Wczoraj odbyła się gala wręczenia nagród 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Najważniejsze wyróżnienie, nagroda w Konkursie Międzynarodowym, przypadła głośnej polskiej produkcji IDA w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film utrzymany w surowej estetyce czerni i bieli opowiada historię dwóch kobiet doświadczonych przez wydarzenia II Wojny Światowej - nastoletniej nowicjuszki z zakonu i jej ciotki, byłej prokurator reżimu komunistycznego. Poszukiwania prawdy o losie żydowskiej rodziny okazują się punktem zwrotnym dla obu bohaterek, brawurowo sportretowanych przez Agatę Trzebuchowską (debiut!) i Agatę Kuleszę

Jury w składzie Iulia Rugină (Rumunia), Yariv Horowitz (Izrael), San Fu Maltha (Holandia), András Muhi (Węgry),  Krzysztof Varga (Polska) doceniło obraz Pawlikowskiego za "rewelacyjne połączenie scenariusza, reżyserii, zdjęć, gry aktorskiej i muzyki, z którego powstał piękny i delikatny film, portretujący polskie powojenne społeczeństwo lat 60., zmagające się z własnymi demonami."

Nagrodę w plebiscycie publiczności otrzymał film MANDARYNKI (Estonia, Gruzja) w reżyserii Zaza UrushadzeTwórca został także nagrodzony w Konkursie Międzynarodowym, za najlepszą reżyserię. Według Jury "Reżyserowi filmu udało się opowiedzieć prostą, ale jednocześnie mocną historię, tworząc  ciepły, delikatny, słodko-gorzki świat." Specjalna nagroda została przyznana producentom litewsko-łotewskiego filmu HAZARDZISTA w reż.  Ignasa Jonynasa.

Pozostałe nagrody przyznane na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym:

KONKURS 1-2

Jury w składzie: Sára Cserhalmi (Węgry), Adrian Panek (Polska), Stefan Valdobrev (Bułgaria) przyznało nagrodę ex-aequo dla Zwycięzcy Konkursu 1-2 filmom:

JAPOŃSKI PIESEK w reżyserii Tudora Cristiana Jurgiu (Rumunia) 

ALIENACJA w reżyserii Milko Lazarova (Bułgaria) 

Wyróżnienie dla filmu UWIEDŹ MNIE w reżyserii Marko Šantića (Słowenia)

 

KONKURS WOLNY DUCH

Jury w składzie: Mira Fornay (Słowacja), Arkadiusz Jakubik (Polska), Bojan - Vuk Kosovčević (Serbia) przyznało Nagrodę Wolny Duch filmowi:

JESTEM LEPSZY OD CIEBIE, reżyseria Ché Sandoval (Chile)

Wyróżnienie dla filmu RYTUAŁ PRZEJŚCIA w reżyserii Phillipa Crawforda (Australia)

 

KONKURS DOKUMENTALNY

Jury w składzie: Cathy Pearson (Irlandia), Dagne Vildziunaite (Litwa), Michał Marczak (Polska) przyznało nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego filmowi:

BRUDNE WOJNY w reżyserii Richarda Rowley (Stany Zjednoczone)

 

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury w składzie: Lendita Zeqiraj (Kosowo), Paweł Maślona (Polska), Benjamin Parent (Francja) przyznało następujące nagrody:

Najlepszy Film Krótkometrażowy, który otrzymuje Short Grand Prix – PANDY, reżyseria Matúš Vizár

Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy – DO SANTIAGO, reżyseria Mauro Carraro

- Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy – FIORD WIELORYBÓW, reżyseria Guðmundur Arnar Guðmundsson
 

Nagroda FIPRESCI

Jury FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) w składzie: Alison Frank (Wielka Brytania),Gideon Kouts (Francja), Dejan Trajkoski (Macedonia)

YOZGAT BLUES, reżyseria Mahmut Fazil Coskun (Turcja)

Nagroda JURY EKUMENICZNEGO

Jury w składzie: Lukas Jirsa (Czechy), Jarosław Szoda (Polska), Prof. Dr Jean-Michel Zucker (Francja) przyznało nagrodę filmowi

IDA w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (Polska)

Uzasadnienie: „Ida" to poruszająca, złożona historia młodej dziewczyny wychowanej w zakonie, która w trudnych realiach powojennej, komunistycznej Polski wyrusza w podróż w poszukiwaniu swojej prawdziwej tożsamości. Ten subtelny, ambitnie sfotografowany w czerni i bieli film o eliptycznej formie, stawia pytania o więzi rodzinne, przebaczenie i dojrzałą wiarę.

Nagroda NETPAC

Jury NETPAC, czyli Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego w składzie: Magdalena Bartczak (Polska),Yelena Larionova (Kazachstan), Andreas Ungerböck (Austria) przyznało nagrodę dla najlepszego filmu azjatyckiego:

LEKCJE HARMONII, reżyseria Emir Baigazin (Kazachstan)