Snajper

Film w reżyserii Clinta Eastwooda to fabularyzowana historia Chrisa Kyle’a – najskuteczniejszego snajpera w historii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, który podczas swojej dziesięcioletniej służby, głównie w czasie II wojny w Zatoce Perskiej zastrzelił 255 osób i dorobił się określenia Diabeł z Ramadi. Opowieść ta, która skupia się zarówno na aspektach zawodowych, jak i prywatnych żołnierza doczekała się aż sześciu nominacji do Oscara i zdobyła jedną statuetkę (za najlepszy montaż dźwięku). W główną rolę wcielił się Bradley Cooper, a oprócz niego na ekranie można zobaczyć między innymi Siennę Miller, Luke’a Grimesa i Jake’a McDormana.

Narodziny gwiazdy

I znów film z Bradleyem Cooperem w jednej z głównych ról, jednak osadzony w zgoła innym klimacie. Aktor wciela się tu w rolę zmęczonego życiem muzyka country, który postanawia pomóc utalentowanej wokalnie kelnerce (w tej roli Lady Gaga) w osiągnięciu sukcesu na scenie. „Narodziny gwiazdy” doczekały się kilku nominacji do Oscara, a będący niezwykle ważnym elementem filmu utwór „Shallow” w wykonaniu wspomnianych artystów został nagrodzony Oscarem i Złotym Globem.

Lucy in the Sky

Zamężna astronautka Lucy Cola, która powraca na Ziemię po wieloletniej misji i nie może poradzić sobie z zastaną rzeczywistością. Wkrótce wdaje się w romans z innym astronautą Markiem Goodwinem. Gdy Lucy traci związek emocjonalny z rodziną, jej życie zaczyna staczać się po równi pochyłej. W rolę tytułową wcieliła się Natalie Portman, a oprócz niej w obsadzie znaleźli się między innymi Jon Hamm, Dan Stevens i Diana DeLaCruz. Za reżyserię odpowiada Noah Hawley, czyli jeden ze współtwórców doskonale przyjętego serialu „Fargo”.

300 i 300: początek imperium

Wiele można powiedzieć o filmowej adaptacji jednego z najważniejszych komiksów w dorobku Franka Millera, ale chyba najlepiej pasuje do niej określenie „nietuzinkowa”. Film w momencie premiery robił ogromne wrażenie swoim stylem i częstym zastosowaniem techniki slow motion (która swoją drogą stała się później znakiem rozpoznawczym Zacka Snydera). Film, któremu zdecydowanie warto dać szansę. Kontynuacja jest oceniana niżej, ale fanom „300” z pewnością przypadnie do gustu.

Psy nie noszą spodni

Juha na skutek wypadku traci żonę. Po kilku latach nadal czuje się odrętwiały i niezdolny do nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Sytuacja zmienia się, gdy poznaje dominę Monę. Film z jednej strony bierze na tapet temat tabu, jakim niewątpliwie jest BDSM, ale z drugiej nie stroni od humoru. Propozycja nieco inna od wyżej wymienionych, ale zdecydowanie warta uwagi – obraz, którego reżyserem jest Jukka-Pekka Valkeapää zdobył aż sześć statuetek Jussi, czyli najważniejszych nagród filmowych w Finlandii.