Utwardzanie lakieru za pomocą lampy emitującej światło UV to najważniejszy etap manicure hybrydowego. Właśnie dzięki tej technologii syntetyczne polimery zawarte w lakierze zyskują niezwykłą odporność na odpryskiwanie, a płytka zachowuje nieskazitelny, lustrzany połysk przed ponad 2 tygodnie. Za to kochają ten rodzaj manicure kobiety na całym świecie i ten aspekt przesądził o jego popularności. Od początku jednak dermatolodzy porównywali światło UV emitowane przez tego rodzaju lampy do solarium. Dziś wiemy już na pewno, że opalanie skóry w solarium zwiększa ryzyko raka skóry – nie przeszkodziło to jednak milionom kobiet przez lata korzystać tej usługi i cieszyć się brązową karnacją nawet w środku zimy. We wczesnych latach 2000 nikt nie miał oporów przed leżeniem w specjalnym łóżku naszpikowanym lampami UV, podobnie jak dziś bez większego zastanowienia wiele z nas regularnie robi sobie hybrydy. Bardzo możliwe, że ostatnie badania zmienią nasze podejście do tego typu manicure.

Manicure hybrydowy może działać kancerogennie

W połowie stycznia 2023 roku na łamach periodyku naukowego „Nature Communications” ukazały się wyniki badań, które mogą niepokoić. Naukowcy z University of California wystawili na działanie lampy UV trzy rodzaje komórek: keratynocyty skóry dorosłego człowieka, fibroblasty ludzkiego napletka i fibroblasty zarodków myszy. Wynik? Jednokrotna, 20-minutowa ekspozycja komórek na światło ultrafioletowe spowodowała śmierć 20-30% z nich. Sesję powtórzono jeszcze dwukrotnie, a w efekcie śmiertelność materiału pozyskanego do badań osiągnęła 65-70%. U komórek, które przeżyły, promieniowanie UV wywołało uszkodzenia mitochondriów i struktur DNA. Zachodzące w ich wyniku mutacje naukowcy zestawili z tymi, które pojawiają się u ludzi chorujących na raka skóry i okazało się, że ich wzorce były takie same.

Dr Maria Zhivagui, która była jedną ze współautorek badania, do momentu przeprowadzenia eksperymentu sama była fanką manicure hybrydowego. Jak sama przyznała, po zapoznaniu się z wynikami testów zaprzestała stosowania tej metody. Jej współpracownik, prof. Ludmil Alexandrov, który był głównym autorem przełomowej publikacji, zaznaczył, że do przeprowadzenia badań skłoniły go przypadki rzadkich nowotworów skóry w obrębie palców u osób związanych z branżą beauty. Do tej pory informowały o nich jednak tylko branżowe czasopisma i nikt nie pochylił się nad ich przyczynami. Prof. Alexandrov wraz z zespołem odkryli, że byli tak naprawdę pierwszymi naukowcami, których zainteresował wpływ lamp UV na ludzki organizm na poziomie molekularnym i komórkowym.

Jednocześnie autor badania zaznaczył, że potrzeba szerzej zakrojonych badań epidemiologicznych na dużą skalę. Dopiero, gdy zbada się długoterminowe następstwa regularnego korzystania z lamp UV u tysięcy osób, można będzie na 100% uznać, że ta technologia wywołuje raka. Na razie wciąż mamy do czynienia z poszlakami, ale to za mało, by oficjalne instytucje wydały określone zalecenia. Choć niektóre z nich, jak na przykład Amerykańska Akademia Dermatologii (ADA), ostrzegają przed takim rodzajem manicure. Jej przedstawiciele zwracają ponadto uwagę, że lampy LED wykorzystywane w manicure hybrydowym, również emitują promienie UV. Nie ma tu więc żadnej bezpiecznej alternatywy.

Jak chronić skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem z lamp UV?

Dermatolog Chris G. Adigun w rozmowie z serwisem The Cut zasugerował, by osoby chcące nadal korzystać z lamp UV do manicure hybrydowego, przed zabiegiem nakładały na dłonie krem z filtrem SPF 30 lub 50. Zaznacza jednak, że to może być za mało, aby zapobiec mutacjom DNA komórek skóry. „Kremy przeciwsłoneczne testowane są z użyciem promieni emitowanych przez słońce. Promieniowanie z lamp UV to coś innego – jest bardziej intensywne” – zwraca uwagę lekarz. Dlatego za najlepsze rozwiązanie uznaje stosowanie jednocześnie kremu z wysokim faktorem oraz specjalnych rękawiczek do manicure. W USA tego typu produkty już są dostępne na rynku – mowa o rękawiczkach ManiGlovz. Występują w różnych wersjach kolorystycznych, są wielorazowego użytku i mają „ucięte” końcówki palców, aby manicurzystka mogła wygodnie stylizować paznokcie. W Polsce produkty tego rodzaju są jeszcze trudno dostępne, a zwykłe rękawiczki (np. gumowe) nie są tu dobrym zamiennikiem. Aby faktycznie chroniły przed promieniowaniem UV, muszą mieć bowiem wbudowaną specjalną tarczę ochronną. Ale nawet taki sposób nie rozwiązuje w pełni problemu, ponieważ szkodliwy ultrafiolet i tak przenika przez paznokcie – a to właśnie w tym miejscu u osób często korzystających z hybryd najczęściej tworzą się niepokojące zmiany nowotworowe.

Może w takim razie najlepsza opcja to powrót do zwykłych, oldschoolowych lakierów? Technologia idzie do przodu i niektóre marki oferują trwałość swoich produktów nawet do 5 dni, a przy użyciu specjalnego, utwardzającego topu – nawet do 10.