Szukając odpowiedniej gry dla znajomego gracza powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest preferowany przez niego gatunek gier – gry, tak jak filmy i muzyka potrafią być bardzo różne i niewiele jest produkcji, które będą w stanie trafić do wszystkich graczy. Druga rzecz to oczywiście upewnienie się, czy tytuł, który zamierzamy kupić nie znajduje się już w posiadaniu potencjalnego obdarowanego. Wyposażeni w obie te informacje możemy wyruszyć na zakupy – oto tytuły, które warto wówczas rozważyć.

Prezenty na święta – Ghost of Tsushima: Director’s Cut

Stwierdzenie, że poprzednia generacja konsol, której przedstawicielami są PlayStation 4 i Xbox One jest generacją gier z otwartym światem jest bardzo bliskie prawdy. W ciągu ostatnich kilku lat światło dzienne ujrzało wiele gier tego typu, wśród których należy wymienić między innymi „Wiedźmina 3: Dziki Gon”, kolejne części „Assassin’s Creed” oraz „Horizon: Zero Dawn”. „Ghost Of Tsushima” to swoiste zwieńczenie tego trendu – gra, która łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy wyżej wymienionych, dodaje kilka rzeczy od siebie i prezentuje przy tym piękną oprawę graficzną i dźwiękową. Nie zawodzi też historia – wcielamy się w młodego samuraja, który staje w obronie najechanej przez Mongołów ojczystej wyspy Cuszima i zostaje zmuszony do porzucenia drogi honorowego wojownika na rzecz stania się tytułowym Duchem, który przedkłada skuteczność nad wszystko inne. Znakomity tytuł, który zapewnia rozrywkę na kilkadziesiąt godzin. Radzimy wybrać wersję Director’s Cut, który wzbogaca podstawową historię o nową lokację do zwiedzenia i dodaje nowe zadania do wykonania. Gra jest dostępna tylko na konsole Sony: PlayStation 4 i 5.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co kupić dziewczynie? Oto 7 prezentów, które sprawią jej radość

Prezenty na święta – Disco Elysium

Jedno z największych pozytywnych zaskoczeń growych ostatnich lat. „Disco Elysium” to tytuł, za który odpowiada nie jeden z wiodących deweloperów i wydawców na rynku, a estoński kolektyw ZA/UM. Akcja gry toczy się w fikcyjnym mieście Revashol, w którym rewolucja komunistyczna została stłumiona przez państwa ościenne. W grze wcielamy się w zmęczonego życiem detektywa, który musi rozwikłać zagadkę śmierci tajemniczego wisielca, a w tle dochodzi do konfliktów na tle polityczno-społecznym i szybko okazuje się, że wspomniane morderstwo jest tylko wstępem do większej intrygi. Gra, choć na pierwszy rzut oka przypomina klasyczną przygodówkę, jest RPG z krwi i kości – u naszego bohatera możemy rozwijać szereg cech, a rozmowy prowadzimy nie tylko z napotkanymi postaciami, ale również z samym sobą w formie monologów wewnętrznych. Gra jest dostępna w wersji na konsole PlayStation 4 i 5, Xboxa One i Series X/S oraz na pecety.

Prezenty na święta – Hades

Produkcja studia Supergiant Games, która w osobistych rankingach wielu graczy znalazła się na pierwszym miejscu najlepszych gier ostatnich kilkunastu miesięcy. „Hades” to dość wymagająca gra akcji, która została oparta na regule zwanej roguelite – śmierć bohatera oznacza konieczność rozpoczynania przygody od początku, ale z zachowaniem zdobytych broni umiejętności. Twórcy gry zadbali jednak o to, co w tym gatunku jest dość rzadko eksponowane, czyli interesującą i wciągającą fabułę, której fragmenty są stopniowo odkrywane pomiędzy kolejnymi etapami rozgrywki. Jeśli dodamy do tego miłą dla oka oprawę graficzną i świetnie pasującą klimatem ścieżkę dźwiękową, to otrzymujemy gotowy przepis na sukces. „Hades” ukazał się na wszystkie popularne platformy – komputery osobiste, konsole PlayStation i Xbox, a także Nintendo Switch.

Prezenty na święta – FIFA 22

Najpopularniejsza gra sportowa od EA Sports to tytuł o dwóch obliczach. Dla ludzi stawiających na pierwszym miejscu rozgrywkę sieciową to pozycja obowiązkowa do zakupu już w dniu premiery, bo powodzenie w najpopularniejszym trybie online, czyli Ultimate Team, jest w dużej mierze zależne od włożonego weń czasu. Dla wszystkich pozostałych FIFA jest jedną z najlepszych gier do grania w gronie znajomych – opanowanie podstaw nie jest trudne i po krótkim rozeznaniu dobrze mogą się w niej bawić również ci, którzy z tego typu rozrywką nie są zaznajomieni. „FIFA” ma swoje minusy, ale warto posiadać ją w swojej kolekcji. Tytuł jest dostępny na wszystkie popularne platformy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezenty na Święta: najciekawsze pomysły na prezenty dla miłośników dobrych alkoholi

Prezenty na święta – Mass Effect: Edycja Legendarna

Jedna z najbardziej uznanych growych serii w historii doczekała się niedawno gruntownego odświeżenia. Mowa oczywiście o „Mass Effect” – opus magnum studia BioWare. Akcja serii osadzona jest w przyszłości, w której ludzie dzięki odkryciu technologii protean rozprzestrzenili się po Drodze Mlecznej i poznali inne inteligentne rasy. Bohaterem trylogii jest komandor Shepard, który (lub która, ponieważ gra daje możliwość kierowania postacią męską bądź żeńską) zostaje pierwszym w historii ludzkim Widmem – elitarnym agentem Rady Cytadeli będącej galaktycznym rządem. Podczas wykonywania misji towarzyszy mu dwuosobowa drużyna postaci niezależnych kierowanych przez sztuczną inteligencję. Członków drużyny można rekrutować z różnych miejsc odwiedzonych przez głównego bohatera, w wyniku czego dołączają oni do załogi jego statku SSV Normandia. Głównym celem gracza jest uratowanie galaktyki przed mechaniczną rasą Żniwiarzy i ich popleczników, którzy chcą zniszczyć wszystkie wysoko rozwinięte cywilizacje. W skład „Edycji Legendarnej” wchodzą trzy główne części gry oraz kilkanaście rozszerzeń, oferujących nawet ponad 100 godzin wciągającej zabawy. W „Mass Effect: Edycja Legendarna” zagramy na PlayStation 4 i 5, Xboksie One i Series X/S oraz komputerach z Windowsem.