Retinol to pochodna witaminy A i należy go grupy retiniodów. Składnik ten jest powszechnie stosowany w kosmetykach anti-ageing, ponieważ działa przeciwstarzeniowo, poprawia elastyczność skóry i przyspiesza odnowę komórek skóry. Polecany jest również w leczeniu trądziku lub blizn potrądzikowych. Mimo całej listy zalet ma również kilka wad. Przede wszystkim potrafi podrażniać skórę, a na efekty jego działania zazwyczaj trzeba trochę poczekać. 

Retinol - składnik dla cierpliwych

Pamiętaj, że w przypadku retinolu nie zobaczysz efektów od razu. Wręcz przeciwnie! Na początku stosowania retinoidów stan twojej skóry prawdopodobnie się pogorszy. Pierwsze efekty zauważysz dopiero po kilku miesiącach. Dlatego w stosowaniu retinolu bardzo ważne są cierpliwość i wytrwałość. Nie ma mowy o efekcie natychmiastowym. 

Retinol to składnik aktywny, o którym mówi się w samych superlatywach. Jednak musimy pamiętać, że mimo swojej wyjątkowości, z którą zgadzamy się w 100%, to nadal tylko (lub aż) składnik kosmetyczny. Niestety, ale nawet retinol nie potrafi zdziałać cudów, zwłaszcza jeśli będzie źle stosowany. Po pierwsze musimy pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość. Efekty działania retinoidów nie będą widoczne po pierwszej aplikacji. To jeden z tych składników, których stosowanie zaowocuje w przyszłości. Dlatego nawet jeśli jeszcze nie widzisz świetnych rezultatów, nie zniechęcaj się do kremu czy serum z retinolem – podkreśla kosmetolog, Martyna Radziejewska. 

Najlepsze stężenie retinolu dla początkujących

Jednym z najczęstszych błędów w stosowaniu retinoidów jest sięganie po zbyt wysokie stężenie kosmetyku. W tym roku Unia Europejska zakazała stosowania wysokich stężeń retinolu (powyżej 0,5%)  w użytku domowym. Nie bez powodu. Otóż wysokie stężenia zazwyczaj działają na skórę zbyt agresywnie i gwarantują podrażnienia. Jeśli zaczynasz przygodę z retinolem zacznij o stężenia 0,2%, a nawet 0,1% (zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę). 

Warto pamiętać, że aplikacja większej ilości kosmetyku z retinolem na skórę lub też wyższego stężenia substancji nie zapewni szybszych lub bardziej spektakularnych efektów. W taki sposób możemy się jedynie nabawić podrażnień – dodaje kosmetolog. 

Prawidłowa aplikacja retinolu na twarz

W przypadku retinolu zazwyczaj mówi się ilości przypominającej ziarnko grochu. Właśnie tyle kosmetyku z retinolem powinno się nakładać jednorazowo na twarz. Warto również podkreślić, że podczas kuracji retinolem nie można zapominać o mocnym nawilżeniu skóry. Dlatego na kosmetyk z retinolem warto nałożyć grubą warstwę kremu o właściwościach regenerujących. Taki krem powinien zawierać np. wąkrotę azjatycką, kwas hialuronowy, ceramidy, pantenol czy trehalozę. 

Stosując retinoidy nie możemy zapominać o nawilżaniu i regeneracji skóry. Ze względu na przyspieszone tempo wymiany komórkowej, podczas stosowania produktów z retinolem możemy odczuwać nadmierną suchość skóry. A jak pewnie większość z nas wie, sucha skóra o wiele szybciej się starzeje. Najlepiej połączyć ulubiony produkt z retinoidami z odpowiednim odżywaniem skóry, antyoksydantami oraz kremem z filtrem i dać sobie czas. A na pewno w przyszłości zobaczymy świetne efekty . 

Na koniec przypomnijmy kilka podstawowych zasad stosowania retinolu: najlepiej stosować go w okresie jesienno-zimowym maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Na drugi dzień po aplikacji retinolu nałóż krem z filtrem SPF. Nie łącz retinolu z kwasami AHA – to recepta na podrażnienia. Stosując się do tych zasad retinol nie powinien zadziałać na skórę drażniąco, a wręcz przeciwnie – przyniesie efekt w postaci gładkiej, zdrowej i jędrnej skóry.