywood, jak i społeczeństwo. To, co nosiły wtedy Destiny's Child czy NSYNC, dziś inspiruje Gen Z i millenialsów.

Historia mody: moda damska w latach 2010-2020

Moda damska w latach 2010-2020: Kendall Jenner i Bella Hadid / Getty Images

Lata 2010 to przełomowy okres w historii mody - dzięki jednej aplikacji przemysł ten przeszedł wielką zmianę kulturową. Narodził się Instagram, a wraz z nim pojawili się influencerzy, kultura wellness i idea "pics or it didn't happen". W międzyczasie wskrzeszone zostały trendy z przeszłości, m.in. inspirowane latami 90. dad sneakers czy moda festiwalowa. Sam przemysł modowy doświadczył głębokich zmian i skupił się na takich aspektach, jak inkluzywność, różnorodność i zrównoważony rozwój.

Ten styl sprzed ponad 10 lat wraca do mody. Indie sleaze "wynalazły" Kate Moss, Sky Ferreira i Cory Kennedy>>