Ciepły lipcowy wieczór, warszawskie Powiśle i... łąka w środku miasta. Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski wiedzą, jak zrobić wrażenie: i to nie tylko ubraniami, ale też formą ich podania. Specjalnie na premierę kolekcji wiosna-lato 2022 w betonowej dżungli zrobili miejsce na eden, w środku którego rozłożono trawiasty wybieg, a front row i inne miejsca gości znalazły się wśród kwiatów oraz drzew. Tylko w czwartek plac przed głównym wejściem do Elektrowni Powiśle stał się spektakularną łąką, której zapachy przyciągnęły nawet motyle i miejskie pszczoły. To wszystko za sprawą kompozycji z żywych kwiatów zespołu @dieblume.pl i koncepcji zieleni @re.dor. 

Kiedy rozmawialiśmy z projektantami w czwartek w ciągu dnia, opowiadali: "Jesteśmy bardzo podekscytowani, ponieważ nasz pokaz odbędzie się na stworzonej specjalnie dla nas łące, a modelki i modele będą chodzili po trawie. Romantyka spotyka się w tej kolekcji z rock&rollem, więc chcieliśmy, żeby samo show też było bardzo romantyczne, ale jednak zaskakujące. Cały klimat przełamie dodatkowo specjalnie dobrana muzyka"

W takiej bajkowej scenerii Paprocki & Brzozowski pokazali swoje dwie uzupełniające się kolekcje na wiosnę-lato 2022: Timeless (linię ready-to-wear) oraz Atelier (szytą na miarę).

Na wybiegu zobaczyliśmy między innymi białe topy i czarne spódnice zdobione piórami, koronkowe mini ze srebrzystymi aplikacjami, maxi bez rękawów w abstrakcyjny wzór inspirowany paskami zebry, amarantowe i kobaltowe garnitury, wysadzane kryształkami bieliźniane topy połączone ze spodniami w kant, tiulowe suknie w turkusie z nadmuchanymi ramionami, zabudowane sukienki obsypane cekinami i te krótkie flirtujące z asymetrią, komplety całe w brokacie, mini w białym złocie, marynarki iskrzące się srebrem.

Paprocki & Brzozowski wiosna-lato 2022 / fot. Filip Okopny @FashionImages

"Kolekcja mówi przede wszystkim o kobiecości i kobietach. Bardzo długo czekaliśmy przez okres pandemii, aby zrobić pokaz i wreszcie ta sytuacja się nadarza. Kolekcja więc bardzo długo dojrzewała. Znajdziemy w niej z jednej strony bardzo eleganckie garnitury, które będą pojawiać się w przeróżnej kolorystyce, a z drugiej - sukienki na różne momenty życia kobiety" wyjaśnił nam w rozmowie utalentowany duet. 

Hołdowanie kobiecości i wyjątkowym momentom widać idealnie w prezentowanych garniturach, koszulach, topach czy sukienkach linii Timeless, które z jednej strony mają proste formy, a z drugiej zdobią je naszywane ręcznie kamienie i pióra. Tej samej przyświecają również projekty z linii Atelier, które są ukłonem w stronę wysokiego krawiectwa, tym razem łączące romantyczną ulotność piór, przezroczystości i połyskujące kryształki z rockową zmysłowością konstrukcji. "To właśnie zasada kontrastu i miks elegancji z codziennością, ready to wear z haute couture, romantyzmu z rock’n’rollem stanowi najlepszą i najbardziej charakterystyczną wizytówkę duetu Paprocki & Brzozowski" czytamy w informacji prasowej.

Paprocki & Brzozowski wiosna-lato 2022 / fot. Filip Okopny @FashionImages

W wywiadzie zdradzili nam jeszcze więcej: "Nad kolekcją pracowaliśmy cztery miesiące. Jest naprawdę duża, więc ewidentnie brakowało nam pracy nad projektami stricte pokazowymi i bardzo chcieliśmy wyżyć się artystycznie. Postawiliśmy na romantykę połączoną z rock&rollem. Tradycyjnie łączymy kontrasty, uwielbiamy bawić się skrajnościami i właśnie z jednej strony ta romantyka, a z drugiej ciemny wieczorowy pazur, który, mamy nadzieję, będzie bardzo widoczny. Najciekawsze naszym zdaniem będą jednak, te historie, gdzie omawiany romantyzm spotka się ze wspomnianym rock&rollem". Dodali też, że bez zmian sięgają po szlachetne materiały. "Będzie mnóstwo jedwabi, płynących szyfonów, ale też dużo pięknych luksusowych wełen. Wiele błysku, ale ten błysk nie będzie oczywisty: nie tylko i wyłącznie cekinowy, ale z kamieni Swarovskiego. Także i taki, który Mariusz stwarza z wielu innych tkanin, wręcz patchworkowy. Cieszymy się, że w tej kolekcji jest dużo pracy ręcznej i mamy nadzieję, że efekt będzie spektakularny, ponieważ są to materiały, których nigdzie indziej się nie zobaczy. Poza tym postawiliśmy też na pióra, które są mocnym akcentem tego sezonu, a u nas będą w dosyć zaskakujących kolorach".

Miłość do wszystkich rodzajów kobiecości zawarta została jednak nie tylko w samych projektach, ale też w samym show.

Tutaj na zgromadzonych gości czekała niespodzianka: okazało się, że Paprocki & Brzozowski zaprosili na wybieg modelki (ale też modeli) o różnych rozmiarach, kształtach, kolorach skóry czy o różnym wieku, co pozwoliło udowodnić, że ich ubrania naprawdę świetnie leżą na każdym. To jednak nie wszystko, bo w projektach Paprockiego & Brzozowskiego ujrzeliśmy tego wieczoru także muzy projektantów, które razem z nimi dojrzewały i tworzyły historię mody w Polsce, a teraz uświetniły ich wybieg: Karolinę Malinowską, Kamilę Szczawińską, Paulinę Krupińską i Ewę Witkowską. Równolegle kreacje marki można było ujrzeć na widowni w stylizacjach takich gwiazd, jak m.in. Agnieszka Woźniak-Starak i Małgorzata Socha.

Projektantów zapytaliśmy jeszcze o ich ulubione sylwetki z kolekcji wiosna-lato 2022. "Wszystkie to nasze dzieci, więc właściwie trudno nie kochać tego, co się samemu wymyśliło i stworzyło. Aczkolwiek ja bardzo lubię kolory złoty i turkusowy, które pojawiają się w kolekcji" odpowiedział Mariusz Brzozowski, a Marcin Paprocki dodał: "A ja oczywiście mam swoje ukochane: to są wszystkie te, które są albo czarno-białe, albo czarne".

Paprocki & Brzozowski wiosna-lato 2022 / fot. Filip Okopny @FashionImages

Ponad 500 gości, którzy wypełnili miejską łąkę, obejrzało lekki i pachnący latem pokaz, który zaserwowano z nieoczywistą i kontrastującą muzyką. Finał pełen radości, już po zmroku i z chłodniejszym powietrzem, idealnie zgrał się z dźwiękami "It's raining man" The Weather Girls, do którego modelki wychodząc na wybieg postanowiły... zatańczyć. Niesamowite show spotkało się w gromkimi oklaskami na stojąco. Właśnie za taką modą tęskniliśmy wszyscy - odważną, piękną, artystyczną. Jeszcze podaną w formie takiego pokazu: prawdziwego, namacalnego, pełnego doświadczeń sensorycznych, który uziemił nas i chociaż na chwilę oderwał nas od przebywania w wirtualnym świecie. 

"Przygotowania do ostatniego pokazu na chwilę przed premierą kolekcji wstrzymała pandemia. Nie oznacza to jednak, że przerwaliśmy pracę. Wręcz przeciwnie - był to dla nas bardzo twórczy czas, dojrzeliśmy i rozwinęliśmy się jako Projektanci, zdefiniowaliśmy na nowo przyszłość naszej marki. Pokaz na łące stworzonej w Elektrowni Powiśle to dla nas ukoronowanie wytężonej pracy w zaciszu atelier, którą w końcu możemy pokazać klientkom i publiczności" dopowiadają projektanci, a my gratulujemy im zarówno świetnego pokazu, jak i pięknej kolekcji. 

Zdjęcia z wybiegu Pokaz Paprocki & Brzozowski wiosna-lato 2022 możecie obejrzeć już w naszej galerii.