Jacqueline Kennedy wiele wycierpiała. Przeżyła zamach swojego męża, morderstwo kochanka, liczne poronienia czy śmierć nowonarodzonego dziecka. Wspominana jest przede wszystkim w związku z zamachem na JFK – Jacqueline Kennedy i różowy kostium od Chanel, który miała na sobie w dniu morderstwa, stał się symbolem tego wydarzenia. Zwłaszcza, że Jackie nie chciał zdjąć marynarki – „Niech zobaczą, co mu zrobili” powtarzała zrozpaczona w poplamionym krwią kostiumie.

Przez całe swoje życie Jackie pozostawała dyskretna. Chociaż jej mężowie ją ranili, nie wyjawiała ich sekretów. Potrafiła zachować pozory – dlatego też do dzisiaj wielu zastanawia się, kim była naprawdę. Filmy o Jacqueline Kennedy, książki poświęcone jej życiu cieszą się ogromną popularnością. Co o niej wiadomo?

Jacqueline Kennedy – kim była?

Jacqueline Kennedy pochodziła z dość zamożnej rodziny. Wraz ze swoją siostrą Caroline spędziły dzieciństwo w dostatku – zapewniono im także jak najlepszą edukacje. Skończyły prywatne szkoły, a Jacqueline już jako nastolatka znała trzy języki obce.

Getty Images

Na studia wyjechała do Paryża. Studiowanie na Sorbonie łączyła z pracą jako fotoreporterka, podczas której poznała Richarda Nixona oraz Johna Kennedy’ego. Był to jednak dopiero początek jej kariery. Gdy w 1953 roku wzięła udział z koronacji królowej Elżbiety, zasłynęła jako dziennikarka.

Jacqueline Kennedy wkrótce jednak nie tyle rozwijała swoją karierę dziennikarską, co angażowała się w kampanie męża. Został nim John F. Kennedy, z którym wzięła ślub zaledwie po roku znajomości. Pod wpływem jego nacisków zmieniła poglądy polityczne, zaczęła studiować historię USA. Porzuciła pracę, aby spotykać się z przyszłymi wyborcami męża i prowadzić dla niego konferencje prasowe.

Jacqueline Kennedy jako Pierwsza Dama

Getty Images

Zaangażowanie Jackie w kampanie miało realny wpływ na późniejsze wyniki wyborów. Gdy John F. Kennedy został wybrany prezydentem USA, nie było wątpliwości, że przyczyniła się do tego ogromna sympatia do Jacqueline.

I nic dziwnego. Jacqueline Kennedy świetnie odnalazła się w roli Pierwszej Damy. W czasie swojej kadencji Jackie:

  • Zadbała o Biały Dom – ustanowiła kuratora, który miał dzierżyć pieczę nad siedzibą prezydencką i opracowała przewodnik turystyczny. Dzięki jej staraniom Biały Dom został uznany za obiekt muzealny.
  • Zyskała poparcie waszyngtońskich elit. Urządzała przyjęcia, na które zapraszała najwybitniejszych naukowców, artystów i dyplomatów.
  • Podróżowała po świecie – odbyła istotne rozmowy z władcami wielu krajów.

Chociaż była wyjątkowo zaangażowana, często powtarzała: „Przede wszystkim jestem żoną i matką, dopiero w drugiej kolejności Pierwszą Damą”.

Sukienki w stylu Jacqueline Kennedy

Oprócz pełnienia licznych obowiązków, od Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych oczekiwano nienagannego wyglądu. Jacqueline Kennedy spełniała te oczekiwania z nawiązką – zawsze wyglądała świetnie. Ubrana z klasą, w dobrym guście i odpowiednio do okazji zachwycała. Szybko zaczęto ją traktować jako prawdziwą ikonę mody.

Jacqueline Kennedy w 1970 roku / Getty Images

Co najczęściej nosiła Jacqueline Kennedy? Chanel jest marką, która wręcz przylgnęła do byłej Pierwszej Damy. Mamy na ma myśli przede wszystkim jednokolorowe kostiumy, do których Jackie dobierała pasujące kapelusze i buty na niewielkim obcasie.

Getty Images

Popularnością cieszą się także sukienki w stylu Jacqueline Kennedy – proste kroje, najczęściej pastelowe kolory oraz delikatny sznur pereł na szyi. Tak prosta stylizacja była wystarczająca, aby Jackie wyglądała onieśmielająco. Przez lata styl Jacqueline Kennedy był inspiracją nie tylko dla celebrytek, ale i członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej. Księżna Diana, Kate Middleton czy Meghan Markle sięgały po podobne stylizacje do tych, w jakich występowała Jacqueline.

Jacqueline Kennedy i John F. Kennedy

Jacqueline Kennedy zdradzana przez męża

Początkowo ogromna aktywność polityczna Jacqueline stopniowo ulegała rozproszeniu. Jackie coraz rzadziej brała udział w dyplomatycznych wizytach, przestała organizować przyjęcia. Co było powodem jej wycofania? Nie bez znaczenia pozostaje to, że JFK wielokrotnie zdradzał Jacqueline Kennedy. Marylin Monroe była tylko jedną z wielu kochanek ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mimo to, Pierwsza Dama starała się udawać, że ich małżeństwo jest udane. Według jednej z plotek, teść Jackie zaoferował jej 1 mln dolarów w zamian za to, że nie rozwiedzie się z jego synem.

Jacqueline Kennedy – zamach

Wszystko uległo zmianie 22 listopada 1963 roku. John F. Kennedy został zamordowany.

Jacqueline Kennedy po pogrzebie swojego męża opuściła Biały Dom. Jego śmierć wstrząsnęła Amerykanami i Amerykankami… Pod domem Jackie nieustannie stały tłumy. Aby uniknąć rozgłosu, Jackie przeprowadziła się do Nowego Jorku. Jej popularność jednak nie malała – zauważył to także Kongres, który byłej Pierwszej Damie zaproponował nawet stanowisko wiceprezydentki. Jackie Kennedy odrzuciła jednak tę, jak i inne propozycje.

Robert F. Kennedy i Jackie Kennedy – romans

Podczas pogrzebu JFK za trumną szła jego owdowiała żona, Jackie. Za rękę trzymał ją… Robert F. Kennedy, brat zmarłego. W dniu pogrzebu wyszło na jaw, że Jacqueline Kennedy miała romans ze swoim szwagrem.

Getty Images

Gdy dwukrotnie poroniła, co nie obeszło jej męża, pocieszenie znalazła właśnie u boku Roberta. Tak zaczęła się ich przyjaźń, która wkrótce przerodziła się w coś więcej. To właśnie Robert F. Kennedy okazywał Jacqueline szacunek. Znacznie różnił się od Johna, przez którego łóżko przewinęły się tysiące kobiet.

„Wszyscy zauważają, co ich łączy. Chwilami zachowują się jak para zakochanych nastolatków” – w ten sposób o Jacqueline i Robercie Kennedym wypowiadał się przyjaciel ich rodziny.

Gdy w 1968 roku Robert Kennedy stwierdził, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, Jacqueline – pomimo tego, że jej ukochany był żonaty – nabrała nadziei na to, że los się do niej odwrócił. Myślała, że wrócą do Białego Domu. Nie mogła się wówczas spodziewać, że Robert Kennedy również zostanie zamordowany.

Jacqueline Kennedy ponownie wychodzi za mąż

Dla Jacqueline to był koniec.

„Jeżeli mordują Kennedych, moje dzieci stają się głównym celem. Chcę wyjechać z tego kraju” – mówiła w rozpaczy Jacqueline Kennedy. Nie były to słowa rzucone na wiatr.

Niedługo później Jackie Kennedy wyszła za mąż za Aristotelesa Onassisa, greckiego magnata, posiadającego ogromną fortunę. Szybko uznano, że to małżeństwo z wyrachowania, wyłącznie dla pieniędzy. Była Pierwsza Dama, zaledwie 38-letnia kobieta, poślubiła 63-letniego miliardera.

Po kilku latach Aristoteles umarł, a sąd przyznał Jacqueline blisko 20 mln spadku. Obecnie jednak jedyną spadkobierczynią wielkiego majątku jest Athina Onassis.

Jacqueline Kennedy Onassis – ostatnie lata

Jackie Kennedy – kariera

Po śmierci Aristotelesa Onassisa Jackie wróciła do Nowego Jorku. Podjęła się pracy, która już od czasów studiów przynosiła jej najwięcej satysfakcji – została redaktorką. Pomimo ogromnej fortuny, jaka stała się w jej posiadaniu, przyjmowała słabo płatne zlecenia w wydawnictwach. Dbała także o zabytki – zaangażowała się w historyczny protest przeciwko wyburzeniu dworca w Grand Central. Wydawało się, że Jacqueline Kennedy odnalazła szczęście i po latach cierpienia prowadzi spokojne życie.

Jackie Kennedy – śmierć i choroba

Beztroska nie trwała jednak długo. Jacqueline Kennedy zachorowała na nowotwór węzłów chłonnych. Z powodu choroby odeszła w 1994 roku. Chociaż wspomina się, że pod koniec życia związała się z Mauricem Tempelsmanem, wielokrotnie podkreślano, że Jackie Kennedy zmarła samotnie. Pochowano ją obok pierwszego męża, Johna F. Kennedy’ego.

Na czym polega klątwa Kennedych?

Jackie Kennedy nie doczekała śmierci swojego syna – John F. Kennedy Junior w 1999 roku zginął w wypadku lotniczym. Od tego czasu w mediach coraz więcej zaczęto mówić o klątwie Kennedych. Okazuje się, że wiele członków rodziny Kennedych zmarło na skutek dramatycznych okoliczności…