Wiele porad pochodzących np. z internetu ma charakter czysto życzeniowy – są one oparte raczej na obiegowych wyobrażeniach dotyczących tego, jak powinno wyglądać idealne środowisko pracy, niż na mocnych podstawach naukowych. Np. postulat, by całkowicie odciąć się od bodźców płynących z zewnątrz (e-maile, facebook, telefon), pracując przez cały dzień w słuchawkach lub w trybie offline, jest dość nierealistyczny. Potwierdzają to zresztą najnowsze badania naukowców, którzy eksperymentalnie sprawdzają warunki, w których nasz mózg działa najefektywniej.

1. Pozwól błądzić swoim myślom. Koncentrowanie się jest procesem, który wymaga dostarczania mózgowi dużo więcej energii niż wtedy, gdy mamy do czynienia ze swobodnym przepływem myśli. Gdy więc chwilowo brakuje nam pary, pozwólmy sobie odpłynąć – ale nie w nieznanym kierunku. „W takiej chwili pomyśl o czymś niezwiązanym z bieżącym zadaniem, ale także problemowym – spróbuj rozwiązać inne zagadnienie, do którego kierują się twoje myśli, a następnie wróć do swojego zadania” – sugeruje Paul Seli z Harvard University.

2. Śmieszne filmy z kotami są uważane za szkodliwą słabość prowadzącą do prokrastynacji, ale niektórzy psychologowie sądzą, że mogą one być pomocne w osiągnięciu stanu psychicznego dobrze służącego naszej pracy. W jednym z eksperymentów ludzie, którzy obejrzeli zabawne wideo, próbowali dłużej i z większym zacięciem ukończyć układanie skomplikowanych puzzli niż osoby z grupy kontrolnej, które oglądały film wprawdzie też relaksujący, ale nie zabawny. Badanie wykazało, że humor potrafi bardzo skutecznie uruchamiać nasz intelektualny potencjał.

3. Według teorii Nilli Lavie z University College w Londynie mózg przyswaja skończoną liczbę bodźców z otoczenia. Ale żeby skupić się na jednej czynności, musi zapełnić swoje pola percepcji. Idąc tym tropem, naukowcy wysnuli wniosek, że sterylny porządek na biurku, podobnie jak absolutna cisza nie zawsze sprzyjają rozwiązywaniu problemów. Każdy jednak musi znaleźć swój indywidualny poziom dystrakcji, który mu służy (np. cicho grające radio).

4. Kiedy walczysz z czasem, przerwa w pracy jest ostatnią rzeczą, którą bierzesz pod uwagę. Ale są też dowody na to, że to  właśnie przerwa może  poprawić twoją efektywność. Sztuka polega na tym, żeby wiedzieć, kiedy zrobić przerwę i co robić w tym czasie. Według badań z lat 90. po każdych 90 min pracy powinno nastąpić 15 min odpoczynku. Dziś podkreśla się skuteczność mikroprzerw, liczonych nawet nie w minutach, a w sekundach. Naukowcy sugerują, by w tym czasie wykonać kilka ćwiczeń, pobawić się liczeniem w pamięci lub zrobić sobie kawę.

5. Zadbaj o swój komfort. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco lub zbyt chłodno, może to wpłynąć na twoje skupienie. Badanie przeprowadzone naukowców z Cornell University wykazało, że pracownicy popełniają najmniej błędów, gdy temperatura otoczenia wynosi od 20 do 25⁰ C. Wiele oczywiście zależy od indywidualnych upodobań, pory roku, itd., niemniej, jeśli nie masz władzy nad termostatem, pamiętaj przynajmniej o zaopatrzeniu się w sweter lub wentylator – zależnie od sytuacji.

Focus Coaching, marzec–kwiecień 2018