Chirurdzy (2005-)

Mimo tylu sezonów losy dr Meredith Grey i jej współpracowników nadal są chętnie oglądane przez widzów. Za ten hit odpowiada Shonda Rhimes, autorka głośnych ostatnio "Bridgertonów". 

Bohaterami tego serialu są chirurdzy pracujący w jednym z szpitali w Seattle. Meredith zaczyna jako stażystka, a w przeciągu kolejnych lat lekarka rozwija swoją karierę. W pierwszych sezonach poznajemy też perypetie: Izzie Stevens (Katherine Heigl), George'a O'Malley'a (T.R. Knight), Christine Yang (Sandra Oh),  Alex'a Karev'a (Justin Chambers), seksownego chirurga Dereka (Patrick Dempsey), czy zgryźliwej dr Mirandy Bailey (Chandra Wilson).

Aktualnie "Chirurdzy" są najdłużej emitowanym serialem medycznym w USA. Przegonili nawet kultowy "Ostry dyżur"! Na dodatek tytuł może pochwalić się Złotymi Globami oraz sławnymi Emmy Awards.

liczba sezonów: 17

Dr House (2004-2012)

Albo się go kocha albo nienawidzi. Serialowy dr House wywołuje tylko skrajne emocje. Charyzmatyczny, wredny i aspołeczny lekarz rozwiązuje niezwykłe zagadki medyczne przy pomocy swojego zespołu, w którego skład wchodzą: dr Remy "Trzynastka" Hadley (Olivia Wilde), dr Robert Chase (Jesse Spencer), dr Eric Foreman (Omar Epps), dr Allison Cameron (Jennifer Morrison), dr Chris Taub (Peter Jacobson) oraz dr Lawrence Kutner (Kal Penn). Na dodatek House jest uzależniony od środków przeciwbólowych i nienawidzi rozmawiać z innymi ludźmi, zwłaszcza pacjentami.

Serialowy i filmowy lekarz teoretycznie kojarzy nam się głównie z postacią pozytywną i sympatyczną, ale w tym wypadku jest całkiem odwrotnie, ale widzowie pokochali złośliwego Gregory'ego! Dr House otrzymał dwa Złote Globy oraz 5 nagród Emmy. 

liczba sezonów: 8

Ostry dyżur (1994-2009)

55 statuetek i 176 nominacji, w tym prestiżowe Złote Globy, BAFTA czy statuetki Emmy. Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała o tym serialu - to jeden z najpopularniejszych tytułów z tego gatunku. Przez lata mogliśmy śledzić losy losy pracowników szpitala County General, m.in. dr Johna Cartera (Noah Wyle), dr Marka Greene'a (Anthony Edwards), dr Roberta Romano (Paul McCrane), pielęgniarki Carol Hathaway (Julianna Margulies), dr Douga Rossa (George Clooney), dr Abby Lockhart (Maura Tierney), dr Luki Kovaca (Goran Višnjić) czy dr Petera Bentona (Eriq La Salle).

Fani do dziś wspominają odcinki ER i swoich ulubionych bohaterów.

liczba sezonów: 15

New Amsterdam (2018-)

Ostatni hit na polskim Netflix, choć wyprodukowała go telewizja NBC. Serial jest adaptacją "Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital" autorstwa Erica Manheimera. Skupia się na dr Maxie Goodwinie (w tej roli Ryan Eggold), dyrektorze jednego z najstarszych szpitali w USA, któremu zależy, aby placówce New Amsterdam Medical Center przywrócić dawną świetność.

Twórcą serialu jest David Schulner, autor słynnych "Gotowych na wszystko".

liczba sezonów: 3 (najnowszy będzie miał swoją premierę w marcu tego roku)

Code Black: stan krytyczny (2015-2018)

Tym razem produkcja telewizji CBS. Serial oparty jest na filmie dokumentalnym o tym samym tytule w reżyserii Ryana McGarry'ego i pokazuje najsłynniejszy oddział urazowy w USA, czyli Los Angeles County Hospital. W rolach głównych: Marcia Gay Harden, Luis Guzmán, Raza Jaffrey, Bonnie Somerville, Melanie Chandra, a także Rob Lowe.

liczba sezonów: 3

Siostra Jackie (2009-2015)

Głośny serial o pielęgniarce uzależnionej od opioidowych leków przeciwbólowych. W głównej roli zobaczymy niesamowitą Edie Falco, którą możecie pamiętać też z innej produkcji HBO, legendarnej "Rodziny Soprano". Serialowa siostra Jackie prowadzi podwójne życie. W szpitalu spotyka się z farmaceutą Eddiem, zaś w domu zaś kochającą żoną i matką dwóch dziewczynek.Czy jej tajemnica wyjdzie na jaw?

liczba sezonów: 7

Prywatna praktyka (2007-2013)

Spin-off słynnych "Chirurgów". Dr Addison Forbes Montgomery, pracująca wcześniej w Seattle Grace Hospital, przenosi się do Oceanside Wellness Center w Santa Monica. Placówkę prowadzą jej przyjaciele ze studiów medycznych. Kobieta chce zmienić swoje życie po nieudanym małżeństwie i kilku romansach. Czy jej się to uda?

Oprócz Kate Walsh na ekranie zobaczymy Tima Daly'ego, Audrę McDonald, Taye'a Diggsa, Amy Brenneman, Benjamina Bratta oraz Paula Adelsteina.

liczba sezonów: 6

Bez skazy (2003-2010)

Kolejny świetny serial od Ryana Murphy'ego. "Nip/Tuck" skupia się dwóch chirurgach plastycznych pracujących w Miami. "Miasto bogatych ludzi, to miejsce, w którym nie brakuje klientów. Seanowi i Christianowi szybko udaje się osiągnąć sukces. Po wielu latach, gdy zdobyli już sławę i pieniądze, nadchodzi czas kryzysu - i w ich przyjaźni, i w klinice" - możemy przeczytać w opisie produkcji. 

W rolach głównych: Dylan Walsh, Julian McMahon, John Hensley, Joely Richardson, Famke Janssen, Kelly Carlson, Roma Maffia

liczba sezonów: 7

The Knick (2014-2015)

Kolejna historia o uzależnionym lekarzu, ale osadzona w początkach XX wieku, gdy nie istniały jeszcze antybiotyki, a umieralność pacjentów była wysoka. Dr John W. Thackery (świetny Clive Owen) to genialny nowojorski chirurg, który "nie waha się przed stosowaniem pionierskich i często wątpliwych moralnie rozwiązań na sali operacyjnej". Lekarz pracuje w szpitalu Knickerbocker, placówce borykającej się z problemami finansowymi.

Za reżyserię odpowiadał Steven Soderbergh, autor takich filmów jak "Traffic", "Erin Brockovich", "Wielki Liberace", czy trylogii "Ocean's Eleven".

liczba sezonów: 2

Rezydenci (2018-) 

Tym razem zapraszamy do Chastain Park Memorial Hospital w Atlancie, gdzie poznamy młodych lekarzy na stażu. Medycy szybko zderzą się z realiami tego trudnego zawodu i pracy w tak dużej placówce. Na ekranie pojawią się: Matt Czuchry, Emily VanCamp, Bruce Greenwood, Manish Dayal, Shaunette Renée Wilson oraz Tasso Feldman.

liczba sezonów: 4

Hoży Doktorzy (2001-2010)

Serial medyczny na śmiesznie? To znajdziecie tylko w "Scrubs" Zachem Braffem i Johnem C. McGinleyem. Poznajcie marzyciela dr Doriana, neurotyczną dr Reid, aroganckiego dr Coxa, egocentrycznego chirurga dr Turka, rządzącą się pielęgniarkę Carlę Espinosę, a także pewnego woźnego ze Szpitala Świętego Serca.

liczba sezonów: 9

Szukając diagnozy (2019)

Jeśli mowa o serialach to nie możemy zapomnieć również o produkcjach dokumentalnych. "Szukając diagnozy" to produkcja oparta na kolumnie z magazynu The New York Times. Dr Lisa Sanders korzysta z pomocy postronnych osób, aby postawić diagnozę w tajemniczych i rzadkich przypadkach medycznych.

liczba odcinków: 7

Szpital Lenox Hill (2020)

Jak wygląda praca w słynnym nowojorskim szpitalu Lenox Hill? W tym serialu Netflix poznamy codzienność neurochirurgów, ginekologów, pielęgniarek i lekarzy pracujących na pogotowie. "Autorzy serialu z brutalnym realizmem przedstawiają codzienną walkę lekarzy o zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz historie ich pacjentów. Od porodu po operację mózgu — każdy przypadek przedstawia wyjątkowe kulisy złożonego, fascynującego i pełnego skrajnych emocji świata medycyny." Ostatni odcinek poświęcony jest pandemii koronawirusa.

liczba odcinków: 9

Chirurgiczne cięcie (2020)

Dr Kypros Nicolaides, dr Alfredo Quiñones-Hinojosa, dr Nancy Ascher i dr Devi Shetty. Co ich łączy? Są światowej sławy chirurgami i pionierami. w swojej dziedzinie. Poznajcie ich niezwykłe historie. 

liczba odcinków: 4