Berenika pochodzi z Rzeszowa, ale tajników zawodu uczyła się w Łodzi. Tam ukończyła z wyróżnieniem Wydział Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych. Od ostatniego roku studiów współpracuje z marką Orsay, ale po godzinach projektuje pod własnym nazwiskiem.

Zaczynała w duecie z Faustyną Król (kolekcje „Lady Kokoszka" i „Lady Vachette", prezentowane min. na Gali Dyplomowej ASP, Manufaktura Fashion Week oraz w finale konkursu Złota Nitka). W 2008 r. postawiła już na pracę indywidualną, a kolekcja w stylu vintage „Borrowed from the past" zdobyła trzy ważne nagrody dla najlepszego dyplomu ASP w Łodzi: Nagrodę firmy Monnari, Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi oraz Nagrodę firmy Coats.

Od 2008 roku znakiem rozpoznawczym Bereniki Czarnoty są bardzo dziewczęce, kolorowe swetry.

Główną inspiracją do stworzenia nowej kolekcji, pod nazwą Machine Gun Mama, był dla projektantki film z lat 50-tych o tym samym tytule. Motyw przewodni tej kolekcji to wielokolorowe nadruki i grube swetry z fantazyjnymi warkoczami. Tkaniny, z jakich uszyte zostału ubrania z nowej kolekcji to materiały z fakturą srebrnej nitki i połączenie delikatnej kratki z grubą dzianiną. Dominujące kolory to rdzawa czerwień, granat i szarość.

Pokaz nowej kolekcji Machine Gun Mama już 18.04 (czwartek) o godzinie 18:00.