Jak przygotować się do wyjazdu z dziećmi?

Wasze dzieci od niemowlęctwa podróżują z Wami, zarówno autem, jak i samolotem. Zanim Maks skończył rok, objechaliście Europę i polecieliście do Meksyku. Jagoda ma siedem miesięcy i za sobą m.in. wyjazdy do Tajlandii i Japonii. O co warto zadbać, by „przetrwać” podróż z dzieckiem? Jak przygotować się do wyjazdu z dziećmi?

NATALIA SITARSKA Kluczowe jest odpowiednie nastawienie. Wiadomo, że podróż z dzieckiem czy z niemowlakiem różni się od wyprawy we dwoje, ale jeśli to zaakceptujemy, będzie super. A z bardziej przyziemnych rzeczy: zawsze mamy z sobą dobrze wyposażoną apteczkę, w której są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, coś na biegunkę, przeziębienie, probiotyki i plastry, również te chirurgiczne – na rany i rozcięcia. Apteczka nieraz nas ratowała, jak choćby wtedy, gdy nasz pięcioletni syn rozciął sobie stopę o skałę w Tajlandii i mogliśmy szybko ją opatrzyć plastrami chirurgicznymi. Dla niemowlaka warto zabrać pieluchy (chociaż na początek), mokre chusteczki, słoiczki z jedzeniem, które lubi, mleko modyfikowane, jeśli je pije. Starszakowi ulubione zabawki, angażujące uwagę i zajmujące mało miejsca.

Dziecko w podróży - egzotyczne kraje

Jak przygotować się na wyjazd do krajów egzotycznych – na co należy zaszczepić dziecko?

Na pewno przed podróżą do Azji Południowo-Wschodniej, na czele z bardzo popularną Tajlandią, wskazane jest zaszczepienie dziecka na WZW typu A i B. Należy uważać na komary, stosować moskitiery i środki chroniące przed ukąszeniami. W innych krajach, np. w Kambodży czy Birmie, zagrożeń może być więcej. Jednak warto sprawdzić, czy obejmują one właśnie te miejsca, które chcemy odwiedzić, i czy dotyczą planowanych przez nas form spędzania czasu.

Co lepiej sprawdza się w podróży – wózek czy nosidełko?

Składany wózek, tzw. parasolka, podróżował z nami od czasu, gdy Maks miał siedem miesięcy. Dzięki temu spacerowaliśmy godzinami, a dziecko mogło poleżeć czy pospać. Poza tym wózek sprawdza się idealnie w gorącym kli- macie, bo daje cień. Jadąc do Tajlandii i Japonii z Jagodą, zabraliśmy wózek i nosidło. To drugie było wygodne na lotniskach czy w drodze do pociągu.

Dziecko w podróży - UE

W krajach UE zabieramy dla siebie i dziecka karty EKUZ. Czy to wystarczy?

My wykupujemy też dodatkowe ubezpieczenie – zarówno gdy podróżuje- my po Europie, jak i poza nią. Dalekie podróże to także doznania kulinarne. W jakim wieku można zacząć oswajać dzieci z nowymi egzotycznymi smakami? My zaczęliśmy to robić bardzo wcześnie. Kiedy Maks miał 1,5 roku, jadł w Tajlandii smażony ryż z kurczakiem, sataye z kurczaka, pił wodę kokosową. W każdym kraju można znaleźć coś odpowiedniego dla dziecka, ale należy je również w domu oswajać z różnymi smakami. Maks, którego w Warszawie zapoznajemy z daniami kuchni azjatyckiej, niedawno w Japonii był w swoim żywiole – wcinał sushi, ramen, nauczył się jeść ryżowe kanapki zawijane w nori, czyli onigiri. Tak samo zamierzamy uczyć córkę.