Czym dokładnie są nuty zapachowe, jakie ich rodzaje możemy wyróżnić, a także jak długo utrzymują się na naszej skórze i jakie mają aromaty? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat nut zapachowych perfum.

Czym są nuty zapachowe perfum?

Zacznijmy od początku - w perfumiarstwie wyróżniamy 3, podstawowe nuty zapachowe, które pachną stosunkowo podobnie. Co jednak istotne, uaktywniają się po różnym czasie od aplikacji perfum. Każda nuta zapachowa uwalnia zatem swoja woń w kontakcie z naszą skórą w ściśle określonych odstępach czasu.

Istnieją więc trzy, podstawowe elementy danych perfum. Zaliczamy do nich:

  • nutę głowy (nutę górną),
  • nutę serca (nutę środkową),
  • nutę bazy (nutę głębi).

Tuż po otwarciu flakonika z perfumami i aplikacji zapachu na skórę, wyczuwamy nutę głowy, która następnie płynnie przeradza się w nutę serca. Na ostatnim etapie mamy natomiast do czynienia z nutą bazy.

Co istotne, konkretne nuty zapachowe mogą niekiedy zarówno się pokrywać, jak i - niekiedy - delikatnie różnić się od siebie. To jeden z głównych powodów, dla którego nie zaleca się podejmować pochopnej decyzji dotyczącej zakupu perfum.

Nuta głowy (nuta górna) – charakterystyka

Na samym początku, tuż po aplikacji perfum na skórę, będąc jeszcze w perfumerii czy drogerii, wyczuwamy nutę głowy, określaną często inaczej - nutą górną. Nie bez powodu nuta głowy nazywana jest wizytówką danych perfum. To na jej podstawie nierzadko podejmuje się (pochopną) decyzję zakupową.

Mówi się, że jest ona najistotniejsza z punktu widzenia wyboru klienta. Równolegle jest najintensywniejsza i... najmniej trwała. W zależności oczywiście od jakości zapachu, jest wyczuwana dość krótko (od kilkunastu do kilkudziesięciu, najczęściej około 30 minut). Są to zwykle cytrusowe, kwiatowe, raczej lekkie mieszanki. Nuta serca składa się zwykle z owoców, które nadają danej kompozycji powiewu świeżości. 

Nuta serca (nuta środkowa) – charakterystyka

W piramidzie zapachowej perfum kolejnym etapem jest nuta serca. Tę środkową nutę wyczuwamy po około 10-30 minutach. Utrzymuje się (średnio) przez, mniej więcej, 4 godziny. To nuta, która nadaje najczęściej zapachowi wyrazistości oraz charakteru (najważniejsze składniki w tej nucie to akordy korzenne i kwiatowe, drewno oraz tytoń). To swego rodzaju łącznik, jednak aromat ten nie jest intensywnie wyczuwalny. I choć zwykle nie zwraca przez to na siebie naszej szczególnej uwagi, pełni bardzo ważną funkcję. Nuta serca jest bowiem odpowiedzialna za spójne połączenie reszty aromatów. To właśnie nuta środkowa decyduje o charakterze konkretnych perfum.

Nuta bazy (nuta głębi) - charakterystyka

Nuta bazy to ostatnia, zdaniem wielu osób - najważniejsza nuta zapachowa perfum. Co ciekawe, od nuty głębi rozpoczyna się proces tworzenia perfum. Wyczuwamy ją najdłużej (nawet do kilkunastu godzin na skórze i do kilku dni na odzieży!). Nie jest wprawdzie tak intensywna, jak pozostałe. Mimo to uchodzi za najtrwalszą (ulatnia się bardzo powoli) i decydującą w kwestii tego, czy dane perfumy finalnie nam się spodobają, czy nie. Nuta bazy utrwala i scala całość kompozycji zapachowej i, równolegle będąc jej tłem, decyduje o osobowości zapachu. Przejście do tej nuty to nierzadko niesamowita, magiczna metamorfoza, która całkowicie odmienia nasze początkowe podejście do danych perfum. W skład nuty głębi wchodzą następujące składniki: cybet, leśne żywice, piżmo i ambra, wanilia, przyprawy korzenne i drzewne. Ponadto do nuty bazy najczęściej dodaje się także substancje, które sprawiają, że zapach jest jeszcze trwalszy. Nic więc dziwnego, że woń nuty głębi jesteśmy w stanie wyczuwać nawet po kilku dniach.

Perfumiarze przywiązują ogromną wagę do tego, aby zapach w każdej fazie zawierał substancje, które pachną stosunkowo podobnie. To gwarancja harmonijnego procesu ewoluowania wyjątkowego i unikalnego aromatu.

Jeśli natomiast chodzi o konkretne nuty zapachowe w danych perfumach, możemy spotkać się między innymi z nutami owocowymi (trzeba przyznać, że coraz bardziej w ostatnich latach popularnymi), nutami cytrusowymi (orzeźwiającymi, uwielbianymi przez ludzi na całym świecie) a nawet... nutami warzywnymi (raczej wciąż nietypowymi, pozyskiwanymi drogą iluzji, jak np. w przypadku zapachu rzepy, który wydzielany jest przez korzeń irysa). Owoce i warzywa zwykle nadają perfumom odświeżający, delikatny aromat. Niezwykle popularnymi składnikami perfum były niegdyś śliwka i brzoskwinia. 

W perfumach możemy również znaleźć... orzechy (między innymi migdały, orzeszki ziemne czy orzechy laskowe). Ich zapach pozyskiwany jest jednak w sztuczny sposób.

Nie sposób pominąć w tym przypadku nut kwiatowych. Większość takich zapachów ma swoje naturalne źródła. Bardzo ceniona za wyjątkowe esencje jest chociażby róża czy jaśmin. Najpopularniejsze, kwiatowe składniki, to także: lawenda, nieśmiertelnik, ylang ylang, nagietek, tuberoza czy osmantus. Nierzadko zdarzają się także replikacje kwiatowych zapachów w laboratoriach. Tak jest w przypadku chociażby fiołka czy lilii wodnej, których produkcja absolutu jest bardzo kosztowna. Co istotne, naturalne ekstrakty kwiatowe działają także na naszą psychikę, przez co są niezwykle często wykorzystywane w aromaterapii, silnie wpływając na nasz nastrój. Poza tym w perfumach znajdziemy też aromaty rozmaitych przypraw (np. cynamon, różowy pieprz, szafran), drewna i mchu, żywicy oraz balsamów, piżma, ambry, nut zwierzęcych czy alkoholi. 

Podsumowując, miejmy na uwadze, że perfumy staje zmieniają się i "żyją". Pozwólmy im na to, żeby pokazały nam swoją magię. Zwykle jest zatem tak, że co innego czujemy w perfumerii, a co innego po powrocie do domu, kiedy upłynie już kilka godzin od czasu pierwszej aplikacji perfum. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i śmiało korzystać z testerów, aby pozwolić zapachowi "wybrzmieć" w pełni i poznać w 100% potencjał tych, niekiedy, naprawdę imponujących dzieł sztuki. Najpewniej dopiero wtedy wybierzemy, bez większego problemu, ten jeden, jedyny, z którymi zechcemy się identyfikować... być może przez następne długie lata.

___________
W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy