Surowe prawo w końcu się zmieniło: od czerwca kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą usiąść za kierownicą i zupełnie samodzielnie prowadzić auto - to jedna z reform saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana. Pierwsze wzmianki o nadchodzących zmianach pojawiły się jesienią 2017 roku, a przez ostatnie miesiące krajowe drogi były przygotowywane na napływ nowych kierowców. Gdy kobiety dostały zielone światło w tej sprawie, tysiące z nich zapisały się na kurs prawa jazdy. Wczoraj, 24 czerwca, pierwszy raz od kilkudziesięciu lat samodzielnie ruszyły drogami własnego kraju.

Zawsze wiedziałam, że ten dzień kiedyś przyjdzie. Ale przyszedł tak szybko, nagle. Czuję się... wolna jak ptak - powiedziała amerykańskiej prasie pisarka Samar Almogren

Dlaczego Saudyjki nie mogły prowadzić auta? 

Prywatny kierowca nie był elementem luksusu, a wynikiem obowiązującego w Arabii prawa. W rzeczywistości pełniło to funkcję narzędzia kontroli. Wśród uzasadnień zakazu pojawiały się jednak takie argumenty, jak to, że prowadzenie auta szkodzi jajnikom i miednicy kobiet oraz ma zły wpływ na dziewictwo i ciążę. 

Saudyjskie kobiety usiadły za kierownicą

Teraz trwające od dekad prawo w końcu się zmieniło. Skąd zmiana? Bardziej niż o kwestiach obyczajowych, mówi się o zaletach ekonomicznych takiego obrotu spraw. Pieniądze wydawane na zagranicznych kierowców można według władz państwa zagospodarować lepiej, podobnie jak czas saudyjskich mężczyzn (jeśli akurat oni byli kierowcami). Nowe prawo będzie oczywiście dostosowane do prawa szariatu.

Dalej jednak żadna kobieta w tym kraju niewiele może bez zgody swojego męża lub opiekuna. Arabia Saudyjska to jedna z nielicznych monarchii absolutnych na świecie. Nie ma konstytucji, nie istnieją żadne partie, a za udział w proteście politycznym grozi kara śmierci. Prawa człowieka są tam regularnie łamane. Dopuszczenie kobiet do legalnej jazdy samochodem w kraju, w którym zakazane jest nawet uprawianie przez nie sportu i które za nieposłuszeństwo można zamknąć na całe życie w specjalnym pokoju, to duży krok ku zmianom. Pamiętajmy jednak, że wciąż w kwestii równouprawnienia i poprawy sytuacji kobiet jest w Arabii Saudyjskiej wiele do zrobienia.