Rozpoczynając poszukiwania odpowiedniego dla siebie zegarka należy rozpocząć od ustalenia kilku podstawowych kwestii. Pierwszą z nich będzie zdefiniowanie stylu, w którym najlepiej się czujemy i który towarzyszy nam na co dzień. Jeśli naszym podstawowym wyborem w kwestii ubioru jest garnitur, raczej nie będziemy szukać zegarka typowo sportowego. I odwrotnie – jeśli cenimy sobie wygodę i szeroko pojęty casual, to kiepskim pomysłem będzie zakup minimalistycznego, cienkiego zegarka, który o wiele lepiej odnajdzie się w otoczeniu białego mankietu eleganckiej koszuli.

Druga kwestia to budżet. Doskonale znana wszystkim zasada, że droższe oznacza lepsze nie do końca znajduje zastosowanie w świecie zegarków. Nie trzeba wydawać kilkunastu i więcej tysięcy, aby móc cieszyć się zegarkiem dobrej jakości, który posłuży przez wiele lat. Nie oznacza to przy tym, że te naprawdę drogie zegarki nie są warte swoich pieniędzy. Są, ale to zagadnienie na inny artykuł.

Jaki zegarek zatem powinniśmy wybrać, jeśli szukamy czegoś do codziennego użytkowania? Oto kilka propozycji w różnych stylach, które naszym zdaniem warto wziąć pod uwagę.

Zegarek typu nurek na co dzień

Zegarki do nurkowania to jedna z najpopularniejszych kategorii czasomierzy. Pierwotnie były tworzone – nie będzie to żadne zaskoczenie – z myślą o tych, którzy lubią spędzać wolny czas pod wodą. Tego typu zegarki posiadają kilka charakterystycznych cech:

  • odpowiedni poziom wodoszczelności (bez tego ani rusz),
  • pierścień, który umożliwia odliczanie wsteczne i sprawdzenie czasu, jaki został spędzony pod wodą,
  • wysoką jakość poszczególnych komponentów z racji na miejsce, w którym ma być użytkowany,
  • indeksy z powłoką luminescencyjną, która ułatwia odczytywanie godziny w ciemności.

Charakterystyczny design zegarków do nurkowania sprawił, że ochoczo zaczęli po nie sięgać wszyscy, którzy chcieliby wzbogacić swoją kolekcję o ciekawie wyglądający, a przy tym porządnie wykonany zegarek. Zegarki nurkowe mogą występować w towarzystwie bransolety lub gumowego paska, co czyni z nich czasomierze dość uniwersalne, pasujące do wielu stylizacji.

Zegarek minimalistyczny na co dzień

Oszczędna forma, indeksy w formie pionowych kresek (choć nie jest to żelazna reguła), stosunkowo cienka koperta i stonowana kolorystyka – to cechy, które najczęściej kojarzymy z minimalistycznymi zegarkami. Te w ciemniejszych kolorach dobrze będą pasować do garnituru, a inne (jak prezentowany poniżej wariant jasnobrązowy) świetnie odnajdą się u miłośników na przykład smart casualu.

Zegarek sportowy na co dzień

W latach dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych wielu młodych chłopaków marzyło o G-Shocku – zegarku, który był (i nadal jest) punktem odniesienia dla wielu producentów czasomierzy dla miłośników różnych dyscyplin sportowych. Jeśli bliski jest ci styl casualowy, a także szeroko pojęty sport, to taki zegarek jest właśnie dla ciebie. I choć niejedna firma ma w swojej ofercie czasomierze tego typu, to w tym przypadku lepiej pozostać przy klasyce – tym bardziej, że jest dostępna w ogromnej ilości wariantów kolorystycznych, a przy tym przystępnej cenie.

Zegarek na co dzień – smartwatch

Smartwatche jeszcze kilka lat temu były ciekawostką dla miłośników nowinek technologicznych, a obecnie stanowią coraz poważniejszą konkurencję dla tradycyjnych czasomierzy. Trudno się dziwić – jeśli pominiemy tandetną chińszczyznę z najniższej półki cenowej i zdecydujemy się na sprzęt renomowanego producenta, otrzymujemy zegarek, który nie tylko pokaże nam aktualną godzinę i datę. Taki sprzęt poinformuje nas o ilości spalonych kalorii, zapamięta trasę biegu, wyświetli powiadomienia z telefonu, a także pozwoli zapłacić zbliżeniowo w sklepie. Sporo modeli wpasowuje się w sportową stylistykę, ale w sklepach pojawia się coraz więcej wariantów o bardziej stonowanej stylistyce, które świetnie odnajdą się nie tylko na bieżni czy boisku, ale również w bardziej eleganckich stylizacjach.