Sally Rooney – „Normalni ludzie”

Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

„Normalni ludzie” to jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich lat. 29-letnia Irlandka Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, opowiada w niej o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Pisarka udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.

Powieść nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Ponadto stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a adaptację wyreżyseruje Lenny Abrahamson. „The Guardian” w swojej recenzji już w tytule napisał, że jest to przyszły klasyk literatury. Tym samym warto samemu sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Na pewno mamy tutaj do czynienia z czymś świeżym i angażującym, co nie tak znowu często zdarza się w przypadku młodych autorek czy autorów.

Elena Ferrante – „Czas porzucenia”

Przed laty Olga zamieniła literackie aspiracje na życie żony i matki. Gdy po piętnastu latach związku dowiaduje się, że mąż porzuca ją dla znacznie młodszej dziewczyny, jej życie kompletnie się rozsypuje. Codzienne obowiązki stają się niemożliwym wysiłkiem, uroda i wygląd przestają się liczyć, a opieka nad dwojgiem dzieci zdecydowanie ją przerasta. W Oldze rośnie gniew, zazdrość i obsesja, która przemienia kobietę w kogoś, kim nigdy nie była. Pewnego dnia własne mieszkanie staje się dla niej prawdziwym więzieniem, kobiecie nie pozostaje nic innego, jak tylko zmierzyć się z tkwiącymi w niej upiorami.

Elena Ferrante to fascynująca enigma – wciąż nie wiemy, kto ukrywa się pod tym pseudonimem. A nie potrzebujemy poznania tożsamości, by stwierdzić, że autorka potrafi pisać niezwykle. Sławę przyniósł jej cykl neapolitański (m.in. „Genialna przyjaciółka”), ale już wcześniejsza od nich powieść pokazywała, że Ferrante jest kimś, kogo powinno się czytać.

Autorka w tym tytule ze swobodą kwestionuje ideały kobiecości i macierzyństwa, snując opowieść o kobiecie powoli osuwającej się w stan, który nazywa „brakiem jakiegokolwiek sensu”. Dni Olgi stają się desperackim, niebezpiecznym skokiem w najmroczniejsze zakamarki własnej duszy. Zatem „Czas porzucenia” to druga niezbędna czytanka marcowa.

J.M. Coetzee – „Śmierć Jezusa”

Na meczu piłki nożnej David spotyka tajemniczego mężczyznę. Za jego namową zostawia rodziców i przeprowadza się do sierocińca. Szybko zjednuje sobie uczniów. Zostaje obwołany Bogiem.

John Maxwell Coetzee to jeden z tych pisarzy, który nie może narzekać na brak wyróżnień. Otrzymał Nagrodę Nobla, jako pierwszy zgarnął dwukrotnie Bookera. Nie dzieje się tak bez przyczyny – to w końcu jeden z najlepszych anglojęzycznych pisarzy ostatnich 50 lat. Najnowsza propozycja Coetzee’go jest mroczna, obrazoburcza. To osadzona we współczesnym świecie historia świętej rodziny.

Ed Brubaker, Sean Phillips, Colin Wilson – „Śpioch”

Pierwszy tom jednej z najlepszych amerykańskich serii komiksowych, w której przenikają się elementy czarnego kryminału i thrillera szpiegowskiego. Tytułowy Śpioch to tajny agent Holden Carver. Postczłowiek obdarzony niezwykłymi mocami. Jednym dotknięciem umie sprawić, że wszelkie obrażenia, których doznaje w walce, przechodzą na przeciwnika, nie odczuwa bólu, a jego ciało błyskawicznie się goi.

Carver na rozkaz swojego szefa Johna Lyncha przenika w szeregi organizacji przestępczej dowodzonej przez zbrodniczego Mao. Zanim Śpioch ukończy misję, jego przełożony zapada w śpiączkę, a wtedy Carver nie ma wyboru – zostaje podwójnym agentem. Jeśli chce przeżyć, musi pogodzić wykonanie pierwotnego zadania z lojalnością wobec rozpracowywanej grupy.

Ed Brukaber to mistrz komiksowego noiru. Jego bohaterzy posiadają często bardziej mroczną psychikę i wykazują się motywami, które są mocno niejednoznaczne. „Śpioch”, przepełniony czarnym humorem, brutalnością i adrenaliną, to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów komiksu, ale także dla osób, które chcą poczytać coś, co jest niezwiązane z Supermanami, Spider-Manami czy Batmanami.

Brian Wood, Riccardo Burchielli – „DMZ – Strefa zdemilitaryzowana”

Pierwszy tom jednej z najciekawszych serii wojennych ostatnich lat. Akcja opowieści dzieje się w niedalekiej przyszłości. Stany Zjednoczone zwalczają antyestablishmentowe powstanie amerykańskich klas średnich, które utworzyły tak zwane Wolne Stany. Ta druga wojna secesyjna spustoszyła cały kraj, ale największym zniszczeniom uległ Nowy Jork. Rząd USA kontroluje wschód, Wolne Stany zachód, a obie strony starają się przejąć wyspę Manhattan, zwaną teraz strefą zdemilitaryzowaną – DMZ.

Właśnie tam wylądował młody fotoreporter Matty Roth. Reszta jego ekipy prawdopodobnie zginęła – Matty jest sam, brakuje mu doświadczenia i sprzętu. Jednak w DMZ dostanie życiową szansę, by relacjonować wydarzenia, do których nie mają dostępu inni dziennikarze. Jeśli uda mu się pokazać prawdę, może zostać największym korespondentem wojennym w dziejach.

W recenzji dla „The New York Times” krytyk Douglas Wolk scharakteryzował pierwszy tom komiksu jako „list miłosny do miasta”, chwaląc Wooda za jego „kwaśne metafory dla amerykańskiego ferworu patriotycznego”, a rysownika Burchielliego za „niechlujną, celowo brzydką grafikę”, która jest efektywna w ilustrowaniu apokaliptycznej tematyki. Na pewno warto sięgnąć po ten tytuł.

Gail Simon – „Ptaki nocy – tajemnice i morderstwa”

Komiks będący dobrym dodatkiem do filmu „Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”. Wielokrotnie nagradzana scenarzystka Gail Simone na łamach albumu „Ptaki Nocy – tajemnice i morderstwa” przedstawia pogmatwane relacje i szalone przygody, które uczyniły Ptaki Nocy ciekawą grupą superbohaterek.

Stanąwszy przed trudnym dylematem prawnym i etycznym, Ptaki Nocy muszą ulitować się nad niedoszłym oszustem, ale akt miłosierdzia ściągnie im na głowy niejakiego Savanta. Ten ekspert od wymuszeń i były superbohater uważa, że potrafi przechytrzyć Oracle oraz pokonać w walce Black Canary... i zamierza tego dowieść!

A gdy już będzie się wydawało, że nasze bohaterki opanowały sytuację, Black Canary poleci do Hongkongu odwiedzić chorego i trafi tam na najgroźniejszą wojowniczkę uniwersum DC – Lady Shivę! Shiva ma pewien plan i zamierza złożyć Canary propozycję, mogącą odmienić jej życie. Jeśli lubicie lekką rozrywkę, to ten komiks będzie dla was.

Gabriel Michalik – „Kaszpirowski. Sen o wszechmocy”

Anatolij Kaszpirowski, zwany również „Czerwonym magiem" to rosyjski hipnotyzer, który na przełomie lat 80. i 90. XX w. przeprowadzał seanse hipnozy na antenie państwowej telewizji, stając się tym samym uzdrowicielem milionów. Wielu widzów uznawało, że jego telewizyjne terapie leczyły szeroką gamę chorób – od raka po alkoholizm i wypadanie włosów.

Jego wpływ na społeczeństwo było tak ogromne, że radzieckie Ministerstwo Zdrowia uznało te praktyki za „zbiorową psychozą", która grozi utratą zdrowia psychicznego i szybko zdjęła program z anteny. Popularność Kaszpirowskiego wykraczała jednak poza granice ZSRR. Jego seanse emitowane były m.in. również w Polsce (przez TVP) i podobnie jak w Związku Radzieckim budziły wielkie zainteresowanie. Tak wielkie, że w roku 1990 roku hipnotyzer zdobył nagrodę publiczności dla znaczącej osobowości w polskiej telewizji.

Jak to się stało, że „Czerwony mag", zahipnotyzował całą, podnoszącą się z cienia Imperium, Polskę i Rosję epoki pieriestrojki? Dlaczego z honorami przyjmowali go Lech Wałęsa i Paulini na Jasnej Górze? Co o polskiej wolności mówi nagła potrzeba masowych cudów?

Fenomen Kaszpirowskiego – jego życie i tajemnice opisuje Gabriel Michalik, autor bestsellerowej biografii Danuty Szaflarskiej „Jej czas". To nie tylko zaskakująca historia człowieka, który będąc hipnotyzerem, był również skutecznym negocjatorem ratującym życie setek zakładników przetrzymywanych przez terrorystów. „Kaszpirowski. Sen o wszechmocy" to również spojrzenie na wojnę z religią w epoce komunizmu i jej odrodzenie po rozpadzie ZSRR. A także na polską transformację i współczesny świat pogrążony w ideowym chaosie, który rodzi potrzebę nie tylko „Czerwonych magów".

Miles Hyman – „Loteria”

Małe, idylliczne amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą...

O tym miasteczku traktuje opowiadanie „Loteria”, które w 1948 roku opublikował „The New Yorker”. Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga i Neila Gaimana.

Powieść graficzna Milesa Hymana, ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją opowieść – odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale – pozwala spojrzeć na „Loterię” z nowej, ale równie niepokojącej perspektywy jak przy oryginale.

Marek Teller – „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler w oparciu o nieznane źródła odkrywa tajemnice przedwojennych gwiazd kina i estrady. Błyskotliwe kariery wielu z nich legły w gruzach wraz z wybuchem II wojny światowej.

Dzięki drobiazgowemu autora poznajemy m.in. losy sławnej Iny Benity, odkrywamy kłamstwa arystokraty ukrywającego się pod pseudonimem Harry'ego Corta oraz podążamy za karierą Edwarda Raquello, etatowego amanta Hollywood, a później wymagającego szefa Głosu Ameryki. Wraz z Tellerem postaramy się również zrozumieć zawiłe losy Luli Kryńskiej, królowej piękności, na której życiorys padł cień współpracy z III Rzeszą oraz przyjrzymy się imponującej karierze niezbyt utalentowanej aktorki Moniki Carlo.

„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej” to pozycja dla wszystkich miłośniczek i miłośników historii dziesiątej muzy. Przenosi nas świata celuloidowych taśm filmowych, porywających rewii oraz prawdziwych osobistości polskiej kultury. Do świata, którego już dawno nie ma.

Maria Mamczur – „Żony gejów. O tym, czego nikomu się nie zdradza”

Po piętnastu latach związku Anna odkryła w telefonie męża SMS-y od młodych kochanków. Ryszard wie, jak bardzo skrzywdził Łucję, ale przez lata robił wszystko, żeby zapomnieć, kim jest. Żona geja od dwudziestu pięciu lat – nie chce rozwodu. W sypialni było okropnie, ale w salonie i w kuchni świetnie.

Różne scenariusze – podobne emocje. Żal. Wstyd. Niepewność. Cierpienie. Gniew. Odczuwane skrycie przez żony i mężów, obezwładniające i niszczące poczucie własnej wartości.

Maria Mamczur, doświadczona i nagradzana reporterka, stara się przybliżyć zjawisko, o którym wszyscy wiedzą, ale o którym nikt nie rozmawia. Oddaje głos kobietom, które dowiedziały się, że ich mężowie lub życiowi partnerzy są gejami. Rozmawia również z tymi, które świadomie zdecydowały się na związek z gejem. Spotyka się także z mężczyznami – oni opowiadają jej o związku z kobietą ze swojej perspektywy.

Reporterka konsultuje się z uznanymi terapeutami i seksuologami, by przedstawić szerszy kontekst zjawiska. Zagłębia się w historie swoich bohaterek i bohaterów po to, aby lepiej zrozumieć, z czym się borykają, kiedy po związku zostają zgliszcza. Ale niekiedy też miłość, która – choć niechciana – trwa w nich mimo wszystko.

Susan Carnicero, Mike Floyd, Philip Houston – „Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko”

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków…
Jeżeli twoje dziecko zmaga się z problemami z rówieśnikami, ale nie chce mówić na ten temat…
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój partner nie jest do końca szczery i nie wiesz, jak przekonać go, aby wyznał prawdę… Albo ciekawi cię, jakich technik używają sprzedawcy, by namówić klientów do zakupu niepotrzebnego gadżetu…to oznacza, że ta książka jest dla ciebie.

Umiejętność skutecznego dotarcia do prawdy jest wyjątkowym talentem, który posiada niewiele osób. Co możesz zrobić, nie mając specjalnego przeszkolenia, gdy wiesz, że ktoś ukrywa ważne informacje, a ty koniecznie chcesz je poznać?

W tej książce znajdziecie kilka skutecznych metod perswazji autorstwa specjalistów, którzy poparli je wieloletnim doświadczeniem!

Philip Houston, Michael Floyd i Susan Carnicero, byli agenci CIA i autorzy bestsellerowej „Anatomii kłamstwa” pokazują, jak wydobyć z ludzi prawdę. Przy okazji nauczą cię technik stosowanych w walce z terroryzmem. Znajdziesz tutaj relacje z autentycznych przesłuchań, obszerne wyjaśnienia i przykłady z codziennego życia. Uzupełnione zostały spostrzeżeniami Petera Romary’ego, uznanego na arenie międzynarodowej prawnika, trenera i eksperta w stosowaniu podobnych technik w prawie, biznesie i negocjacjach.

Sigitas Parulksis – „Ciemność i partnerzy”

Litwa, rok 1941. Vincentas, wrażliwy fotograf, zawiera faustowski pakt z oficerem SS. W zamian za życie swoje i swojej żydowskiej ukochanej dołącza do nazistowskiego szwadronu śmierci, aby fotografować masowe egzekucje Żydów. Niemiec stawia jeden warunek – fotograf ma odnaleźć piękno w tym, co fotografuje.

W swojej prowokującej powieści Sigitas Parulskis przybliża jeden z najkrwawszych okresów w dziejach Litwy, gdy zamordowano 94 proc. jej żydowskich mieszkańców. Swoim bohaterom każe skonfrontować się ze strachem i na nowo ustanowić granice moralności, a z szokującego zestawienia piękna fotografii z nieludzką brutalnością wyłania się obraz nieoczywistej i nieznanej historii. Historii, która zdążyła już podzielić litewskich czytelników.