#1

Rojst

Rojst oznacza bagno – to na bagnach giną pierwsze ofiary, o których w lokalnej gazecie będzie pisać dwóch dziennikarzy. Jeden – gra go Andrzej Seweryn – nie ma ochoty za głęboko grzebać w sprawie, drugi – w tej roli Dawid Ogrodnik – nie potrafi odpuścić, zwłaszcza, że ktoś próbuje ukryć prawdziwych sprawców i motywy. Akcja dzieje się w latach 80. ubiegłego wieku: bagno nie dotyczy tylko miejsca zbrodni, świetnie też oddaje atmosferę relacji międzyludzkich i duszące działanie systemu. Serial mistrzowsko pokazuje tamte realia – na poziomie rekwizytów, kolorów, mody, ale też języka i zwyczajów. Reżyseruje Jan Holoubek, premiera 19 sierpnia na Showmax.

 

#2

Warszawiacy

Ta pięknie wydana książka zachwyca nie tylko ilustracjami – cudowne, nowoczesne kolaże – ale też tekstem. To małe, codzienne historie wielkich ludzi, których łączy Warszawa. Wędrują przez jej zmieniające się terytoria, ale też przez wieki – poznajemy legendę o syrence i widzimy Chopina, jak gra swój pierwszy koncert. Autorkami są Małgorzata i Marta Ruszkowskie, wyd. Dwie Siostry.

 

#3

Człowiek delfin

Do kin – prosto z festiwalu Millennium Docs Against Gravity – trafia arcyciekawy dokument o legendarnym nurku. Jacques Mayol, jego historia i losy zainspirowały Luca Bessona do nakręcenia głośnego obrazu „Wielki błękit”. Sprawdźcie, do czego zainspirują Was! W kinach od 17 sierpnia