Barrel leg, czyli dżinsy podkowy

Jak sama nazwa wskazuje, ich nietypowy kształt jest dopasowany w talii i kostkach, ale wygina się po bokach i nabiera maksymalnej szerokości w okolicy kolan. Dżinsy podkowy przypominają trochę retro fason mom jeans, które robiły furorę w 2018 roku - ich wysoki stan podkreśla talię i przytula się do bioder, ale zwężające się nogawki mają zdecydowanie bardziej przerysowaną, architektoniczną formę - wyglądają prawie jak rzeźby sztuki współczesnej.

Podkowy robią niesamowicie efektowne wrażenie, ale w gruncie rzeczy są praktyczniejsze od puddle jeans, które nieuchronnie zbierają kurz i błoto przy każdym założeniu, i wygodniejsze od rurek, bo nie opinają nogi. Kochamy ich nonszalancki luz i strukturalny fason. To idealna kombinacja - i nie tylko my jesteśmy tego zdania. Według danych platformy Lyst, wyszukiwania "barrel jeans" wzrosły o 150% w ciągu zaledwie miesiąca, odkąd pojawiły się na wiosennych wybiegach.

5 modeli dżinsów, które będą królować w nowym sezonie [trendy wiosna-lato 2024] >>

Alaia jesień-zima 2024/2025 / Spotlight/Launchmetrics

Schiaparelli wiosna-lato 2024 / Spotlight/Launchmetrics

Daniel Roseberry, dyrektor kreatywny Schiaparelli, też zainspirował się kształtem podkowy. Dżinsy przypominające formą nawiasy zostały zestawione ze złotymi sandałkami i eleganckim żakietem.

Remain wiosna-lato 2024 / Spotlight/Launchmetrics

Kopenhaska marka Remain poszła w bardziej swobodnym, niemalże grunge'owym kierunku. Tym razem dżinsy podkowy pojawiły się w możliwie najsurowszej formie.

Tibi wiosna-lato 2024 / Spotlight/Launchmetrics

Nowojorska marka Tibi maksymalnie stonowała ten polaryzujący kształt - na pierwszy rzut oka można pomylić je z typowymi jeansami baggy, które królowały przez kilka ostatnich sezonów. Nogawki w kształcie łagodnych nawiasów to dobre rozwiązanie dla tych z nas, które chcą przetestować nowy gorący trend w subtelniejszy sposób.

Gwiazdy pokochały ten fason

Julianne Moore w dżinsach podkowachGotham/Getty Images

Na początku tego miesiąca Julianne Moore wyszła na ulice Nowego Jorku w ultraszykownej wersji "Canadian tuxedo" (znanego też jako denimowy garnitur). Dopasowana w talii kurtka, która lekko rozszerzała się w okolicy bioder, płynnie przechodziła w pasujące dżinsy podkowy. Monochromatyczny look wyglądał świeżo, a zarazem elegancko.

Fanką tego polaryzującego fasonu dżinsów jest też Rosie Huntington-Whiteley, która włączyła je do swojej casualowej stylizacji.

Jak nosić dżinsy podkowy?

Gotham/Getty Images

To jeden z tych fasonów-jednorożców, który pasuje na każdy wzrost i (prawie) każdą figurę. Chociaż na wybiegach pojawiały się w niemal karykaturalnej formie, w sklepach dominują ich bardziej stonowane, nadające się na co dzień wersje.

Dżinsy podkowy można stylizować na dwa sposoby - pozwolić im odgrywać pierwsze skrzypce w zestawie z dopasowanym w talii topem oraz smukłymi butami, albo pobawić się formą i zestawić z luźniejszymi warstwami, balansując całość podkreślającym talię paskiem.

Spotlight/Launchmetrics