Anja Rubik karierę rozpoczęła jako 15-latka. Pierwszą sesją Anji, która ocalała z czasów sprzed rozwoju polskiego internetu,  są zdjęcia dla polskiego Cosmopolitan. Bardzo wysoka, ale subtelna nastolatka nie przypomina jeszcze modelki znanej z buntowniczej natury i awangardowych kreacji. 

Anja Rubik w galerii zdjęć z ostatnich 15 lat >>>

Przełom w karierze nastoletniej Anji przyszedł w 2000 r. 17-latka zaczęła chodzić w prestiżowych zagranicznych pokazach. Zakochał się w niej Mediolan i Paryż. W 2005 r. przyszły pierwsze prestiżowe kampanie - Ungaro, Emporio Armani i Jimmy Choo.  Zanim jednak została twarzą Dolce & Gabbana i Tommy Hilfiger, Anja Rubik musiała dostosować się do panujących kanonów urody. Przefarbowała włosy na platynowy blond i trafiła na swoją pierwszą okładkę Numéro. Zmiana wizerunku zaowocowała też nowymi kontraktami kosmetycznymi - Anja podpisała kontrakt z Estée LauderChloé.

Na najbardziej odważną metamorfozę Anja Rubik zdecydowała się w 2007 r. 24-latka słusznie zauważyła, że epoka looku w stylu Barbie dobiega końca. Ścięła włosy na krótko i na castingach pojawiła się z platynowym cięciem z długą grzywką. Anja grała va bank, ale nie tylko nie straciła klientów (Chloé), ale zyskała nowych. Jej nowa fryzura zachwyciła Karla Lagerfelda, który zaproponował jej kampanię okularów Chanel. Rok później zastąpiła długowłosą blondykę Caroline Trentini w kampanii Oscar de la Renta i została twarzą Valentino. Dalsze wymienianie domów mody i sieciówek, które zatrudniły Polkę mija się z celem. Pod koniec pierwszej dekady XXI w. Anja Rubik miała już status wiodącej top modelki i listę klientów, którymi mogłaby obdzielić kilka koleżanek. Przypominmy tylko uroczą świąteczną reklamę GAP, w ktorej Anja pozowała ze swoim przyszłym mężem Sashą Knezevicem.

Wśród archiwalnych materiałów, szczególnie wzruszające jest wideo Fashion TV, nakręcone w 2000 r., kiedy Anja Rubik debiutowała na zagranicznych tygodniach mody. Kamera Fashion TV towarzyszyła jej w czasie Fashion Week Paris jesienią 2000 r., kiedy modelka wystąpiła w tak prestiżowych pokazach jak Isabel Marant czy Nina Ricci (wiosna-lato 2001). Choć na wybiegu od razu zauważamy jej największe atuty - niesamowite nogi, piękne oczy i ostre kości policzkowe, widać, że przyszła top modelka jest jeszcze dzieckiem. 17-letnia Anja Rubik wciąż uczy się w liceum w Częstochowie i za kulisami czyta "Zbrodnię i karę".

Anja Rubik na różnych etapach kariery - mnóstwo zdjęć w GALERII >>>