#1

Schyłek dnia

László Nemes, reżyser filmu „Syn Szawła”, za który dostał Oscara, także i tym razem stosuje swoją autorską metodę realizacji – widz ma wrażenie, że idzie tuż za głównym bohaterem. W „Schyłku dnia” jest nią Irisz, córka właścicieli sklepu z modnymi kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka pracy, ale tak naprawdę swojej tożsamości – po drodze odkrywając zaskakujące fakty. Oniryczny spacer po Budapeszcie schyłku belle epoque.

#2

III Symfonia H. M. Góreckiego w wykonaniu Beth Gibbons

Ten koncert odbył się dokładnie 29 listopada 2014 roku i był jednym z najwspanialszych wydarzeń muzycznych ostatnich lat. W Teatrze Wielkim w Warszawie zgromadzili się muzycy z odległych dziedzin po to, by razem wykonać kompozycje wielkich polskich mistrzów. Jonny Greenwood z Radiohead zaprezentował swoją, która była rodzajem dialogu z utworem „Polymorphia” Krzysztofa Pendereckiego. Bryce Dessner z The National skomponował z kolei utwór poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu. A Beth Gibbons z kultowej formacji Portishead zaśpiewała po polsku III symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego „Symfonia pieśni żałosnych”. Dyrygował sam Krzysztof Penderecki. Teraz to wyjątkowe wykonanie ukazuje się na płycie.

#3

Potop, powieść Salci Hałas

Co za niezwykła powieść! Ma formę poematu, który czyta się jednym tchem. Akcja dzieje się w gdyńskich slumsach, domach do wyburzenia, na osiedlu zwanym potocznie „Pekinem”. Bohaterkami są trzy kompletnie różne kobiety, z których każda mówi swoim głosem. Oraz całe stado rozmaitych zwierząt – tu wcale nie mniej ważnych niż ludzie. Zachwycająco świeża lektura!

Wyd. W.A.B.