Garnitury, do których są przyzwyczajeni mężczyźni, zazwyczaj wykonane są z jednolitego materiału, nie posiadają specjalnie wykończonych klap, ani satynowych pasków na nogawkach spodni. Jednak dziś granice między tymi elementami garderoby nieco się zacierają, ze względu na fakt, iż istnieje wiele sposobów noszenia smokingu, a wszystkie warianty i iteracje pasują zarówno do najprostszych, jak i najbardziej wyszukanych stylizacji.

Smoking ślubny a garnitur ślubny – różnice

Marynarka smokingowa będzie się nieco różnić od przeciętnej marynarki garniturowej. Jak już wspomnieliśmy, największa różnica dotyczy wykończenia klap i zewnętrznego, ozdobnego pokrycia tkaniną satynowaną, które nadaje smokingowi charakterystyczny wygląd. Klapy mogą być pokryte czystym jedwabiem lub gładką satyną, podobnie jak guziki marynarki. To samo dotyczy spodni smokingowych, które mogą (ale nie zawsze muszą) mieć pasek z tej samej tkaniny na dole.

Smoking na ślub zazwyczaj noszony jest z muchą oraz koszulą smokingową na spinki, ale możesz też zobaczyć mężczyzn noszących go z tradycyjną koszulą, koszulą z kołnierzykiem lub plisowaniem. Ważną cechą spodni do smokingu jest podwyższony stan oraz zakładki przy gurcie, zazwyczaj nie mają również szlufek na pasek, są raczej podtrzymywane przez smokingowy pas.

Jeśli pan młody decyduje się na założenie smokingu w swoim wielkim dniu, powinien zadbać również o specjalnie dopasowaną koszulę. Koszula smokingowa jest niezbędnym elementem eleganckiej stylizacji, a jej dopełnieniem powinny być także spinki do mankietów, tradycyjne obuwie, pas smokingowy, oraz w wyjątkowych przypadkach kamizelka.

Smoking czy garnitur – co wybrać na ślub?

Co więc powinieneś wybrać na swój własny ślub - garniturf czy ślubny smoking? Wszystko zależy od charakteru przyjęcia, jego motywu przewodniego oraz stylizacji panny młodej. Jeżeli twoja przyszła żona planuje w wielkim dniu mieć na sobie obszerną suknię ślubną w stylu księżniczki, możesz wyglądać przy niej niewystarczająco elegancko ubrany w garnitur. I odwrotnie, jeśli organizujecie ślub na plaży o zachodzie słońca, a panna młoda ma zwiewną, mniej tradycyjną suknię lub niekonwencjonalnie założy trampki do sukni ślubnej, to w czarnym smokingu prawdopodobnie nie będziesz pasował do całego anturażu.

Smoking ślubny – jaki wybrać?

W przypadku smokingu wybór nie zawsze jest oczywisty i czarno-biały. Każde atelier i wypożyczalnia strojów wizytowych ma w swojej ofercie smokingi w wielu kolorach, od czarnego przez grafitowy, granatowy, niebieski, czerwony, aż po biały w stylu Daniela Craiga. Wybierając kolor męskiego smokingu ślubnego, zwróć uwagę na motyw przewodni uroczystości i przyjęcia oraz na stylizację twojej ukochanej. Nie decyduj się na odważny odcień kobaltu, podczas gdy stylizacja panny młodej jest klasyczna i zachowawcza.

Jeśli chodzi o krój, to znajdź odpowiedni model dopasowany do twojej sylwetki. Poniżej podpowiadamy, na czym powinieneś opierać swój wybór:

  • Niski i szczupły: Marynarka jednorzędowa, średniej wielkości klapy.
  • Niski i krępy: Szersze klapy, brak pasa smokingowego. Smoking zapinany na jeden guzik lub na więcej guzików, jednak najwyższy powinien wypadać na naturalnej linii talii, a nie powyżej niej, aby stworzyć optycznie dłuższą linię klap.
  • Wysoki i umięśniony: Klasyczny garnitur jedno- lub dwurzędowy, dobrze skrojony.
  • Wysoki i szczupły: Typ sylwetki, na której niemal każdy rodzaj smokingu będzie wyglądał dobrze, o ile zostanie dobrze dopasowany.

Pamiętaj, że dobrze skrojony smoking to podstawa. Jeśli marynarka prawie pasuje na twoją sylwetkę i myślisz, że może obyć się bez poprawek, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Zainwestuj przede wszystkim w odpowiednie dopasowanie linii ramion.

Większość współczesnych smokingów ma otwarte klapy, co niestety sprawia, że wielu panów młodych wygląda bardzo podobnie i nie wyróżnia się swoją stylizacją od innych gości. Wynika to z braku wiedzy na temat rodzajów klap smokingowych. W ciągu dnia dopuszczalne jest noszenie smokingu z otwartymi klapami (notch lapels), jednak na wieczorne uroczystości to klapy zamknięte (peak lapels) są tymi, które powinni wybierać stylowi mężczyźni. Są nie tylko bardziej eleganckie, ale też optycznie wysmuklają sylwetkę. Pamiętaj również: im szersze masz ramiona, tym szersze powinny być klapy w marynarce do smokingu ślubnego.

Jakie buty do smokingu ślubnego?

Nie wiesz, jakie buty wybrać do ślubnego smokingu męskiego? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby pasowały zarówno do stylizacji, jak i twojego osobistego stylu i były wygodne. Zastanów się nad ich kolorem, materiałem, z którego będą wykonane i wykończeniem.

Na przykład, jeśli nosisz klasyczny czarny smoking, wybierz klasyczne eleganckie obuwie, takie jak oxfordy, skórzane mokasyny, buty monk strap, czy loafersy w kolorze czarnym z błyszczącym wykończeniem. Możesz też postawić na kolorowe, aksamitne, zdobione lub wzorzyste buty. Z kolei brązowe obuwie to świetna neutralna opcja do zestawienia z odważniejszymi garniturami w kolorach takich jak zieleń i kobalt.

Oczywiście najważniejsze jest znalezienie pary butów do smokingu, które są równie wygodne, co stylowe. Pamiętaj o przymierzeniu swoich nowych butów i rozchodzenie ich wcześniej, aby upewnić się, że są komfortowe i wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Dodatki do ślubnego smokingu

Mówiąc o ślubnym smokingu, nie moglibyśmy nie wspomnieć o możliwości podkręcenia jego charakteru przez akcesoria. Wprawdzie jedynymi niezbędnymi elementami smokingu są marynarka i spodnie, ale dlaczego nie dołączyć do nich kilku efektownych dodatków? Ozdobna biżuteria w postaci męskiego zegarka, sygnetu, haftowanej poszetki lub spinek do mankietów wysadzanych kamieniami będzie idealnym sposobem na dodanie ślubnej stylizacji pana młodego odrobiny nonszalancji.

Wybierając dodatki do smokingu, przemyśl również temat pasa smokingowego. Noszony w talii pas ma za zadanie ukrywać ostatni guzik koszuli oraz szlufki spodni, a jednocześnie wygładzać wpuszczoną w spodnie koszulę. Pas nie powinien być widoczny - został zaprojektowany w celu przechowywania przez mężczyzn biletów do opery w plisach skierowanych do góry.

Jeśli chodzi o dodatki do ślubnego smokingu męskiego, pomyśl o nich, jak o soli. Trochę doda smaku, zbyt dużo zepsuje potrawę. Jeśli cały twój strój jest klasyczny - prosta marynarka, spodnie i krawat - możesz dodać jeden oryginalny element (na przykład butonierkę z białym lub karmazynowym kwiatem) i sprawi on, że będziesz wystarczająco się wyróżniał. Jednak jeśli wybierzesz podążanie ścieżką "mniej znaczy więcej", upewnij się, że to "mniej" nadal jest autentyczne i stylowe - w przeciwnym razie może okazać się nudne.

Co założyć do smokingu ślubnego – krawat czy muchę?

Choć istnieje wiele opcji koszul smokingowych, klap, a nawet kolorów, to w przypadku wyboru dodatków do koszuli istnieją tylko dwie: muszka lub krawat. Tradycyjnie mężczyźni nosili do smokingu muchę, ponieważ była ona symbolem elegancji i wyglądu dopiętego na ostatni guzik. Jednak dziś, kiedy moda pozwala na bardziej oryginalne i kreatywne stylizacje, a młodzi panowie personalizują swoje ślubne stylizacje, zainteresowanie krawatami do smokingów zdecydowanie wzrosło.

Poza osobistymi preferencjami, przy wyborze "krawat vs. mucha" warto pamiętać, że ślub nie jest okazją, na którą zakłada się dodatki z mnóstwem wzorów i deseni - bez względu na to, co wybierzesz, niech to akcesorium będzie eleganckie i proste.