Jak i gdzie napisać dedykację?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy rozważyć jeszcze przed napisaniem dedykacji do książki jest to, gdzie ją zapisać. Niejedna osoba decyduje się na zrobienie tego na pierwszej stronie książki, ale jest to błąd, którego należy się wystrzegać za wszelką cenę. Jak mówią zasady, po książkach nie powinno się pisać. Chcielibyście dostać książkę z bazgrołami? Nie sądzimy. 

Mądrzejszym rozwiązaniem jest przygotowanie ozdobnej karteczki i włożenie jej pod okładkę. Tym sposobem zadbamy o to, że nie zniszczymy prezentu. Co więcej, nasza dedykacja będzie znana jedynie osobie obdarowanej. Raczej nikt z nas nie chce, aby ktoś przeczytał ją w chwili, gdy dana książka zostanie komuś pożyczona. Nawet jeśli zamieściliśmy tam tylko cytat.

O czym warto pamiętać przy pisaniu dedykacji do książki? 

W przypadku pisania dedykacji do książki warto pamiętać o kilku regułach. Zawsze wskazujemy osobę, do której jest ona kierowana i podkreślamy łączącą nas z nią relację. Czyli jeśli wręczamy książkę z okazji świąt, to wspominamy o niej w dedykacji. Warto umieścić w niej datę oraz miejscowość – to sprawi, że po latach przywoła miłe wspomnienie. Nie wolno zapominać też na końcu o podpisie. Postarajmy się, żeby nasze pismo było jak najładniejsze. Jakiekolwiek niechlujności nie wchodzą w grę. Na początku lub na końcu dedykacji możemy umieścić też cytat. Albo skupić się tylko na nim. Czemu warto to zrobić?

Dedykacja do książki – cytaty

Cytaty mają to do siebie, że mogą podkreślać emocje i uczucia osoby, która daje książkę w prezencie. Przede wszystkim bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy akurat nie mamy pomysłu co napisać, albo nie jesteśmy skorzy do uzewnętrzniania się. Nie każdemu musi łatwo przychodzić pisanie osobistych dedykacji. A dobrze wybrany cytat przy okazji potrafi trafnie opisać określoną sytuację czy charakter danej osoby. Może też po prostu odnosić się do samego czytania książek. Poniżej zobaczcie wybrane cytaty, które z powodzeniem można zastosować na swoich dedykacjach do książki:

 • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska
 • „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" – Antoine de Saint-Exupery, „Mały Książę”
 • „Pluń na wszystko, co minęło: na własną boleść i na cudzą nikczemność... Wybierz sobie jakiś cel, jakikolwiek i zacznij nowe życie” – Bolesław Prus, „Lalka”
 • „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco
 • „Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy” – Eric-Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża”
 • „Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają” – Steve Jobs
 • „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” – Mark Twain
 • „Miłość to pomieszanie podziwu, szacunku i namiętności. Jeśli żywe jest choć jedno z tych uczuć, to nie ma o co robić szumu. Jeśli dwa, to nie jest to mistrzostwo świata, ale blisko. Jeśli wszystkie trzy, to śmierć jest już niepotrzebna - trafiłaś do nieba za życia” – William Wharton, „Niezawinione śmierci”
 • „Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach” – Maya Angelou
 • „... i w swoim głodzie szczęścia nie żądać od życia niczego, jak tylko, aby się zawsze układało w szereg szczęśliwych popołudni” – Marcel Proust, „W stronę Swanna”
 • „Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy” – Dante Alighieri
 • „Nie kochasz kogoś ze względu na jego wygląd, ubranie czy samochód, ale dlatego, że śpiewa piosenkę, którą tylko ty słyszysz” – Oscar Wilde

Może Cię zainteresować także: