1. „Gra o tron” – serial, który oglądają miliony

Serial „Gra o tron” zadebiutował na antenie 17 kwietnia 2011 roku. Produkcja emitowana jest w 207 krajach i terytoriach, w tym w 194 krajach i terytoriach jest nadawana w tym samym dniu o i tej samej godzinie.  Oglądalność serialu w Stanach Zjednoczonych rosła z każdym sezonem: sezon pierwszy - 9,3 mln, sezon drugi - 11,6 mln, sezon trzeci - 14,4 mln, sezon czwarty - 19,1 mln, sezon piąty - 20,2 mln, sezon szósty - 25,7 mln, sezon siódmy - 32,8 mln. Producenci „Gry o tron” sprzedali łącznie 100 licencji uprawniających do emisji serialu. Jest to produkcja, do której prawa były najczęściej kupowane w całej historii stacji HBO.

2. „Gra o tron” – zdjęcia na całym świecie

Zdjęcia do ośmiu sezonów serialu „Gra o tron” zostały nakręcone w dziesięciu krajach - w Irlandii Północnej, Irlandii, Maroku, na Malcie, w Hiszpanii, Chorwacji, Islandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szkocji. Ekipa produkcyjna pracowała na 50 planach zdjęciowych w Irlandii - 49 z nich znajduje się na terenie Irlandii Północnej, a jeden w Irlandii. W Belfaście w Irlandii Północnej znajduje się sześć hal zdjęciowych Titanic Studios, gdzie zbudowano wnętrza zamku Winterfell, Czarnego Zamku, Orlego Gniazda, Domu Czerni i Bieli, Salę Twarzy, Wielki Sept Baelora, salę tronową Wielkiej Piramidy w Mereen i ikoniczną salę tronową w Królewskiej Przystani.

3. „Gra o tron” – tysiące aktorów i statystów

W samej Irlandii Północnej na planie serialu pojawiło się 12 986 statystów. Podczas zdjęć do ośmiu sezonów „Gry o tron” przy produkcji na terenie Irlandii Północnej pracowało 2 tysiące członków ekipy produkcyjnej. Łącznie, podczas zdjęć do wszystkich sezonów „Gry o tron” statyści spędzili na planach w różnych krajach 10 846 dni zdjęciowych. Producenci serialu współpracowali z 40 studiami grafiki komputerowej z 13 krajów (z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Hiszpanii, Niemiec, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii, Chin, Francji, Szwecji i Indii). W siedmiu sezonach serialu zobaczyliśmy 13 250 ujęć z wykorzystaniem grafiki komputerowej.

4. „Gra o tron” – charakteryzacja warta Oscara

Od dnia rozpoczęcia pracy nad sezonem czwartym zespół ds. efektów specjalnych zużył łącznie 12 421 funtów (5 634,07 kg) silikonu na protezy do charakteryzacji i 1 102 funtów (499,86 kg) materiału pirotechnicznego Coffee Mate. Najwięcej czasu w charakteryzatorni spędzili aktorzy grający dzieci lasu oraz aktor wcielający się w Górę, bo w ich przypadku charakteryzacja trwała aż do siedmiu godzin. Podczas zdjęć do ośmiu sezonów serialu „Gra o tron” charakteryzatorzy wykorzystali 12 137 peruk i tresek. Kolor włosów i fryzura Daenerys to efekt trwających ponad dwa miesiące prób z wykorzystaniem siedmiu prototypów peruk. Podczas pracy nad ośmioma sezonami serialu wydano 19 722 dokumentów podróży, zarezerwowano 68 143 pokojów hotelowych, wydrukowano 1 749 zdjęciowych planów pracy i 243 harmonogramów zdjęć.

5. „Gra o tron” – nagroda za nagrodą

Siedem sezonów Gry o tron zdobyło łącznie 132 nominacje do nagród Emmy oraz 47 statuetek Emmy, siedem nominacji do Złotych Globów i jedną statuetkę (otrzymał ją Peter Dinklage), 18 nominacji do Nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów i siedem statuetek, 17 nominacji do Nagrody Krytyków i jedną nagrodę oraz siedem nagród Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

„Gra o tron” – wielki koniec

Premiera ósmego, ostatniego sezonu serialu „Gra o tron”, do którego zdjęcia nakręcono w Irlandii Północnej, Hiszpanii, Islandii i Kanadzie, odbędzie się już w ten weekend, a dokładnie w poniedziałek, 15 kwietnia o godzinie 3.00 nad ranem w HBO i HBO GO (wersja z napisami), równolegle z amerykańską premierą. Powtórka zaplanowana została na kanale HBO tego samego dnia wieczorem o godzinie 20.10.  Więcej o serialu na elle.pl przeczytacie także jutro.