Niezależnie od tego, czy wybieramy wersję małą, czy większą – w obydwu, jesteśmy w stanie zmieścić niewiarygodnie dużo – w dodatku często zaskakujących przedmiotów. Po jej zawartości możemy też spróbować określić jakim typem jesteśmy, co lubimy i jaki styl życia prowadzimy. Tak więc, u kobiet pracujących np. w korporacji zwykle znajdziemy notatnik z długopisem, ładowarkę do telefonu, gumy do żucia czy małe perfumy, które pozwolą się odświeżyć przed kolejnym spotkaniem biznesowym (a nawet parę rajstop, na wypadek kiedy pójdzie nam oczko…). Miłośniczki sportu znajdą miejsce na ubrania na zmianę i antyperspiranty, a te z nas, które zawsze są przygotowane na spontaniczne wyjścia nie zapomną o kosmetykach – pudrze z lusterkiem, pomadce, tuszu do rzęs. U wielu z nas obowiązkowym elementem, niezależnie od ciężaru, jest czytana właśnie książka lub e-book. Tak, damska torebka to istna skarbnica wiedzy o jej posiadaczce. Ale… skrywa też jej „mroczne” sekrety np. zapalniczkę i paczkę papierosów lub ulubiony słodycz. 

Co mówi o nas zawartość naszej torebki?

Damska torebka może dostarczyć pewnych wskazówek na temat osobowości jej właścicielki – choć nie jest to jednoznaczny sposób określenia charakteru czy cech danej osoby. Jest jednak kilka wniosków, które można wyciągnąć na podstawie naszej shopperki, listonoszki czy kuferka:

  1. Organizacja: Jeśli torebka jest dobrze zorganizowana, z przedmiotami poukładanymi w odpowiednich przegródkach lub pojemnikach, może wskazywać na uporządkowany i skrupulatny charakter właścicielki. Osoba ta prawdopodobnie lubi mieć kontrolę i dbać o szczegóły.
  2. Praktyczność: Jeśli torebka zawiera głównie niezbędne przedmioty, takie jak portfel, klucze, telefon komórkowy, zapasowe chusteczki itp. może sugerować, że właścicielka skupia się na potrzebach codziennego życia i dba o jego praktyczne aspekty.
  3. Styl i moda: Torebka o wyrazistym designie i modnych detalach może świadczyć o zainteresowaniu właścicielki modą i trendami. Osoba ta prawdopodobnie przywiązuje wagę do wyglądu zewnętrznego i dba o swoje ubrania oraz dobór odpowiednich dodatków.
  4. Kreatywność: Torebka z nietypowym wzorem, w wyjątkowym kolorze lub oryginalnym kształcie może wskazywać na kreatywną naturę właścicielki. Posiadaczkę takiej torebki może charakteryzować zamiłowanie do sztuki i designu – może być też postrzegana jako osoba nietuzinkowa z indywidualnym stylem. 

Krótka historia damskiej torebki

Torebki ze swoją funkcją przechowywania osobistych przedmiotów istniały już w XVI wieku. Kiedy to zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili zawieszone przy pasku sakiewki. Następnie zastąpiły je kieszenie, by ponownie wrócić do łask pod koniec XVIII wieku, w postaci eleganckich torebek – zwanych „pompadourkami”. Wraz ze zmianą stylu ubioru, torebki zaczęły odgrywać coraz większą rolę – jednocześnie stając się atrybutem kobiecości. Wtedy też zmieniła się ich rola i powoli zaczęły zapełniać się różnego rodzaju przedmiotami – puderniczkami, lusterkami itd. XIX-wieczny rozwój przemysłu sprawił, że możliwe stało się tworzenie torebek na szeroką skalę o różnych wzorach i modelach – co tylko wzmocniło ich dostępność i popularność. Natomiast XX wiek zapewnił torebce niekwestionowane pierwsze miejsce wśród akcesoriów w świecie mody, czemu przyczynili się tacy projektanci jak Prada, Dior czy Chanel. Kto nie zna kultowych modeli torebek, jak Lady Dior – czyli ulubionego modelu księżnej Diany lub jednego z najbardziej pożądanego na świecie wzoru Chanel 2.55?

Adobe Stock

Torebka dziś, a w niej?

W dzisiejszych czasach torebka jest nieodzownym atrybutem każdej kobiety. Dopasowujemy ją do okazji, stroju, a nawet humoru. Zazwyczaj posiadamy ich od kilku, do nawet kilkunastu. Większość z nas ma swój ulubiony model, z którym mimo upływu lat ciężko nam się rozstać. Może dlatego, że często kojarzy się nam z momentami, w których nam towarzyszyła lub sytuacjami, w których jej zawartość przyszła nam z pomocą.

Poza aspektem wizualnym, spełnia też funkcję praktyczną. Pozwala nam mieć zawsze przy sobie tzw. niezbędnik, czyli najbardziej potrzebne przedmioty. Co zatem najczęściej znajdziemy dziś w damskiej torebce? Oprócz podstawowych rzeczy jak – telefon, portfel z dokumentami, czy klucze – często pełni ona funkcję mini kosmetyczki z przyborami do pielęgnacji i malowania oraz małej apteczki. To w niej ukrywamy też… nasze nałogi, jak papierosy. Zaskoczona? My niestety nie. Według statystyk w naszym kraju pali aż 3 miliony kobiet, co hipotetycznie daje ok. 3 milionów torebek… Niestety ten niechlubny nałóg pozostawia po sobie znak rozpoznawczy – przede wszystkim w postaci szkody zdrowotnej (!) – ale też w formie cuchnącej woni, którą przesiąka wszystko, w tym torebka, oraz wypalonych żarem dziur w materiale. Dlatego, przede wszystkim dla zdrowia, ale i zadbania o swoją ulubioną torebkę – rzuć papierosy. 

Najlepiej rzuć je od razu i śmiało oddaj się nowemu hobby, czyli buszowaniu po sklepach w poszukiwaniu najładniejszych modeli torebek. Przy okazji pięknej pogody warto też rozpocząć treningi na świeżym powietrzu (nie zapomnij zabrać torebki-plecaka, w którym zmieści się woda, chusteczki i telefon). Do tego spotkania z przyjaciółką, która wesprze Cię w tym procesie. Możesz też wypróbować nikotynową terapię zastępczą (miej zawsze w torebce pastylki, plastry lub gumy z nikotyną, po które będziesz mogła łatwo sięgnąć). Jesteś zatwardziałą palaczką? W takim wypadku możesz spróbować zamienić papierosa na jego elektroniczny odpowiednik, przykładowo podgrzewacz tytoniu (urządzenia te popularnie nazywa się „iqos-ami”). Dostarcza nikotynę, ale bez trującego i śmierdzącego dymu. Podgrzewany w nim tytoń uwalnia aerozol, który po pierwsze nie jest dymem, po drugie zawiera od niego znacznie mniej szkodliwych substancji i po trzecie – nie ma tego charakterystycznego dla papierosów zapachu, który wsiąka we wszystko, w tym w materiał torebki. 

Ale, ale… w te wakacje pójdź o krok dalej i całkowicie rzuć ten nałóg – tylko to zapewni najwięcej korzyści Twojemu zdrowiu i… odrobinę wolnego miejsca na nowe przedmioty w Twojej torebce!