Wiosna sprzyja kontaktowi ze sztuką, a spacery z kawą w dłoni coraz częściej prowadzą nas do muzeów. Macie podobne plany na majowo-czerwcowe popołudnia i weekendy? Od 28 kwietnia w głównej siedzibie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą jest - mieszczący się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 - Pałac Czapskich, odbywa się wystawa „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.”. W ramach niej można obejrzeć 51 wspaniałych prac od 23 artystów. Są to przede wszystkim cenieni polscy twórcy, których obrazy były (i wciąż są) przełomowe dla sztuki. Mowa tu o takich nazwiskach, jak Bożenna Biskupska, Marian Czapla, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Julian Fałat, Stanisław Kamocki, Wiktor Korecki, Łukasz Korolkiewicz, Wojciech Kossak, Franciszek Maśluszczak, Eugeniusz Minciel, Henryk Musiałowicz, Artur Nacht-Samborski, Włodzimierz Nałęcz, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Hanna Rudzka-Cybisowa, Jan Stanisławski, Wiesław Szamborski, Zygmunt Waliszewski, Urszula Wilk, Walenty Wróblewski czy Jadwiga Żołyniak. 

Równolegle część prac obejrzycie też online na stronie wirtualnej Galerii Sztuki w zakładce „Nasza kolekcja”. Tam zdigitalizowano obrazy między innymi Juliana Fałata, Franciszka Maśluszczaka, Stanisława Kamockiego, Wojciecha Kossaka, Włodzimierza Nałęcza, Jana Stanisławskiego oraz Zygmunta Waliszewskiego.

„Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” / Mat. prasowe

Nie tylko połączenie stacjonarnego podziwiania sztuki z dostępem internetowym jest niezwykłe w tej ekspozycji. To też jedna z nielicznych takich wystaw, na której można obejrzeć aż tyle prac tak wielu znanych twórców. Możliwe jest to dzięki działaniom Banku Pekao S.A., do którego zbiorów należą dzieła wymienionych artystów. Placówka nie tylko zdecydowała się pierwszy raz w historii pokazać swoją kolekcję szerokiej publiczności, ale także postanowiła zrobić to zupełnie za darmo.

Ogromnie cieszę się, że Bank Pekao S.A. uczestniczy w szerzeniu kultury wśród Polaków - mówi Leszek Skiba. Prezes Banku Pekao S.A. 

- Dzieła z naszej kolekcji, które do tej pory były dostępne jedynie dla naszych pracowników, teraz będą mogły zachwycać również szerokie grono zwiedzających. Kultura stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości i świadomości narodowej. Dlatego staramy się ją promować i wspierać. Mam nadzieję, że wystawa zgromadzi wielu miłośników malarstwa - dodaje Leszek Skiba.

Z kolei Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, podkreśla: - Bank Pekao S.A. w swojej długiej historii zapisał się nie tylko jako instytucja świadcząca usługi finansowe, ale również jako wielki mecenas zaangażowany w promowanie dziedzictwa i kultury polskiej. Cieszę się, że bogate zbiory banku, wśród których znajdują się płótna najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa polskiego XIX i XX stulecia, mogą być podziwiane w murach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawę „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” w Pałacu Czapskich w Warszawie można odwiedzić do 11 czerwca 2023 roku. Później część prac trafi na wystawy plenerowe w wybranych miastach w całej Polsce. Poza tym ekspozycja będzie dostępna również 13 maja podczas Nocy Muzeów. Jeśli zawsze marzyło się wam podziwianie sztuki za dnia i po zmroku - będziecie mieć ku temu niesamowitą okazję. Ponad 50 dzieł czeka na was w przestronnych salach warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.