Niech nikogo nie zwiedzie różowa barwa i koktajlowy kieliszek! Drink Cosmopolitan jest propozycją uniwersalną, po którą chętnie sięgają i kobiety, i mężczyźni. Dość wysoka procentowa zawartość alkoholu oraz ciekawe nuty smakowe uatrakcyjniają całość. Ponieważ drinki Cosmopolitan podawane są w dużym szkle, czasami błędnie klasyfikuje się je jako rodzaj martini.

Historia Cosmopolitan drink

Pomimo serialowego odniesienia, przepis na drink Cosmopolitan wcale nie jest tworem nowożytnym. Pierwsze wzmianki na temat podobnej receptury pojawiają się w publikacji "Pioneers of Mixing at Elite Bars 1903-1933" z 1934 roku. Samo pochodzenie popularnego koktajlu pozostaje kwestią dyskusyjną, głównie ze względu na dowody świadczące, iż kilku barmanów wykreowało zbliżony pomysł w tym samym czasie.

Neal Murray, barman pracujący w restauracji Cork & Cleaver w Minneapolis, wyjaśniał, że pomysł na Cosmopolitan koktajl powstał w latach 70., dzięki dodaniu soku żurawinowego do Kamikaze. Rzekomo pierwszy degustator, sącząc nowinkę, określił ją mianem kosmopolitycznej, co dało początek nazwie. Wiadomo na pewno, że drink ten w San Francisco spopularyzował John Caine, który przywiózł go ze sobą z Midwest w 1987 roku. To on sprowadził Cosmo na Zachód. Nowy koktajl popularność zyskiwał błyskawicznie, aż w końcu w 1989 roku na Manhattanie Toby Cecchini opracował znaną dziś na całym świecie wersję Cosmo, bazując na słabo opisanym przepisie autorstwa Cheryl Cook.

Jednak, jak wspomniano już wcześniej, największym wzięciem Cosmopolitan cieszył się w latach 90. Najchętniej sięgały po niego młode kobiety zachwycone "Seksem w Wielkim Mieście" oraz postacią Carrie Bradshaw. Co ciekawe, w tym samym serialu pojawiło się nawet odniesienie do nieoczekiwanie rosnącej sławy koktajlu. Kiedy Miranda zapytała Carrie, dlaczego zrezygnowała z picia Cosmo, ta odpowiedziała, że na jej decyzji zaważył fakt, że "wszyscy inni zaczęli go pić".

Cosmopolitan drink - składniki

Jeśli chodzi o Cosmopolitan drink, przepis na koktajl został wpisany na oficjalną listę IBA, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów. Zgodnie ze szczegółami tego wykazu w przypadku Cosmopolitan składniki prezentują się następująco:

 • wódka cytrynowa,
 • likier Cointreau lub Triple Sec,
 • sok żurawinowy,
 • sok z limonki.

IBA określa także proporcje tych składników. Aby powstał modelowy Cosmopolitan, przepis wymaga użycia: 40 ml wódki cytrynowej, 30 ml soku żurawinowego oraz po 15 ml likieru Cointreau i soku z limonki. Niezbędny będzie także lód.

 

W niektórych źródłach drink Cosmopolitan skład oparty ma o wódkę czystą. Nie jest to błąd. Wykorzystanie wódki o smaku cytrynowym jako podstawy tego koktajlu funkcjonuje już od połowy lat 90. i spopularyzowane zostało przez Dale'a DeGroffa. Taki wariant zaakceptowano w recepturze rekomendowanej przez IBA. Mimo to wielu barmanów korzysta ze standardowej wódki bezsmakowej, czasami dodając jedynie więcej soku z limonki dla równowagi.

Przepis na Cosmopolitan drink

Warto zatem zapytać o drink Cosmopolitan: jak zrobić go, aby był jak najbliżej ideału. Kluczem są proporcje składników. Te rekomendowane to:

 • 2 porcje wódki cytrynowej
 • 1 porcja likieru z gorzkich pomarańczy (Trople Sec lub Cointreau)
 • 1 porcja soku żurawinowego
 • 1 porcja soku z limonki
 • 4-5 kostek lodu
 • plaster limonki do dekoracji

Do przygotowania drinka Cosmpolitan niezbędny będzie shaker. Należy umieścić w nim kostki lodu, wódkę, likier Cointreau, sok żurawinowy i sok z limonki. Następnie całością energicznie wstrząsać przez kilkanaście sekund. Gdy składniki się połączą, drink przelać do kieliszka, a brzeg szkła udekorować przeciętym do połowy plastrem limonki.

Virgin Cosmopolitan drink - przepis

Ten popularny drink ma także wariant bezalkoholowy. Określa się go mianem Virgin Cosmpolitan i klasyfikuje jako mocktajl, czyli napój w stylu koktajlu, pozbawiony jednak procentów.

Pytając o bezalkoholowy Cosmopolitan drink: jak zrobić go, by był smaczny, zacząć należy od składników i ich proporcji. Potrzebne będą:

 • 60 ml soku żurawinowego
 • 15 ml soku z pomarańczy
 • 15 ml soku z limonki
 • 15 ml syropu cukrowego
 • 2 krople Bittersa pomarańczowego (opcjonalnie)
 • skórka z pomarańczy
 • kostki lodu

Tutaj także przydaje się shaker. Podobnie jak w klasycznym Cosmopolitanie, należy napełnić go lodem, dodać wszystkie składniki i wstrząsać nimi przez kilkanaście sekund. Gotowy miks przelać do kieliszka i udekorować spiralą ze skórki pomarańczy.

Na liście składników uwzględniono dodatek pomarańczowego bittersa - aromatycznego dodatku barmańskiego. Jest on produkowany na bazie alkoholu, dlatego uzyskane w ten sposób połączenie nie będzie całkowicie bezalkoholowe, choć procenty są minimalne. Można ten element w razie potrzeby pominąć.