Według planów Unii Europejskiej w 2025 roku plastikowe butelki mają być recyklingowane w aż 90%. To dobre wieści i sami producenci opakowań popierają tę koncepcję. W wypełnieniu nowego prawa ma pomóc system kaucji. Bruksela negocjuje ten temat i zdecydowana większość państw Unii Europejskiej się z nim zgadza, tylko nie... Polska. Jak podaje RP.pl - polscy eksperci uważają, że w naszym kraju takie działanie jest zbyt drogie, a system kaucyjny nie ma związku ze zbieralnością butelek.

Czytaj: Polski wynalazek alternatywą dla plastikowych opakowań?>>

Czy w Polsce będzie kaucja za plastikowe butelki?

Ekolodzy są jednak innego zdania, a za przykład podają podobną działalność w Niemczech, która okazała się ogromnym sukcesem (dzięki kaucjom recykling wynosi tam 99%) i statystyki, które mówią jasno, że bez systemu kaucyjnego odzysk surowców wtórnych w żadnym kraju nie przekracza 60%. "Każdy, kto mówi, że system kaucji na butelki plastikowe nie podnosi poziomu recyklingu, jest albo złym specjalistą, albo kłamie" twierdzi cytowany przez Rzeczpospolitą ekspert Europejskiego Biura Ochrony Środowiska, Piotr Barczak. 

Ministerstwo Środowiska, jak podaje Business Insider Polska, wystosowało później oświadczenie i napisało w nim, że nie chodzi o sprzeciwianie się takim działaniom, a to, że wg niego "nie powinno być narzucane krajom członkowskim jedno rozwiązanie w osiąganiu tych celów, jak to ma miejsce w przypadku kaucji na opakowania".

Więcej: Przedmioty ograniczające zużycie plastiku w domu>>

Propozycja UE dotycząca recyklingu plastikowych butelek i systemu kaucyjnego spotkała się z ogromnym poparciem, prawie wszystkich państw należących do UE, ale także Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Czy Polska zmieni zdanie i czy nowe prawo zostanie wprowadzone? Wszystko ma się wyjaśnić do końca roku.