Lata 70. zapowiadały nową wolność ekspresji, w związku z czym nie było jednego konkretnego stylu, w jakim ubierały się kobiety. Wciąż widywano mikro-obcasy tak bardzo popularne dekadę wcześniej, ale równie popularne były sukienki maxi. Noszono zarówno dobrze skrojone garnitury, jak i kobiece spódnice - a buty na platformie można było zaobserwować nawet wśród mężczyzn.

Dla wszystkich, którzy potrzebują szybkiego przeglądu mody lat 70., przypominamy najbardziej pamiętne trendy dekady i kobiety, które nosiły je najlepiej.

"Moda vintage" - książka o kupowaniu w second handach trafiła właśnie do sprzedaży. To must have czytelniczy na zimę 2022>>

Lata 70.: styl Stevie Nicks / GettyImages

Charakterystyka mody lat 70.

Lata 70. rozpoczęły się od kontynuacji stylu hippisowskiego, który dominował pod koniec lat 60. Kładziono nacisk na wszystko, co robione ręcznie - hipisi starali się jak największą ilość swoich ubrań i akcesoriów wykonać samodzielnie tak, aby nie płynąć z prądem mainstreamu. Styl, w którym tworzyli swoją garderobę dosyć szybko podchwycili projektanci i tak patchwork oraz wszelkie rodzaje haftów stały się głównym nurtem w ówczesnej mody damskiej.

Wraz z upływem dekady moda zaczęła być coraz łatwiej dostępna. Ponieważ życie toczyło się szybciej, kobiety nie miały już czasu na szycie ubrań na miarę i zamiast iść do krawca, decydowały się na zakup gotowych ubrań z katalogów i domów towarowych. To właśnie w tamtym okresie trendy w modzie zaczęły pojawiać się i przemijać szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Najmodniejsze stylizacje w latach 70.

Ponieważ w latach 60. i 70. kobiety zyskiwały coraz więcej wolności, znalazło to odzwierciedlenie w ich stylu. W latach 70. zaczęły nosić ubrania silnie inspirowane odzieżą męską - popularne stały się damskie spodnie i garnitury, które w środowisku pracy powoli zaczęły zastępować spódnice i sukienki. Spodnie przestały być akceptowalne tylko wtedy, gdy były noszone przez kobiety w domu, a możliwość noszenia ich również na zewnątrz oznaczała przełomową zmianę w podejściu do mody damskiej w ogóle.

Okres od połowy do końca lat 70. jest określany jako "Era Disco". Moda była wtedy bardzo krzykliwa i wyrazista.

Nie brakowało błyszczących tkanin, niebotycznych platform i błyszczącej biżuterii - głównym celem było wyróżnienie się na parkiecie za pomocą stylizacji. W stylu disco panowała zasada, która mówiła, że zmieniając strój, zmieniałaś swoją tożsamość.

U schyłku dekady jako modne ubrania lat 70. zaczęto postrzegać wyjściową odzież sportową. Za jedną z prekursorek trendu athleisure uważa się amerykańską projektantkę Normę Kamali, która wprowadziła do oferty swojej marki legginsy oraz topy bandeau, tym samym wynosząc stroje sportowe na salony.

Lata 70.: styl Jane Fonda / GettyImages

Polecamy: Stylizacje z lat 70. i 80., które nosiłybyśmy teraz>>

Ikony stylu w latach 70.

Każda dekada mody ma swoje ikony i lata 70. nie stanowią wyjątku od tej reguły. Od nonszalanckiej elegancji Farrah Fawcett i jej niepowtarzalnych fryzur, przez Biankę Jagger ze Studia 54 i legendarną supermodelkę Iman, która zdominowała prawie wszystkie wybiegi, aż po Bogumiłę Wander (telewizyjną prezenterkę i ikonę polskiej mody lat 70.), bez wątpienia dziesięciolecie to było przepełnione dobrze ubranymi kobietami.

Farrah Fawcett

Jej nazwisko wciąż jest wymieniane wśród najbardziej stylowych i eleganckich gwiazd lat 70. Aktorka nie tylko zapisała się w historii małego ekranu, ale wyglądem zdefiniowała sposób ubierania się całego pokolenia. Klasyczne koszule zapinane na guziki, jeansowe spodnie z wysokim stanem i fryzura, którą nazywano “Fawcett Flick” - stylu Farrah Farrah nie sposób pomylić z kimkolwiek innym.

Lata 70.: styl Farrah Fawcett / GettyImages

Bianca Jagger

Można w zasadzie powiedzieć, że ta urodzona w Nikaragui aktywistka napisała na nowo zasady stylu lat 70., gdy na swój ślub z wokalistą zespołu The Rolling Stones założyła biały garnitur Savile Row. Bianca Jagger nie tylko nosiła trendy, ale wręcz nimi żyła. Była wychowanką Studio 54, przyjaźniła się ze sławnym Halstonem, odgrywała rolę modelki i muzy. Nosiła zarówno jedwabne turbany, jak i topy tuby; nic nie było poza granicami jej niepowtarzalnego stylu.

Styl lat 70.: Bianca Jagger / GettyImages

Iman

Kiedy osoba o takiej pozycji w branży jak Yves Saint Laurent określa kogoś mianem swojej "kobiety marzeń", nie sposób nie zainteresować się tą postacią. Zresztą niedługo potem o urodę somalijskiej modelki zabiegali wszyscy. W latach 70. swój elegancki styl prezentowała zarówno na stronach najważniejszych magazynów mody, jak i wybiegach Halstona, Gianniego Versace, Calvina Kleina czy Donny Karan.

Lata 70.: styl Iman / GettyImages

Liza Minnelli

Światła reflektorów padły na Minnelli w 1972 roku wraz z premierą filmu “Cabaret”, w którym zagrała wrażliwą, ale i odważną Sally Bowles. Teatralny makijaż i dramatyczny bob, który nosiła w tym filmie, stał się znakiem rozpoznawczym jej stylu; odwrotnością słodkiej, naturalnej urody preferowanej na wybiegach w tamtej dekadzie i genialnym środkiem do ugruntowania własnej pozycji jako gwiazdy, z dala od cienia jej ultraznanej mamy, Judy Garland.

Lata 70.: styl Liza Minnelli / GettyImages

Cheryl Tiegs

Jedna z najbardziej utytułowanych modelek dekady, Cheryl Tiegs, już w wieku 17 lat pojawiła się na okładce amerykańskiego magazynu “Glamour”. Wraz z popularyzacją jej niepowtarzalnego stylu, nastąpiła zmiana stylu całych lat 70.: zniknęły filigranowe proporcje, buzie i fryzury pixie, a pojawiła się nowa fala opalonych, zdrowych, uśmiechniętych, amerykańskich it-girls.

Lata 70.: styl Cheryl Tiegs / GettyImages

Debbie Harry

Potargane włosy, czerwone usta, rozkloszowane maxi i lamparcie cętki. Kiedy utwór "Heart Of Glass" grupy Blondie pojawił się w rozgłośniach radiowych, cała armia nastoletnich dziewczyn zaczęła naśladować beztroski i wyluzowany wizerunek głównej wokalistki. I naprawdę trudno im się dziwić - nas styl Debbie Harry inspiruje do dziś.

Lata 70.: styl Debbie Harry / GettyImages

Debbie Harry: "Wyciąganie niektórych wspomnień było bardzo trudne. Czułam jednak, że to musi się wydarzyć" [wywiad]>>

Najmodniejsze sukienki lat 70.

Sukienka kopertowa

Moda damska w latach 70. miała być przede wszystkim wygodna. Dlatego modelem sukienki, po który najczęściej sięgały kobiety była wrap dress, równie stylowa, co komfortowa w noszeniu. Ten typ sukienki oferował więcej swobody niż standardowe sukienki maxi, ale jednocześnie zapewniał profesjonalny wygląd, gdy był noszony do pracy. Ponadto, w bardzo prosty sposób można było zmienić jej charakter z dziennego na wieczorowy, co czyniło ją niezwykle uniwersalną.

Kombinezon

Alternatywą dla sukienek, stał się w latach 70. damski kombinezon. Często wykonany z tkanin w jaskrawych kolorach, był postrzegany jako idealny strój na imprezę w stylu disco, szczególnie połączony z parą obcasów na platformie. Jednak kombinezony nie były stworzone tylko na wieczorne wyjścia. Kobiety zaczęły je nosić również kiedy przyjmowały gości w swoich domach (był to wiele bardziej praktyczny i wygodny wybór niż sukienka). Typowy kombinezon z lat 70. prawie zawsze miał nogawki typu dzwony i luźne, rozszerzane rękawy.

Te fryzury w stylu lat 70. będą hitem w tym sezonie. Włosy inspirowane tamtą dekadą wyglądają obłędnie i pasują każdemu [trendy wiosna-lato 2021]>>

Buty i dodatki noszone w latach 70.

Buty na platformie

Jeśli chodzi o buty lat 70., motywem przewodnim było hasło było "im większe, tym lepsze". Buty na platformie nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a niektórzy nazywają je oficjalnym obuwiem dekady. Zresztą nie bez powodu - przyciągały one mnóstwo uwagi, szczególnie na dyskotekach.

Chodaki

W tym okresie chodaki nosili wszyscy, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, celebryci czy uczennice. Masywny, drewniany but został przywieziony do Ameryki z Europy i szybko stał się hitem. Chodaki łączono z charakterystycznymi spodniami lat 70., czyli dzwonami, ale także z sukienkami i spódnicami. Cechowała je uniwersalność i to właśnie ona przyczyniła się do ich popularności.

Ten rodzaj butów był w tamtych czasach tak chętnie ubierany, że na rynku szybko zaczęły pojawiać się marki dedykowane chodakom (w tym Bastad, Mia, Sven i Connie).

Kapelusze z szerokim rondem

Szerokie, opadające na twarz rondo kultowego dziś kapelusza sprawiało, że każda stylizacja boho nabierała odrobiny nonszalancji. Z tego typu modelem nie rozstawała się Brigitte Berdot, a Bianca Jagger założyła go nawet w dniu swojego ślubu.

Przeczytaj też: Lata 90.: moda damska. O jakich ubraniach marzyły wtedy kobiety?>>