Ostatnio pisaliśmy o tym, że powietrze w polskich miastach jest skażone rakotwórczym benzo(a)pirenem. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że nasze powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w UE. Aż 19 z 20 najbardziej zatrutych benzo(a)pirenem miast leży w Polsce. Jesteśmy też rekordzistami, jeśli chodzi o pył - PM2,5. 6 z 10 miast UE z najwyższym stężeniem tej szkodliwej substancji znajduje się w Polsce. Natomiast według raportu z 2016 Światowej Organizacji Zdrowia, 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. PM2,5 jest jednym z głównych składników składników smogu. Pochodzi przede wszystkim ze spalin samochodów oraz emisji przemysłowych. Ten szkodliwy pył zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które przedostają się do górnych dróg oddechowych, płuc i przenikają do krwi.

Jak donosi serwis Science Alert, badania przeprowadzone w Szanghaju potwierdzają związek między zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem autyzmu u dzieciTo właśnie w Chinach choroby i przedwczesna śmierć związane z zanieczyszczeniem powietrza są palącym problemem.

Gongbo VhenYuming Guo z australijskiego Monash University przez 9 lat badali związek długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze z rozwojem autyzmu we wczesnym okresie życia dzieci. Okazuje się, że oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2,5 koreluje się z występowaniem autyzmu. Ekspozycja na PM2,5 zwiększyła ryzyko rozwoju ASD o 78 proc. Badania objęły 124 dzieci z ASD oraz 1240 zdrowych dzieci, stanowiących grupę kontrolną. Dane z codziennych odczytów zostały dopasowane do miejsca, w którym mieszkały dzieci. Obserwowano je od urodzenia do 3. roku życia. Informacji o zanieczyszczeniu powietrza dostarczał mierzący je satelita. 

Profesor Yuming Guo podkreślił, że przyczyny autyzmu są niezwykle złożone i nie w pełni zrozumiałe, ale coraz częściej dostrzegane są czynniki związane ze zanieczyszczeniem powietrza.

Rozwijające się mózgi małych dzieci są bardziej narażone na toksyczny wpływ środowiska, a wiele badań sugeruje, że może to wpływać na funkcjonowanie mózgu i układ odpornościowy. Nadal jednak potrzebne są badania, aby w szerszym zakresie zbadać związek między zanieczyszczeniem powietrza a zdrowiem psychicznym - powiedział profesor Guo. 

Źródło: www.sciencealert.com i naukawpolsce.pap.pl