Nowy festiwal filmowy odkryje przed widzami klasykę kina

Roman Gutek to nazwisko znane wszystkim polskim miłośnikom dziesiątej muzy. Zwykle widzimy je przed pokazami nowych dzieł Jima Jarmuscha, Pedro Almodóvara czy Park Chan-wooka. Tym razem jeden z najpopularniejszych pasjonatów kina i dystrybutorów znad Wisły na afisz posyła filmową klasykę, bez której nie byłoby współczesnych frekwencyjnych przebojów. Tak jak druga część „Diuny” w IMAX-ie to punkt obowiązkowy dla wielbicieli twórczości Hansa Zimmera i precyzyjnych kadrów Denisa Villeneuve'a, tak repertuar Timeless Film Festival Warsaw jest gratką dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć, jaką drogę przeszło kino – od Germaine Dulac po Davida Lyncha, od „Fausta” do dzisiejszych horrorów. Twórcy nowego festiwalu filmowego wybrali ponadczasowe historie, które wciąż mają wiele do zaoferowania spragnionym zachwytów widzom. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z artystami zarówno cieszącymi się w naszym kraju powszechnym uznaniem, jak i tymi, którzy w Polsce przeszli bez echa, a na światowym gruncie są ważnymi postaciami rozmowy o kinie. Selekcjonerzy nie ograniczali się do utartych kanonów i najpopularniejszych gatunków. W programie nie pominęli awangardy czy animacji.

Kadr z filmu „Amadeusz” (1984)Kadr z filmu „Amadeusz” (1984) / mat. prasowe Timeless Film Festival

Kiedy i gdzie odbędzie się Timeless Film Festival Warsaw?

Pierwsza edycja wydarzenia zaplanowano na dni 8-15 kwietnia. Projekcje ponad 130 pełnometrażowych i kilkudziesięciu krótkometrażowych filmów w odnowionych cyfrowo kopiach odbędą się w warszawskich kinach Muranów, Iluzjon i Atlantic, a także w sali w Muzeum Warszawy. Przygotowano również specjalne plenerowe seanse w nietypowych lokacjach. Sprzedaż karnetów już wystartowała i potrwa do 27 marca. Z kolei 13 marca ruszy sprzedaż pojedynczych biletów.

Karnety dostępne są na stronie Festiwalu.

Kadr z filmu „Czerwone trzewiki” (1948)Kadr z filmu „Czerwone trzewiki” (1948) / mat. prasowe Timeless Film Festival

Program Timeless Film Festival Warsaw – retrospektywy mistrzów i koncerty filmowe

Program Timeless Film Festival Warsaw to między innymi przegląd dzieł Michaela Powella i Emerica Pressburgera, dziś docenianych przez Martina Scorsesego czy Gretę Gerwig, hołd złożony zapomnianej „geniuszce komedii” Elaine May oraz strojnym kostiumom Luchino Viscontiego. Zadowoleni będą miłośnicy musicali, którzy obejrzą zarówno „Panów w cylindrach” z lat 30., jak i zeszłoroczne „Dicks: The Musical” od studia A24.

Kadr z filmu „Parasolki z Cherbourga”Kadr z filmu „Parasolki z Cherbourga” (1964) / mat. prasowe Timeless Film Festival

Organizatorzy zapraszają też na wyjątkowe koncerty filmowe w przestrzeniach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej oraz Muzeum POLIN. Na początek festiwalu orkiestra i chór wykonają muzykę Stefana Wesołowskiego skomponowaną do filmu „Męczeństwo Joanny d'Arc”. Pod batutą Dawida Runtza orkiestra wykona też muzykę do „Amadeusza” Miloša Formana, a Josef Van Wissem zagra do „Upadku domu Usherów” Jeana Epsteina z 1928 roku.

Cały harmonogram koncertów znajdziecie na stronie wydarzenia: www.timelessfilmfestival.pl