Film opowiada historię urodzonej w Polsce Wandy, która w Szwajcarii opiekuję się starszym mężczyzną w jego rodzinnej willi położonej nad jeziorem w Zurichu. Kobieta zbliża się do rdziny Josepha, mimo tego, że jej praca jest wymagająca i niespecjalnie atrakcyjna finansowo. Wanda zbiera środki na wsparcie swojej mieszkającej w Polsce rodziny. Z czasem okazuje się, że mieszkający w domu Josepha jego starszy syn, Gregi zaczyna darzyć Wandę szczerą i głęboką sympatią…

Dlaczego Agnieszka Grochowska zdecydowała się na udział w tym projekcie?

 – Najpierw zachwycił mnie scenariusz. Późniejsza praca na planie potwierdziło pierwsze uczucie. Uważam, że o trudnych sprawach świetnie jest mówić w sposób tragikomiczny. Na co dzień spotyka nas w życiu tyle absurdu. Przeniesienie go do filmu jest sprawia, że jest to bliskie prawdy. Widzowie, myślę, bardzo tego potrzebują. – powiedziała nam Agnieszka Grochowska.

Reżyserem „Wanda, mein Wunder” jest Bettina Oberli, laureatka nagrody Variety Piazza Grande za film „Z wiatrem” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Reżyserka tak podsumowuje wybór tematu, na bazie którego osadziła swój najnowszy film:  

 Rodzina jest motywem, do którego często wracam w moich filmach. Ciekawi mnie co takiego jest w tym dziwnym mikrokosmosie, który sprawia, że ​​czujemy się bezpiecznie, nawet wtedy, gdy się dusimy. Zainteresowało mnie też, co się dzieje, gdy w strukturę rodziny wnika zupełnie obca osoba - w tym przypadku polska opiekunka Wanda.

Agnieszka Grochowska nie po raz pierwszy pojawiła się w roli, która niekoniecznie kojarzy się z jej dotychczasowym emploi. Aktorka znana z trudnych, wymagających ról. Stworzyła niezapomniane kreacje w takich obrazach jak „Warszawa”, „Pręgi”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „W ciemności” czy „Obce niebo”. Regularnie nominowana jest do najważniejszych polskich nagród filmowych, może pochwalić się zwycięstwem na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Orłem, czyli Polską Nagrodą Filmową. Jest też laureatką nagrody "Shooting Stars" Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie czy nagrodą Amanda. Doceniana została także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kosmorama czy Festiwalu Filmów w Ostendzie.

Grochowska od wielu lat rozwijają również karierę międzynarodową. Dotychczas zagrała w dwóch niemieckich produkcjach, polsko-szwedzkim filmie "Podróż Niny”, norweskiej komedii "Upperdog" Sary Johnsen oraz japońskim "Persona Non Grata" Cellina Glucka. Aktorka jest także odtwórczynią głównej roli w polsko-belgijskiej produkcji „Stepy”. W 2015 roku w filmie Daniela Espinosy "System" pojawiła się u boku takich sław jak Tom Hardy i Gary Oldman. W 2018 aktorka zagrała u boku Elle Fanning w „Teen Spirit”, a w 2019 roku wcieliła się w jedną z głównych ról w szwedzkim serialu „Sanktuarium zła” wyprodukowanym przez twórców sagi „Millenium.”

Trailer filmu „Wanda, mein Wunder” obejrzycie poniżej:

ZOBACZ: Co oglądać w czwarty weekend września? [FILMY I SERIALE NA WEEKEND]

ROZWIĄŻ NASZ QUIZ: Brad Pitt: jak dobrze znasz filmy z aktorem?

WIĘCEJ O NOWYCH FILMACH: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”: Widzieliśmy i oceniamy. Warto iść do kina? [WIDEORECENZJA]