Paryż nie jest już najbardziej romantycznym miastem Europy?

Paryż nie tylko łączy przyszłe pary młode, ale także dzieli licznych przybyszy z całego świata. Z jednej strony wabi pocztówkowymi widokami z bazyliki Bazylika Sacré-Cœur i kusi rzędami kawiarnianych stolików. Nie sposób zapomnieć jednak o „syndromie paryskim”, który oznacza ni mniej, ni więcej stan dogłębnego rozczarowania stolicą, która za sprawą literatury i filmów urosła do miana najbardziej romantycznego zakątka Starego Kontynentu. Niektórzy turyści narzekają na zbyt duże tłumy w Luwrze czy niekoniecznie lśniące czystością ulice. Inni przymykają oko na wszelkie niedociągnięcia.

Tymi, którzy wywiozą znad Sekwany same miłe wspomnienia, są z pewnością świeżo upieczeni narzeczeni. A mówimy o naprawdę licznej grupie! Według danych udostępnionych przez Paris Tickets & Tours w sieci można znaleźć ponad milion postów opatrzonych hashtagami takimi jak #capitalproposal czy #capitalengagement i paryską lokalizacją. Z badania wynika, że na większości fotografii widoczna była słynna „Żelazna Dama” i przecinające miasto rzeka. Łącznie udało się zebrać 1,011,970 spełniających kryteria publikacji.

Ten imponujący wynik zapewnił francuskiej stolicy trzecie miejsce na liście. Kto poradził sobie lepiej?

Zobacz też: Pomysły na zaręczyny: zaskakujące i romantyczne

Lizbona na pierwszym miejscu w rankingu najpopularniejszych miejsc na zaręczyny

Paryż nadal przyciąga niepoprawnych romantyków jak magnes, ale tym razem musi uznać wyższość Lizbony. Portugalska stolica osiągnęła wynik 1,049,944, lekko prześcigając wszystkich rywali. Do oświadczyn zwykle dochodziło w okolicy wieży Belém i na punkcie widokowym Portas do Sol. Drugie miejsce należy z kolei do Londynu (1,026,528 hashtagów). Pary najczęściej wyznawały sobie miłość w inspirowanych Japonią ogrodach Kyoto.

W rankingu nie zabrakło polskiego akcentu – pulę zamyka Warszawa z wynikiem 105 tysięcy upamiętniających zaręczyny postów. Zdaniem autorów analizy w Polsce największym uznaniem cieszyły się taras widokowy na dachu dzwonnicy w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu i ogród na Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wolicie inne piękne miejsce na zaręczyny? Być może do gustu przypadną Wam berliński pałac Charlottenburg czy park Retiro w Madrycie. Oto jak prezentuje się pierwsza dziesiątka:

  1. Lizbona (1,049,944)
  2. Londyn (1,026,528)
  3. Paryż (1,011,970)  
  4. Berlin (549,300)
  5. Andorra La Vella (358,409)
  6. Wiedeń (318,054)
  7. Madryt (248,426)
  8. Amsterdam (189,113)
  9. Oslo (146,535) 
  10. Warszawa (105,516)